Bir ilişki nasıl onarılır?

İlişkiniz sallantıda ancak henüz çift terapisi almak için de hazır değilsiniz. Nasıl devam etmeli? İlişki için gerekli olan dönüşüm elbette ödüllendirici olacaktır; ancak ne basittir ne de birden olur. Onarılması gereken sadece bir problem yoktur ve genelde zaman içerisinde oluşan çok sayıda küçük çatlak bulunur ve bunlar duygusal bağı parça parça ortadan kaldırırlar. Bu değişim sürecine dahil olan bazı hatalardan korunmak için hem bireysel hem de çift olarak aşağıdaki temel adımlara dikkat etmeniz iyi olabilir.

Taleplerinizi değil duygularınızı ifade edin

Aşk ilişkilerinde karşıdakini suçlamak işe yaramaz ve genelde pek dürüstçe de olmaz. Suçlamaktan kaçınmak için “ben” ifadesini sık sık kullanarak bunların sizin düşünce ve hisleriniz olduğunu açıkça belirtmeye çalışın. Bunun yerine “bence sen şunu yapıyorsun” gibi kalıplar kullanmak ise pek doğru olmaz. Çünkü “ben” ifadesinin olduğu cümleleriniz temel olarak karşınızdaki kişiyle değil, sizinle ilgili olmalıdır.

Aşamalı olun

Pek çok değişim çabası boşa gider çünkü her şeyi bir anda yapmaya çalışmaya çalışırsınız. İnsanın kendini veya ilişkisini çok defa yanlış şekilde ve çok hızlı bir süreçle değişime yönlendirmeye çalışması maalesef büyünün çoğunlukla kaybolmasına ve pek çok insanın kötü hissetmesine sebep olur. Örneğin bir kadın, partnerinin ev işlerine hiç dahil olmamasından dolayı tatminsizlik yaşıyorsa, erkekten çok büyük kapsamlı değişimler talep edebilir ancak erkek de algılanan değişim çok büyük olduğundan bunu reddedebilir. Ancak talepler aşamalı olurlarsa zaman içerisinde arzu edilen katılım düzeyine erişim mümkün olabilir. Çünkü değişimin daha yumuşak olması başarı ihtimalini artırır.

Direnç bekleyin

Değişim sürecinin zorluğuna eklenen bir diğer zorluk da ilişkilerdeki değişimlerin genellikle karşımızdaki kişi ile daha da yakınlaşmaya sebep olmasıdır. Bunu bir zorluk olarak görmeyebilirsiniz çünkü yakınlığın da ödülleri vardır ancak pek çok insan yakınlığın doğurduğu duygusal hasarlara açık olma durumundan hoşlanmaz. Daha fazla sıcaklık ve yakınlık istiyorsanız, bunu hak edecek ne veriyorsunuz?

Süreklilik sağlayın

İlişkideki her iki taraf da bir diğerinin değişime dair samimiyetini test edecektir. Bu test süreci değişimin motivasyonunu sorgulamak da olabilir, değişimi küçük görmek de olabilir, daha önceki ilişkiyi zorlayan davranışlara dönüş de olabilir. Bu test süreci değişimin doğal bir parçasıdır ve geçici gerilemelere karşın yeni davranışsal örüntülerin ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Pozitif olun

Negatif davranışları doğrudan ortadan kaldırmak yerine pozitif davranışları arttırmak daha kolaydır. Örneğin aşırı eleştiriye odaklanmak yerine takdir edici yorumlar yapmak daha faydalı olabilir. Davranışsal bilim araştırmalarına göre istenmeyen davranışlar temel olarak daha pozitif yaklaşımlar ile daha etkili şekilde kontrol altına alınabiliyorlar.

Davranışsal olun

Duygularınız ve inançlarınız ilişkide çok önemlidirler ancak her ikisi de eylemin gücünü taşımaz. Partnerinize onu sevdiğinizi söylemek bunu göstermenin gücüne ve ivediliğine sahip değildir. İlişki değişir ve bu nedenle sadece ne istediğinizi söylemek yerine ne yaptığınıza da dikkat etmelisiniz. Davranışlarınızın ilişkide tatmini iyileştiren bir şekilde mi olduğunu sorgulamanız uygun olacaktır.

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Dramalardan uzak bir ilişki yaşamak mümkün mü?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!