Evlenmeden önce beraber yaşamanın boşanma üzerine etkisi

Psikolojide, romantik ilişki psikolojisi için kullanılan ‘cohabitation effect’ yani ‘beraber yaşama etkisi’, bilim insanları tarafından, evlenmeden önce beraber yaşayan çiftlerde ayrılma riskinin arttığını belirtmek için kulllanılır. Yıllar içerisinde yapılan birçok araştırma da bu düşünceyi destekler niteliktedir.

Oysa güncel bir araştırma tüm bu düşünceye karşı çıkıyor.

2012 yılında The Journal of Marriage and Family’de yayınlanan bir araştırmada, 3500 Amerikalı incelenerek boşanma ve evlenmeden önce beraber yaşama arasında bağ olup olmadığı araştırılıyor. Bu araştırmada özellikle 15-44 yaş arasındaki yetişkinlerin ilk evliliklerindeki boşanma/ayrılma oranları inceleniyor.

romantik çift
Yapılan son araştırmaya göre, beraber yaşamakla boşanma arasında bir ilişki bulunmuyor.

Katılımcıların %63’ü, yani yarısından fazlası evlenmeden önce beraber yaşama deneyimi yaşamış olup, toplam katılımcıların beşte biri evliliklerini sonlandırdıklarını ifade ediyor. Diğer araştırmaların aksine, yapılan bu son araştırma beraber yaşama ile boşanma arasında kesinlikle bir bağ olmadığını söylüyor.

Peki eski araştırmalar neden farklı sonuçlar verdi?

Araştırmanın yazarları bu durumun, beraber yaşamanın giderek artmasından kaynaklandığını iddia ediyorlar. Yani daha çok insan evlenmeden önce beraber yaşamaya başladıkça, boşanma riskini artıran başka herhangi bir etkinin gücü bu noktada giderek zayıflamaya başlıyor.

Kaynak: Boşanma travmasını atlatmanın yolları

Eski araştırmalarda göz önüne alınmayan bir gerçek var ki, o da beraber yaşama eğiliminin giderek daha küçük yaşlara kadar inmiş olması. Sonuçta yeni araştırma, önceki araştırmaları hazırlayan bilim insanlarının yüksek boşanma oranına gerekçe olarak beraber yaşamayı göstermelerinin hatalı olduğunu söylüyor.

Bu düşüncelerini de 2014 yılında yine The Journal of Marriage and Family’de yayınlanan araştırmalarında belirtiyorlar.

Temelde son araştırma, boşanma riskinin artması konusunda insanların evli gibi davranmaya başladıkları yaşları yerine resmi olarak evlendikleri yaşları baz alındığında, beraber yaşama efektinin genel olarak ortadan kaybolduğunu anlatıyor.

Bu noktada varmamız gereken sonuç, incelememiz gereken değişkenin yaş olduğudur. Yani erken yaşta beraber yaşamaya başlayan veya evlenen kişiler arasında ayrılma riski çok yüksek değerlerdedir.

Sonuç olarak, bilim insanları tarafından mutabakata varılan güncel konu beraber yaşamanın evliliği tehdit eden bir tehlike olmadığı yönündedir.

Kaynak:

lehmiller.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!