Bir araya geldiğinde keyif veren zıtlıklar

Zıtlık, kelime olarak ilk anda aklımızda çok pozitif duygular uyandırmıyor olsa da; aslında hayatın her alanında zıtlıklar bir arada bulunuyor. Zıt ve farklı fikirler bir araya geldiğinde değişimin baş mimarlarından olurken, gelişimi ve yenilikleri de beraberinde getiriyor. Yin & Yang felsefesinde de olduğu gibi zıtlıklar birbirini her an beslerken, birliktelikleri beş duyumuza hitap eden güzellikleri de bir araya getirebiliyor.

Zıt kutuplar özellikle moda, tasarım, dekorasyon gibi alanlarda göz zevkimize hitap eden çok çeşitli şekillerde bir araya gelebiliyor. Sıcak ve soğuk gibi iki ayrı ucun bir arada bulunduğu kızarmış dondurma gibi lezzetler ise kimi zaman aklımızı başımızdan alıyor.

İşte bir araya geldiğinde keyif verici olan zıtlıklar…

Yin & Yang

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, Yin & Yang zıt kutup denildiğinde akla ilk gelen kavramlardan biri oluyor. Evrendeki tüm karşıt kutupları ve bu kutupların birbirleri ile ilişkisini ortaya koyan bir felsefe olan Yin & Yang; her şeyin birbirine bağlı, zıt, birbirine dönüşebilen ve zıttını içinde barındıran kutuplardan oluştuğunu ilke ediniyor. Siyah, beyaz ve yuvarlak hatların mükemmel buluşması ile oluşan Yin & Yang simgesi ise gözlerimize de hitap ediyor.

yin yang

Siyah & beyaz

Siyah ve beyaz, bir arada görmeye en çok alışkın olduğumuz, ama yine de sıkılmadığımız zıt kutuplar arasında yer alıyor. Modadan dekorasyona pek çok alanda ilham veren siyah – beyaz ikilisi; spor kulüplerinin de en çok tercih ettiği renklerden olmayı başarıyor. Bir araya geldiklerinde otoriter ama çekici bir hava yaratan siyah ve beyaz, görsel duyularımızı da okşuyor.

Feminen & maskülen

Konsept olarak bakıldığından feminen ve maskülen birbirini adeta Yin ve Yang gibi kusursuz bir şekilde tamamlıyor. Feminen ve maskülen öğelerin bir araya gelmesi, özellikle moda dünyasında son dönemlerin popüler trendleri arasında da yer alıyor. Maskülen hatlarla tanışan kadın modası, modaseverlerin seçeneklerini arttırırken, sokak modasının da en çok dikkat çeken stillerine ilham veriyor.

Modern & klasik

Çağımızın alışılagelmiş ve trendy modern öğeleri bir yana; klasiklerin trendi asla geçmiyor. Klasik ile modernin bir araya geldiği tasarımlar ise özellikle tasarım ve mimari alanlarının en keyif veren tasarımlarını oluşturuyor. Örneğin klasikleşmiş otomobillerin modern çizgilerle bir araya gelmesi ya da modern öğelerin yanı sıra klasiklerin de yer aldığı bir dekorasyon, zamansız ve çağı yakalayan bir çekiciliğe kavuşuyor.

Eşmerkezli dairelerden oluşan kareler – Wassily Kandinsky

wassily kandinsky - squares with concentric circles

Zıtlıklar dekorasyon, mimari ya da modada olduğu gibi sanatta da bir araya geliyor. Kompozisyonlarında renk oyunlarından ışık oyunlarına, zıtlıklara pek çok kez yer veren ünlü Rus ressam Kandinsky’nin “Squares with concentric circles” yani “eşmerkezli dairelerden oluşan kareler “adlı eseri de köşeli ve yuvarlak hatları bir araya getiren etkileyici bir şaheser olarak karşımıza çıkıyor.

Edgy & curvy

Tıpkı Kandinsky’nin ünlü eserinde olduğu gibi, yuvarlak ve köşeli hatların bir arada olduğu tasarımlar ilginç ve ilgi çekici bir görünümle karşımıza çıkıyor. Kısaca “köşeli” olarak tanımlayabileceğimiz edgy ve “kıvrımlı” olarak tanımlayabileceğimiz curvy de bir araya geldiğinde göze hitap eden zıtlıklar arasında yer alıyor.

Yeni_Beetle_1280

Bugüne kadar yuvarlak hatları ile belleğimize kazınan Volkswagen Beetle; değişen bazı gövde parçaları ve makyaj operasyonu ile yuvarlak hatlarına keskin sert ve sportif çizgiler ekliyor.

Siz de yenilenerek daha sportif, daha renkli ve her zamankinden daha büyüleyici bir imaja kavuşan Volkswagen Beetle Facelift ile tanışın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!