Bazı insanların doğasında neden yalnız olmak var?

Yalnızlık, çoğu zaman olumsuz bir durum olarak algılansa da, aslında bazı insanların doğasında var olan bir özelliktir. Bu insanlar, içsel dünyalarında gezinirken, dış dünyanın karmaşasından uzakta, kendi benlikleriyle daha derin bir bağ kurma imkanı bulurlar. Yalnız olmak, onlar için bir kaçış değil, bilakis kendilerini gerçekleştirme ve kişisel gelişimlerini sürdürme yoludur. Peki, doğasında yalnızlık olanlar nasıl insanlar?

Kimlerin doğasında yalnızlık vardır?

 • Yalnızlığa bir doğa olarak sahip olanlar ile kastettiğimiz, herhangi bir yaştan veya hayatının herhangi bir döneminden olmak üzere yalnız olduğu halde hayatının en orijinal, anlamlı, doyurucu, eğlenceli ve psikolojik olarak zengin, hayatını yaşayanlardır. Bu insanlar yalnız oldukları için mutludurlar ve yalnızlığı küçük görmezler. Hayatlarını romantik bir partner üzerinden organize etmezler.
 • Yalnızlığı doğasında barındıran insanlar, hayatlarının merkezinde bir eşleri olmazsa neleri kaçırdıklarını düşünmezler, tam tersi şekilde bir eşleri olursa neleri kaçıracaklarına dair endişe ederler. Yalnız yaşamın gücünü, özgürlüğünü ve keyfini özleyebilirler. Gerçekten oldukları kişi gibi yaşama imkanını özlerler.

Peki onlar genelde nasıl insanlardır?

 • Yalnızlığa doğası gereği sahip olan insanlar kadın veya erkek veya bu tür kimlik tanımlamalarına girmek istemeyen insanlar olabilirler.
 • Ebeveynler ve ebeveyn olmayanlar da dahildir.
 • Zengin ve fakir, yaşlı ve genç, resmi eğitimli veya hayatla eğitilmiş, çeşitli ırk ve milletlerden ve yönelimlerden insanlar olabilirler. İnançlı insanlar kadar inançsız olanlar da vardır. Genelde büyük kısmı eğitimli, sanayileşmiş, zengin ve demokratik ülkelerden olsa da ciddi bir kısmı da başka yerlerdendir.

Yalnızlığı doğası olanların geçmişinde nasıl ilişkiler vardır?

 • Bu insanlar hayatlarının bir döneminde yaşam boyu birlikte olacakları tek insanı bulmak için onlardan beklenen her şeyi tekrar tekrar yapmış insanlar da olabilirler.
 • Bazıları sevdikleri ve karşılığında sevildikleri romantik ilişkiler yaşamışlardır ancak bu durum içerisindeyken iyi hayatın başkasına ait bir versiyonunu yaşamış gibi hissetmişlerdir. Çift yaşamı onlar için en anlamlı veya doyurucu hayatı getirmemiştir. Özel gelmemiştir. Tekrar yalnız olmayı özlemişlerdir.
 • Ayrıca bazıları doyurucu olduğunu düşündükleri romantik ilişkiler de yaşamışlardır. Yalnız kalmaya dair büyük arzuları yoktur. Hatta bazıları ilişkileri bitince yıkılmışlardır. Ancak sonrasında beklenmedik bir şey olmuştur: yalnız yaşamın onlara uyduğunu fark etmiş ve tekrar çift olmaktan hep uzak durmuşlardır.
 • Bazıları ise yalnız yaşamın her zaman onlara uygun olduğunu düşünmüşlerdir.

İlginizi çekebilir: Yalnız olmanın 14 faydalı yanı

Yalnız kalpli olmanın özel yetenekleri ve avantajları nelerdir?

 • Yalnız kalpli insanlar kendi yalnız yaşamlarına yatırım yaparlar. Romantik bir partner arayışı veya var olan partnerleri ile ilişkiyi sürdürmek için vakit ve nakit harcamazlar. Sevdikleri yaşam alanlarını yaratırlar. Yeni arkadaşlar edinirler ve aileleri ile vakit geçirirler. Tek bir kişi yerine birden fazla kişiyle bağ kurarlar. Onlara hayatları boyunca yardımcı olacak yetenekler geliştir, özel ve anlamlı bir yaşam için özgürlüklerini kullanırlar.
 • Bu insanların yalnız hissetme ihtimalleri çok düşüktür. Genellikle kendilerine vakit ayırmaktan hoşlanırlar. Ayrıca başka insanlarla vakit geçirmeyi de sevebilirler. Ancak insanlarla geçirecekleri vakte ne kadar zaman ayıracakları da onların tasarrufundadır.
 • Hayatları bir eş etrafında dönmediği için genelde iyi arkadaşlar olurlar. İstedikleri kadar çok insanla zaman geçirebilirler. Dikkatleri devamlı üstünde isteyen bir eşleri yoktur.
 • Yakınlık ve aşka dair açık kalpli bir bakış açıları vardır. Onlar için yakınlık sadece cinsel yakınlık değildir ve sevgi de romantik sevgiden ötesidir. Örneğin yakınlık, derin korkuları, acıları ve keyifleri paylaşabilmek demek olur. İnsanlara bir sarılma onlar için yakınlıktır.
 • Tüm önyargılara ve korkutucu hikayelere karşın gönülden yalnız olan insanlar hayatlarının geri kalanında güzel bir yaşam sürerler. Bunun bazı sebepleri şöyledir:

-Kendilerine, onlara önem veren insanlara yatırım yaparlar. Yaşlandıkça bu yatırımların keyfini sürerler.
-Çift olan bazı insanlar gibi arkadaşlarını marjinalize etmezler. Bu nedenle arkadaşlarına daha yakın olma ihtimalleri yüksektir.
-Genelde farklı yeteneklere sahiptirler çünkü her şeyi kendileri yapmaya çalışırlar.
-Onlara bakması için bir partnere veya finansal desteğe sahip değillerdir, bu yüzden sonraki senelere hazır olmaya çalışırlar.

Bazı insanlar çift halinde yaşama çok arzu duyarlar ve bir çift olarak çok daha mutlu olurlar. Ancak bunun tam tersi olan insanların da bir o kadar mutlu olabileceklerini unutmamak gerekir.

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Bekarlık sultanlık mı: Neden bazı insanlar yalnızken daha mutlu ve hayattan daha çok keyif alıyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!