Bazı zihinsel sağlık problemleri, üstün zekalı insanlarda daha sık görülebilir

Yapılan yeni bir araştırmaya göre üstün zekalılar, psikolojik problemlere daha yatkın olabiliyor. Psikologlara göre, üstün zekalı çocuklar, gençlik dönemlerinde bipolar bozukluk özellikleri taşıyabiliyorlar. Bu araştırma, zeka seviyesi, yaratıcılık ve zihinsel sağlık problemleri arasındaki ilişkiye yeni bir boyut kazandırabilir.

Bazı zihinsel sağlık problemleri, üstün zekalı insanlarda daha sık görülebilir
Çocukken IQ’ları yüksek olan insanlar, ilerde bazı psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir

Araştırmacıların 1881 kişiyi, 8 yaşından 22-23 yaşına kadar takip ederek yaptıkları deneyde, katılımcıların zihinsel bozukluk parametreleri de mercek altına alınmış. Çıkan sonuçlara göre, 8 yaşında ortalamanın 10 puan üzerinde IQ’su olan insanlar, 20’li yaşların erken dönemlerinde manik depresif özellikler taşıyanlar arasında, ilk yüzde onluk dilim içerisinde yer almış.

Bazı zihinsel sağlık problemleri, üstün zekalı insanlarda daha sık görülebilir
Bipolar bozukluğun birden fazla sebebi olabilir

Çalışmayı yürüten ekip üyelerinden Prof. Daniel Smith’e göre, 8 yaşında yüksek IQ’su olan çocuklar, ilerde bipolar bozukluk gibi sorunlar yaşayabiliyor. Smith, zihinsel sorunların yaşanmasında başka faktörlerin de olabileceği gerçeğinin altını çiziyor. Ancak yine de bu çalışmanın sonuçları, 20’li yaşlarda yaşanan zihinsel problemler ile çocukluktaki yüksek IQ seviyesi arasında bir ilişki olabileceğini söylüyor.

British Journal of Psychiatry’de yayınlanan bu çalışma, gelecekte yaratıcılık, zeka ve zihinsel problemler arasındaki ilişkiyi araştıracak bilim insanlarına, oldukça faydalı bir kaynak olabilir.

Kaynak:
Psyblog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!