Bedeninize ve ruhunuza verebileceğiniz en güzel hediye: Yin Yoga – karın pozları

Yin yogayı hayatımıza dahil edip, kolayca uygulayabilmeyi amaçladığım bu egzersiz serisinde, bu ay 5 farklı karın pozuyla devam ediyoruz.

1.Muz duruşu (Bananasana):

Bedenimizin ve omurgamızın yan tarafı yani oblik kaslarımız için iyi bir esneme. Aynı zamanda bu poz göğüs kafesi, mide kasları ve kaburgalarımızın arasında kasları esnetiyor. Ellerimizi kulağımızın yanından uzattığımızda koltuk altı bağ dokuları için iyi bir uzama sağlamaktadır. Pozun sonunda mutlaka dizlerimizi göğsümüze çekip pozun etkisini rahatlatmalıyız. Bu poz Safra kesesi, kalp ve akciğer meridyenleri de aktive eder.

burcu ergun-yin yoga (5)

2.Tırtıl Duruşu (Paschimottasana):

Omurganın arkası boyunca uzanan bağ dokuların stresini azaltır. Mide bölgesindeki organlara baskı yapar ve sindirim sitemindeki organların güçlenmesine yardımcı olur. Ve böbrekleri uyarır. Kalbe masaj yapar ve cinsel iktidarsızlık için oldukça etkili bir pozdur. Siyatik ağrısını arttırabilir. Bu pozda Mesane meridyeni hatları aktive oluyor.

burcu ergun-yin yoga (1)

3.Kedi kuyruğu duruşu (Cat pulling it’s tail):

Çok güçlü bir öne bükülmenin (Tırtıl ve Salyangoz) zıt duruşudur. Orta sırta baskı yapar, bacaklarımız ön üst tarafındaki quad kaslarımızı ve üst uyluklarımızın bağ dokuları esnetir. Mide, dalak, mesane ve böbrek meridyenleri aktive olur. Eğer geri bükülme sonucu göğüs kafesinde yanma hissederseniz o zaman safra kesesi meridyeni de aktive oluyor demektir.

burcu ergun-yin yoga (2)

4.dangling (Uttanasana):

Belimiz için, quadriceps ve hamstring kaslarımız için iyi bir esneme olan dangling pozu kalp atışlarını yavaşlatır ve omurga sinirlerine enerjilendirir. Adet kramplarına son derece iyi gelen bu pozu yüksek tansiyonun var ise yapmamalısınız. Mesane meridyenini yüksek bir şekilde uyarır. Karaciğer, dalak, ve böbrek meridyenlerinin aktive olduğu bir pozdur.

burcu ergun-yin yoga-

burcu ergun-yin yoga pozlari

5.Kare duruşu (Square):

Lotus oturuşu için güzel bir hazırlık pozu olan bu poz güçlü harici rotasyon sayesinde kalçanın derinlemesine açılımını sağlar. Eğer fotoğraftaki gibi ileri doğru katlanıyorsanız alt sırtın basıncını hafifletir. Kasıktan geçen karaciğer, böbrekler ve dış bacakta bulunan safra kesesi hattı, eğer ileriye doğru katlanıyorsa mesane meridyeni aktive oluyor.

burcu ergun-yin yoga (3)

Burcu Mısırlı Yin Yoga Eğitmeni
Üniversiteden sonra 10 sene boyunca çeşitli departmanlarda çalıştığım ve sonunu özel bankacılık ile getirdiğim bankacılık hayatıma son verdim. Uzun süreli bu yorucu tempodan sonra ... Devam