Üstün zekalılar psikolojik problemlere daha yatkın olabilir

Yapılan yeni bir araştırmaya göre üstün zekalılar psikolojik problemlere daha yatkın olabilir. Psikologlara göre, üstün zekalı çocuklar, gençlik dönemlerinde bipolar bozukluk özellikleri taşıyabiliyorlar. Bu araştırma, zeka seviyesi, yaratıcılık ve psikolojik problemler arasındaki ilişkiye yeni bir boyut kazandırabilir.

Bazı zihinsel sağlık problemleri, üstün zekalı insanlarda daha sık görülebilir
Çocukken IQ’ları yüksek olan insanlar, ilerde bazı psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir

Araştırmacıların 1881 kişiyi, 8 yaşından 22-23 yaşına kadar takip ederek yaptıkları deneyde, katılımcıların psikolojik sorun parametreleri de mercek altına alınmış. Çıkan sonuçlara göre, 8 yaşında ortalamanın 10 puan üzerinde IQ’su olan insanlar, 20’li yaşların erken dönemlerinde manik depresif özellikler taşıyanlar arasında ilk yüzde onluk dilim içerisinde yer almış.

Bazı zihinsel sağlık problemleri, üstün zekalı insanlarda daha sık görülebilir

Çalışmayı yürüten ekip üyelerinden Prof. Daniel Smith’e göre, 8 yaşında yüksek IQ’su olan çocuklar, ileride bipolar bozukluk gibi sorunlar yaşayabiliyor. Smith, psikolojik sorunların yaşanmasında başka faktörlerin de etkili olabileceğinin altını çiziyor. Ancak yine de bu çalışmanın sonuçları, 20’li yaşlarda yaşanan psikolojik problemler ile çocukluktaki yüksek IQ seviyesi arasında bir ilişki olabileceğini söylüyor.

Kaynak
Psyblog

İlginizi çekebilir: Psikolojik bozukluklar: Dünyanın en şaşırtıcı ve nadir görülen 7 psikolojik rahatsızlığı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!