Bibliyoterapi: İyi oluşunuza katkı sağlayacak kendi kendine yardım kitapları

Bibliyoterapi, yani okuma terapisi kavramını daha önce hiç duymuş muydunuz? Antik Yunan’dan beri ruha şifa veren terapötik bir yöntem olarak kullanılan bibliyoterapi, günlük yaşamda karşılaştığımız zorlayıcı durumlarla ve duygularla başa çıkmada en az bireysel terapi kadar işe yaradığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış terapi yöntemlerinden biri. İnsanların sorunlarına çözüm bulmasına veya herhangi bir duruma uyum sağlamasına yardım etmeye yardımcı olma amaçlı geliştirilmiş bu kendi kendine yardım yönteminde, psikoloji ve psikiyatri uzmanları tarafından onaylanmış, terapi sürecine yardımcı olduğu kanıtlanmış pek çok kaynak iyileştirici birer araç olarak kullanılıyor. 

Her an elinizin altında bulunan ve bireysel terapiye göre çok daha erişilebilir olan kendi kendine yardım kitapları ile kendinizin terapisti olabilmeniz mümkün. Uplifers olarak bu yazımızda, etkinliği bilimsel araştırmalarla desteklenmiş, farklı terapi yaklaşımlarından kapsamlı uygulamalar içeren kendi kendine yardım kitaplarını sizler için bir araya getirdik. 

İyi Hissetmek – David Burns

Kendi kendine yardım kitabı denildiğinde ilk akla gelen kitaplardan biri olan ve tüm dünyada milyonlarca okuyucuya ulaşmış İyi Hissetmek, Bilişsel Davranışçı Terapi ekolünün terapide kullandığı yüzlerce aracın ve tekniğin yanı sıra teorik bilgiler de içeren, özellikle kaygı ve depresyon gibi duygudurum problemlerinin çözümlenmesinde etkili olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir kendi kendine yardım kitabı. Günlük yaşamda baskın olan olumsuz düşünce kalıplarını ve istenmeyen davranışları yeniden yapılandırarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacak alternatifler sunan bu kitapta aynı zamanda kendi psikolojik durumunuzla ilgili farkındalık kazanmanıza yardımcı olacak çok sayıda test ve ölçek de bulunuyor.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Özgüveni Keşfedin: Bilişsel Davranışçı Teknikleri Kullanan Bir Kendine Yardım Rehberi – Dr.Melanie Fennell

Olumsuz duygu durumundan kaynaklı psikolojik zorlukları, zihindeki olumsuz düşünce örüntülerini dönüştürmek yoluyla iyileştirmeyi hedefleyen Bilişsel Davranışçı Terapi’yi odağına alan bir başka kitap da Öz Güveni Keşfedin. Panik atak, depresyon, kaygı, bağımlılık ve yeme bozuklukları gibi uzun süredir kişinin hayatında olan rahatsızlıkların ve semptomların üstesinden gelmeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bu yaklaşımdan faydalanan yazar ve akademisyen Dr. MelanieFennel; olumsuz benlik algımızı değiştirmek, bizi dibe çeken düşüncelerin kısır döngüsünü kırmak ve kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek için ihtiyacımız olan temel becerileri kazandırmayı hedefliyor.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Gelmiş geçmiş en dönüştürücü ve etkili kitaplar arasında gösterilen Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, bu kadar popüler olmasını dünyanın en ünlü siyasetçilerinden yöneticilerine, eğitimcilerden ebeveynlere milyonlarca insanın yaşamını dönüştürmüş olmasına borçlu. Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen ve toplam kalite anlayışının öncülerinden olan Stephen R. Covey, çarpıcı örneklerden yola çıkarak, adım adım, insana yaraşır biçimde dürüst, uyumlu, huzurlu, başarılı bir yaşam için değişime ayak uydurmamızı sağlayan alışkanlıklardan bahsetmenin yanı sıra, değişimin yarattığı fırsatlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın da yollarını gösteriyor.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Hayatı Yeniden Keşfedin –  Jeffrey E. Young

Hepimizin hayata ilk geldiğimiz günden itibaren dünyayla olan iletişimimizle şekillenen belli zihinsel şemaları var ve verdiğimiz kararları, tutumlarımızı, deneyimlerimizi bu şemalar belirliyor. Terk edilme, kuşkuculuk, duygusal yoksunluk, sosyal izolasyon, bağımlılık, kusurluluk, başarısızlık, boyun eğme, yüksek standartlar gibi tüm insanlığın paylaştığı zihinsel temalarla ilgili ayrıntılı bir inceleme sunan bu kitapta kendinizin hangi şemalara sahip olduğuyla ilgili içgörü kazanmanızı sağlayacak testler, sahip olduğunuz şemaların yaşamınızı ve ilişkilerinizi nasıl etkilediği ve bu şemaların nasıl düzenlenebileceğiyle ilgili bilimsel temelli uygulama önerileri bulunuyor.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Mindfulness: Şimdi ve Burada – Dr. Zümra Atalay

Bilişsel Davranışçı Terapi’nin görece yeni bir alt dalı olan Bilinçli Farkındalık Temelli yaklaşıma ait tüm uygulamaları ve bu yaklaşımın felsefi temelini yaratıcı metaforlar ve günlük yaşamdan örneklerle okuyucuya sunan Mindfulness: Şimdi ve Burada, aynı zamanda bu yaklaşımla ilgili Türkçe yazılmış olan ilk kitap olmasıyla ön plana çıkıyor. Meditasyon ve farkındalık egzersizlerinin yanı sıra Mindfulness yaklaşımının pek çok psikolojik bozukluğun iyileştirilmesinde nasıl etkili olduğuna dair bilimsel araştırma sonuçlarının da yer aldığı kitapta, aynı zamanda düşüncelerinizle ve duygularınızla kurduğunuz ilişkiyi dönüştürmenin, zihninizi geçmiş ve gelecekten şimdiki ana getirmenin yollarını da keşfedebilirsiniz.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Az Seçilen Yol – M. Scott Peck

Ünlü psikiyatr ve düşünür M. Scott Peck modern dünyada sıkça karşılaşılan sorunlarla yüzleşmenin ve onları çözmek için çaba harcamanın çoğumuzun kaçınmaya çalıştığı, ıstırap verici bir süreç olduğundan ve bu kaçınmanın çok daha fazla problemi ve ruhsal sıkıntıyı beraberinde getirdiğinden bahsediyor. Dr. Peck, büyük ölçüde kendi meslekî deneyimine daya-narak yazdığı bu özgün, cesur ve aydınlatıcı eserinde, sorunlarımızla yüzleşmenin ve onları çözmenin, değişim sancılarına kucak açmanın kendimizi ve ilişkilerimizin doğasını daha iyi anlamamızda nasıl faydalar sağlayabileceğini gösteriyor.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie 

Özellikle sağlıklı ilişkiler kurma ve sürdürebilmeyle ilgili uygulanabilir ilkelere ve bu ilkeler üzerinden açıklanan örneklere yer veren kitap, düzenli olarak uygulandığında kişinin sosyal yaşamını iyileştirebilecek pratiklere yer veriyor. İlişkilerde yaşanan problemlerin kişinin yaşamını hangi yönlerden olumsuz etkileyebileceğini, iletişim kurarken en sık yaptığımız hataları ve kendimizi diğer insanlardan izole etmenin beraberinde getirebileceği zorlukları oldukça sade ve anlaşılır bir dille yorumluyor. Çevrenizdeki kişilerin sizi olduğunuz gibi kabul edebilmesini sağlamak ve ilişkilerde sağlıklı sınırlar çizmek uygulanabilir önerilere yer veren kitap, sosyal becerilerini geliştirmek isteyenler için bir rehber niteliğinde.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Şimdi’nin Gücü – Eckhart Tolle

Dünyaca tanınmış yazar ve kişisel gelişim gurusu Eckhart Tolle; tüm ıstırap, endişe ve korkularımızın, dolayısıyla mutsuzluğumuzun gerçek kaynağını çarpıcı bir biçimde gösterip, bu zorlukları ‘şimdi ve burada’nın gücünü kullanarak nasıl aşabileceğimizi, huzur ve mutluluğa hemen şimdi nasıl kavuşabileceğimizi, bilincimizi hemen şimdi dönüştürüp aydınlanabileceğimizi  ve gerçek benliğimizle nasıl birleşebileceğimizi anlatıyor. Şimdi’nin Gücü yaşamımızın her anının bir mucize olduğunu fark etmemizi sağlamanın yanı sıra, kendimizi daha fazla anda olmak için nasıl eğitebileceğimizle ilgili harika önerilere ve uygulamalara yer veriyor.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Negatif duyguları inkâr etmenin sonunda daha fazla negatif duyguyu beraberinde getireceğini ve duygusal problemleri beraberinde getireceğini, sürekli pozitif olmanınsa hayatta karşılaşılan problemleri görmezden gelmeye sebep olduğunu ve önemli olanın doğru yerde, doğru zamanda, doğru duyguyu hissedebilmek olduğunu söylüyor. Değmeyecek şeyleri kafaya takmamayı, bütün insanlığın binlerce yıldır paylaştığı ortak duyguları bireye indirgememeyi ve negatif deneyimi kabul etmenin kendisinin pozitif bir deneyim olduğunu açıklayarak algımızı bu yönde nasıl değiştirebileceğimizle ilgili ilham verici önerilere yer veriyor.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Çalışma Kitabı – Cherry Pedrick & Bruce Hyman

Obsesif-kompulsif bozukluğunuz (OKB) varsa, takıntılı düşünceleriniz hayatın tam anlamıyla tadını çıkarmanızı engelleyebilir ve yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Korktuğunuz şeylerden kaçınma alışkanlığı gösterdiğinizde, bunlarla doğrudan yüzleşme fikri size korkutucu ve zor gelebilir. Obsesif-Kompulsif Bozukluk Çalışma Kitabı, OKB’li birçok kişinin sıkıntı veren OKB belirtilerinden kurtulmalarını ve daha verimli bir yaşama kavuşma umudunu kazanmalarına önemli ölçüde katkıda bulunan uygulama ve pratikleri içeriyor. Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış kendine yardım teknikleriyle birlikte hemen kullanmaya başlayabileceğiniz günlük baş etme stratejilerini içeren bu kitap, takıntılı düşünce kalıplarını nasıl dönüştürebileceğinizle ilgili muhteşem fikirlere yer veriyor.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Yaşam Tuzakları İçin Şema Terapi – Eckhard Roediger

‘Yaşam tuzakları, hoşumuza gitse de gitmese de zor zamanlarımızda tekrar tekrar açılan “çekmeceler” ya da çocukluğumuzda, adeta bir film yönetmeni gibi çektiğimiz kaybettiğimiz ve arşivlediğimiz “filmler” gibidir.’ diyor Eckhard Roediger. Şema Terapi’de kişi kendi çekmecelerini, nasıl oluştuklarını ve içlerini nelerle, hangi sahnelerle doldurduğunu “izleyerek” öğreniyor. Yaşam tuzaklarından kurtulmak için gerekli olan şey, yeni oluşan içsel deneyimlerin arkasında hangi eski şemalar ya da çekmeceler gizlendiğini araştırmanıza yardımcı olacak bu kitap, şema Terapi’de kullanılan tekniklere ve içgörü kazanmanıza yardımcı olacak açıklamalara yer veriyor.

Kitabı Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Farkındalığınızı artıracak, en iyi kişisel gelişim kitapları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!