Ben aslında kimim?

Hiç başkalarının gözünde nasıl göründüğünüzü merak ediyor musunuz? Fiziksel görünüşten bahsetmiyorum. Sizi az çok tanıyan biri acaba hakkınızda neler söyleyebilir? Ne gibi hikayeler yazabilir içinde bulunduğunuz? Nasıl bir kahraman, nasıl bir karakter olursunuz olay örgüsünün içinde?

Umurunuzda değil mi? ‘Aman, kim ne düşünürse düşünsün’ şeklinde mi düşünüyorsunuz? Peki, kendi gözünüze nasıl görünüyorsunuz sizce? Şöyle bir kaç saniye uzaklaşsanız kendinizden, kim olduğunuzu, nasıl bir geçmişe, hangi hayallerle dolu geleceğe sahip olduğunuzu düşünürdünüz?

İlgili yazı: ″Sen″ olmak ciddi bir iştir; aynadaki yansıman kim?

Tek bir hikayenin içinde misiniz, hikayeden hikayeye atlayan mısınız, hikayeler henüz renklenmemiş mi, yoksa alabildiğine renkli mi? İçinde bulunduğunuz, tamamlanmış, kapağı kapanmış hikayeler bir köşede mi duruyor, yoksa henüz tamamlanmamış, belki de içiçe geçmiş onlarca hikaye peşinizden mi kovalıyor?

tırmanış
Bazı şeyleri asla yapamayacak olan mısınız, yoksa denemekten yorulmayan mı?

Bazı şeyleri asla yapamayacak olan mısınız, yoksa denemekten yorulmayan mı? Kendinize biçtiğiniz elbise yıllardır aynı mı, yoksa orası burası yenilenerek güne ayak uyduran mı? Siz aslında kimsiniz?

Kendinizi, kendinize tanımlamak için kullandığınız etiketler ne kadar çok?

  • Sadece …….. yapmayı sever.
  • …… sevmez.
  • ……. ‘yı denemek istemez.
  • …….’ya gitmek ister.
  • …….’yı görmeyi hiç istemez.
  • …..’ya merakı çoktur.

Acaba tüm etiketlerden midir yeni bir şeyler denemeye ihtiyaç duymamak, zaten yıllar önce sonlandırılmış hikayeyi yeniden yazmaya çalışmamak, “Kahramanlar türlü, çeşitlidir, ben de böyleyim.” demeler? Kim bilir…

Tek bir hikayeye hapsolmak, yeniliklere kucak açmamızı engelliyor

‘Tüm bunların aktif yaşamla, sporla, koşmayla ne alakası?’ var diye düşünüyor olabilirsiniz. Bence son derece alakalı. İçine hapsolduğumuz ‘tek bir hikaye’ nedeniyle pek bir şey yapamadığımızı, yeniliklere, ezber dışı olanlara kucak açamadığımızı düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum acaba?

Dilerseniz aşağıdaki videoyu izleyip, öyle bulalım cevabı. Lafı daha fazla uzatmadan sözü roman yazarı Chimamanda Adichie’ye bırakmak istiyorum:

The danger of a single story | Chimamanda Ngozi Adichie

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam