Bilimin yardımıyla kendinizi kontrol etmeyi öğrenin

Amerikalı insanların %92’si yeni yılla ilgili aldıkları kararları hayatlarına uygulamakta başarısız oluyorlar. Bu yüksek oranlı bir başarısızlık olup, nedeni çoğunlukla efektif irade gücü stratejilerinden yoksunlukla açıklanabilir. Davranış değiştirme zordur; ancak bu fikri kendinize aşılamak ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız, bilim size yardım edebilir.

İrade gücüyle ilgili en önemli bilimsel keşif, irade gücünün öğrenilebilmesidir.’ Walter Mischel, Psikiyatr.

Yazının bundan sonraki kısmı irade gücüyle ilgili 5 bilimselliğe dayanan stratejiye dayanıyor. Liste stratejilerin etkilerinin büyüklüğüne göre sıralanmıştır. Biraz çaba göstererek bu stratejilerin hayatınızın yeni gerçeklikleri olmasını sağlayabilirsiniz

Stratejileri düzenlersek:

1. Durum seçilimi

2. Durum modifikasyonu

3. Selektif dikkat

4. Bilişsel yeniden değerlendirme

5. Yanıt modülasyonu

Durum seçilimi

ALKOLİZM
Sizi iyi davranışa cesaretlendirecek durumları seçin ve size zarar verecek durumlardan kaçının.

Sizin öz düzenleme için ilk ve en iyi stratejiniz bir şeyi kasten nerede bitireceğinizi seçmektir. Alkolikler barlardan uzak dururlar. Diyet yapanlar sadece sağlıklı yemekler veren restaurantlara giderler. Nerede olduğunuzu düşünün, orada olmanın neye benzediğini ve orada kiminle olduğunuzu da. Sizi iyi davranışa cesaretlendirecek durumları seçin ve size zarar verecek durumlardan kaçının.

Durum modifikasyonu

Muhtemelen derse katılmak, işe gitmek veya istemediğiniz durumlarda bulunmak zorunda olduğunuzdan ilk stratejiyi kafanızda tartışıyorsunuz. Neyse ki, genellikle durumunuzu değiştirebiliyorsunuz. Hedeflerinize ulaşmak için onları modifiye edebiliyorsunuz. Eğer sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız, sigaraları çöpe atın ve arkadaşlarınıza size asla sigara vermemesini tembihleyin. Bu durum sizin için zor bir iş olarak gözükse de, sigara içmemenize katkı sağlayacaktır.

Eğer eski sevgilinizle olan tüm bağlarınızı koparmak istiyorsanız, onun numarasını silin ve sosyal medyada arkadaş olmaktan vazgeçin. Ona hiçbir şekilde ulaşamazsanız, iletişime de geçemezsiniz.

Hiç web site engelleyicisi (Website blocker) diye bir şey duydunuz mu? Bu uygulamalar sizin seçili web sitelere girmeniz önler (Facebook veya Reddit gibi). Eğer işe odaklanmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, bu uygulamalar sizin için son derece faydalı olacaktır.

Bu uygulamalar dikkatinizin dağılmasını engelleyerek, işe odaklanmanızı sağlar. Tüm bu örnekler kendi kendinizin denetimine yardımcı olan uygulamalar olup şu anda içinde bulunduğunuz durumu değiştirmenizi sağlar. Bu örnekler cazibeyi azaltarak sizi iyi davranışa doğru gitmeye cesaretlendirir. Bu stratejiler etrafınızdaki dünyayı düzenleyerek, sizin başarıya ulaşmanızı kolaylaştırıp hata yapmanızı zorlaştırır.

Selektif dikkat

yemek
İş toplantısında yememeniz gereken yemekler varsa dikkatinizi başka bir şeye verin

Eğer bir iş toplantısındaysanız ve müşteriler sağlıksız yemekler tüketiyorsa, maalesef toplantıyı terk edemezsiniz ya da onlara sağlıksız yiyecekleri çöpe atmalarını söyleyemezsiniz. Bu noktada yapabileceğiniz, dikkatinize odaklanmak olacaktır. Bu sayede bu yemeklerin cazibesine karşı koyabilirsiniz. Sakın yemeklere odaklanarak ne kadar güzel koktuklarını düşünmeyin. Onun yerine başka bir şeye odaklanmayı seçin. Birini seçerek onla konuşun ve dikkatinizi tamamen ona verin. Aslında insanlar dikkatlerini herhangi bir konuya yoğunlaştırdıklarında saatlerce yemek yemeyi unutabiliyorlar. Burada ana fikir yapısal bir şekilde odağınıza rehberlik etmeniz olacaktır. Cazibenin etkisi altına girmeyin ve kolay pes etmeyin. Düşüncelerinizi gözlemleyin ve onları görevlendirin.

İlgili yazı: Kontrol edemediğiniz şeylere hayatınızda yer vermeyin

Bilişsel yeniden değerlendirme

Bir kere durumunuzu seçtikten, modifiye ettikten ve neye dikkat edeceğinize karar verdikten sonra, ne düşüneceğinizi de değiştirebilirsiniz. Bu strateji, durumunuzun zihinsel temsilini değiştirecektir. Amacınız kendinizi iyi hissetmenizle mi ilişkili? Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi dışsal davranışlara odaklanabilir veya kendinize olan değerlendirmenizi değiştirebilirsiniz. ‘Ben çirkinim’ yerine ‘ Ne kadar da güzel görünüyorum’a dönebilirsiniz. Bu zorlu bir süreçtir; ancak düşüncelerinizi değiştirirseniz ve üzerinde çalışırsanız başaramaycağınız bir şey değil! Eğer kurabiyelerin ne kadar çirkin olduğunu düşünürseniz, artık size lezzetli gelmeyecektir ve canınız çekmeyecektir.

Bu eğlenceli öneriye kulak verin; çünkü işinize yarayacak. Eğer bilinçli bir şekilde bir şeyi yeniden değerlendirirseniz, bu amacınıza ulaşmanıza ve özdeğerlendirmenize yardımcı olacaktır. O yüzden ne düşündüğünüzü ve nasıl değiştirebileceğinizi düşünün, çünkü bu amaçlarınızda ulaşmakta size yardımcı olacak.

Yanıt modülasyonu

Bu sizin en son ve en az önemli savunma hattınızdır. Bu strateji iradenizi bükmenizi ve kendi davranışınızı değiştirmenizi gerektirir. Bu konuda Shia Labeouf’un ‘Just do it’ videosu size yol gösterebilir. Bu strateji esasen verimli olmasına karşın uygulaması epey zordur. Cazibesiyle öne çıkan şeylerin psikolojik mıknatıs gücü oldukça yüksektir ve buna karşı koymak büyük çaba gerektirir. Herkes sonunda yanıt modülasyonunda bocalar, o yüzden en iyisi kullanmaktan sakınmaktır, yani işin başından engellemek. Durumunuzu değiştirmek zorunda kalmadan önce durumunuzu seçin. Değerlendirme tarzınızı değiştirmeden önce size yol gösterecek geliştirici ögelere dikkat edin. Ve son olarak, eğer cazibeye karşı koymak zorundaysanız size iyi şanslar dileriz. Eğlenmeyi de sakın unutmayın, hayat sadece eğlenceli şeylere karşı koymak değildir!

Kaynak:

creativitypost.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!