Eski sevgilinizi unutamamanızın 10 nedeni

Pek çok insan ilişkisi sona erdikten sonra özellikle de karşılıklı anlaşarak bir ayrılık olduysa, bir iyileşme sürecine girer. Hatalarından öğrenir, arkadaşlarından teselli bulur ve sonuç olarak yeni bir ilişki bulur. Maalesef bir partner diğeri hala ona derinden bağlıyken ayrılık kararı verirse bu hikaye çok farklı ilerler. Partnerinizin sizi reddetmesinin yıkıcılığı çok yüksek olabilir. Bazı insanlar bitmeyen bir pesimizm, yas ve bir daha aşkı bulamayacaklarına dair derin bir korku yaşarlar.

Eğer kişi arka arkaya çok sayıda ilişkide terk edildiyse, başkaları onu genellikle sert şekilde yargılarlar. Bu düzenli olarak reddedilen aşıklar kendilerini amaçları iyi olsa da “artık onu aş” diyerek daha da üzen arkadaşların arasında bulurlar veya bazıları ise onlara her ilişkide aynı sonuç çıkıyorsa problemin onda olabileceğini ima ederler. Fakat bu genelde pek nadir olur. Uzun süre yas çeken kişiler genellikle ilişkinin devam etmesi için ellerinden geleni yapmışlardır. Fakat tekrar arkada bırakıldıklarında kafa karışıklıkları ve üzüntüleri geri döner ve bu acının geçip geçmeyeceğini merak ederler.

Aşağıda bu yas sürecini atlatmakta zorlanan insanların sahip oldukları kişilik özellikleri ve davranışların kısa bir özeti var. Bunlar aynı durumda olan kişiler için en azından tanımlama anlamında yardımcı olacaklardır.

İç güvensizlik

İnsanların onlar için derin bir anlam ifade eden şeylerin kaybına dair bir tehdit ortaya çıktığında güvensiz hissetmeleri çok normaldir. Eğer rahatları beklenmedik bir tehditle bozulursa hemen savunma mekanizmaları devreye girer ve onların üzüntü ve korku gibi hislerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olur. Zaman içerisinde hayatlarına devam ederler.

Maalesef derin bir kaygı yaşayan ve geçmişte çok sayıda kayıp yaşamış insanlar varlar. Bir ilişkide olduklarında güvendikleri insan tarafından terk edildiklerinde tekrar dengeye gelmekte çok zorlanabiliyorlar. Ciddi şekilde daha umutsuz ve desteksiz hissediyorlar ve sanki bir daha sevemeyeceklerine inanıyorlar. Bazen hayatlarını bile yaşayamıyorlar ve acı, daha iyi hale gelmelerini sağlayacak umuda üstün geliyor.

Devrilme

İnsanlar sonunda mükemmel ilişkiyi bulduklarını düşündüklerinde ve sonrasında partnerleri çekip gittiğinde, bu kadar şahane bir aşkı bir daha bulamayacaklarına inanırlar. Bu tip tek yönlü ayrılıkları yaşamış olan insanlar her zaman özel, güvenilir ve sevecen bir partner aramışlardır. Yine de bu tanıma uyan birisini bulduklarında partnerlerinin de aynı beklentilerde olup olmadığı konusunda korkuya kapılabilirler.

Mükemmel partneri bulduklarına inandıklarında ilişkiye her şeylerini verirler ve asla bitmeyeceğine dair umutlarını yükseltir de yükseltirler. Sevgililerinden gelecek her türlü tehlike işaretini genelde çok geç olana kadar görmezden gelirler.

Çocuklukta terk edilme travmaları

Çocuklar genellikle onları ilişkiden ilişkiye fırlatan faktörler üzerinde çok etkili değillerdir ve bu da bir travma yaratır. Yani partnerlerine ya güvenmekte çok zorlanırlar ya da onlara aşırı güvenme eğiliminde olurlar. Hayatlarının erken döneminde bakım verenlerine dair sahip oldukları güvensiz bağlanma şekilleri onların aşırı korkak yetişkinler olmalarına sebep olur ve kaybetme korkusu nedeniyle sevgiye yer açmakta zorlanırlar.

Bu tip bağlanma korkusu olan insanlar aşık olduklarını düşünürler ancak kendilerini koruma güdüleri güçlüdür ve bir ilişkiye tam olarak gönül vermeyebilirler. Güvenliğin kontrolleri dışında ve kaçıngan olduğunu düşünme eğilimleri vardır.

Bu altta yatan korku onları sevmeye çalışan insanları çileden çıkartır. Genellikle cesaretleri kırılır ve ilişkilerini sonlandırmak zorunda kalırlar ve bunun sonucunda zaten travması olan kişi tekrar terk edilir.

Yalnız kalma korkusu

Eğer kişi aşkın bir daha ortaya çıkmayacağına dair korkuya sahipse, genellikle ihmalkarlıklar, istismarlar ve kötü davranışlar karşısında sessiz kalarak ilişkinin devam etmesini sağlamaya çalışır. İlişkide iki taraf birbirini tutmayan yatırımlar yapmaya başlar ve şu olur: diğer partner kendini çok suçlu hissetmeye başlar veya daha iyi birisini bulma arayışındayken ilişkide kalmaya devam eder.

Öz değer için sadece partnere güvenmek

Yakın partnerin kişinin temel değerinin tanımlayıcısı olarak görülmesi tehlikelidir. Bu durum tüm yumurtaları aynı sepete koymak gibidir ve bu inanç pozitif şekilde sonuçlanmazsa büyük bir yıkım olabilir. Eğer partner ilişkiyi bitirmeyi seçerse, reddedilen kişinin kendisine sadece kendine dair negatif bir görüntü kalır. Bütün hatayı kendilerine bulurlar ve başkaları tarafından asla sevilmeyeceklerini düşünebilirler.

Başarısızlık korkusu

Herhangi bir şeyde başarısız olmaktan çok korkan insanlar vardır ve ilişkiler de genelde bu insanlar için bu konular arasındadır. Kovaladıkları şeye tüm güçlerini verirler ve aşk ilişkilerinde sonucun bazen sağlanan efora bağlı olmadığını unuturlar.

Başarısızlık korkusu nedeniyle bir şey yanlış gider gibi olduğunda genelde aşırı tepki verirler ve bu nedenle kritik ipuçlarını kaçırırlar. Partnerleri ilişkiyi bıraktığında suçu kendi üstlerine alırlar ve daha iyisini yapmış olmaları gerektiğini düşünürler. Bu tip bir bakış açısı sonraki ilişkilerin aynı sebepten başarısız olma ihtimalini de arttırır.

Romantik fanteziler kuranlar

Sağlıklı ilişkiler romanlardaki düzeyde romantik değillerdir. Tüm yeni ilişkilerde olduğu gibi başlangıçta ortak bir koşulsuz kabullenme ve affedicilik vardır ancak zaman içerisinde uzun vadeli bağlılığın oluşması için farklılık ve zorlukların da aşılması gerekir.

Bir romantizm fantezisine sahip olanlarda ise işler başka türlü yürür. Bunlar sevgilileri için her şey olmak isterler. Hayattaki normal süreçler yaşandığında, bunları sadece geçici engeller olarak görür ve ciddiye almazlar.

Bu kişi bedeli ne olursa olsun saadete tutunmak istediğinde, diğer partner genellikle görülmediğini ve bilinmediğini hisseder ve zamanla daha gerçekçi bir ilişki arayışına girer.

Ölmeyen aşk

Bazı insanlar birisini sonsuza kadar sevmenin bir erdem olduğuna inanırlar ve bir partneri sevmeyi asla bırakmamakla gurur duyarlar, hatta bunu ilişki bittiğinde de sürdürürler. Bir dönemler o kadar güzel olan aşkın asla ölemeyeceğine inanırlar ve diğer kişinin geri dönmesini sonsuza kadar beklerler. Onlar için ilişkiyi bitiren partnere bağlı kalmaya devam etmek yeni aşklar bulmaya da engel olur. Kayıp aşk o kadar göklere çıkarılır ki herhangi bir başka ilişki solar gider.

Açık delikleri kapatanlar

Bazen bir partner bazı temel konularda mükemmel olan birisini bulur. İlişkinin geri kalanı o kadar ödüllendirici olmayabilir ancak bu bazı konulardaki tam tatmin çok doyurucu olur. Bu deneyimi yaşadıklarında bir daha o olmadan yapamazlar ve bu nedenle gelecekteki seçeneklerini hayli daraltırlar. Reddedildiklerinde partnerlerinin geri dönmesine aşırı odaklanırlar ve bunun olması için her şeyi feda edebilirler.

Istırap çeken stalkerlar

Maalesef ilişki ne kadar net bir şekilde bitmiş olursa olsun partnerlerini bırakamayan insanlar vardır. Diğer partner ondan kaçınsa, aşağılasa bile bırakmazlar.

İnsanların kendilerine bu şekilde zarar vermelerinin pek çok sebebi var. Gidecek başka bir yerleri olmadığını düşünüyor olabilirler. Veya onlar için bu kadar doğru olan bir insanı tekrar bulmalarının imkansız olduğunu düşünebilirler. Belki de en baştan onları onlar gibi sevmeyecek birisini seçtiler ve bunun sonunu kabul edemiyorlar. Belki de çocukken ebeveynlerinin karşılık almadan bağlı kaldığını gördüler ve bunun onurlu olduğunu düşünüyorlar.

Eğer acı yeterince büyükse stalklamaya, kendilerini cezalandırmaya ve rahatsız etmeye devam edebilirler ve bitmiş bir ilişkiyi bir türlü bırakamazlar. Kendilerini küçültmeleri acılarını geçiriyor gibidir.

Karşılıksız aşk genelde acı verici ve moral bozucudur. Kayıp bir umudun sonucunu değiştirmek oldukça insanca bir davranıştır. Tekrar tekrar ilişkilerde reddedilen pek çok insan bezgin kiniklere dönüşür ve her sonraki ilişkide giderek daha az şeyi riske atar. İlişkilerin devam edeceklerine dair inancını kaybeder çünkü artık zarar görmek istemez.

Bu durumların neden olduğunu bir defa anladıktan sonra daha iyi bir partner seçmeyi öğrenebilir, ilişkilerin neler verdikleri ve maliyetlerine dair gerçekliği fark edebilir, kayıp kaçınılmaz ise direncinizi arttırabilirsiniz. Bunun sonucunda insan ne kadar severse, acının o kadar büyük olduğu görülür. Başka bir ihtimal yoktur.

Herkes gerçek yakınlığı bulmak için neyi riske atacağına karar vermelidir. En güzel sonucu elde etmek için bedeli ne olursa olsun aşkı elde tutmaya çalışmaktan vazgeçmeli ve gerçek bir ilişkiyi sonucu ne olacaksa olsun yaratmalıdır.

İlginizi çekebilir: Bir ilişki nasıl onarılır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!