Bayram tatili boyunca kendinizi iyi hissetmek ve tazelenmek için uygulayabileceğiniz yöntemler

Sevdiklerinizle özlem gidermek ya da kalabalık sofralarda saatlerce havadan sudan sohbet etmenin ne kadar değerli bir şey olduğunu hatırlamak, bayramları bayram yapan şeylerden. Her ne kadar bu vakitler içimizi sevgiyle dolduruyor olsa da, normalden daha fazla insanla bir araya gelmek ve kalabalık ortamlarda zaman geçirmek için enerjimizi yüksek tutmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu zaman dilimleri arasında yenilenmeyi, tazelenmeyi, dinlenmeyi, yani kendimize bakmayı da unutmamalıyız.

Bayramlar artık, kendimize zaman ayırabildiğimiz, bedenimizin ve zihnimizin ihtiyaçlarını karşılayabildiğimiz nadir zamanlardan biri. Bayram tatillerinde kimimiz ailelerimizin yanına koşarken, kimimiz yalnız kalmak, sakin bir tatil geçirmek istiyor. Her iki koşulda da kendimize daha iyi “davranarak” tatili en güzel şekilde geçirmek mümkün. İşte bayram tatilini “kendinize bakmayı unutmadan” geçirmenin yolları ve püf noktaları.

Daha iyi görünmeye özen gösterin

Nasıl göründüğünüz, nasıl hissettiğinizle yakından ilgilidir.

Çocukluğumuzda bayramlar yaklaştıkça içimizi bir heyecan kaplardı, bayramdan bir önceki gece temiz bayramlıklarımızı odamızın en güzel yerine asardık ve sabahın gelmesini iple çekerdik. O zamanlar bayramları özel kılan şey; henüz yıkanmış, yeni ütülenmiş temiz kıyafetler ve kalabalık aile ziyaretleriydi. Peki bu geleneği neden hala sürdürmeyelim ki?

Bayram için yeni kıyafetler almasanız da, ufak kişisel bakım rutinleriyle ya da imajınızda gideceğiniz değişikliklerle bayram tatilini tıpkı eskisi gibi özel kılabilirsiniz. Nasıl göründüğünüz, nasıl hissettiğinizle yakından ilgilidir. Yorgun olduğunuz günlerde, giyeceğiniz güzel bir kıyafet, yeni bir sakal tıraşı, uzun süredir denemek istediğiniz bir saç kesimi ya da görünümünüzün en önemli aksesuarlarından biri olan saçlarınız için yapacağınız bir bakım seansı, özlediğiniz “mis kokulu” bayram günlerini size geri verebilir!

Mühle, modernize ettiği geleneksel sakal tıraş setleriyle tüm erkeklerin sakal bakım rutinlerini çok daha keyifli bir hale getirirkeni tıraş kremi, tıraş sabunu ve tıraş sonrası losyonu gibi sakal bakım ürünlerinin mis kokularıyla tıpkı eskisi gibi “bayram” kokacaksınız.

Mühle’nin oldukça estetik ve şık tıraş setleri ve tıraş bakım ürünleriyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizi yoran şey yedikleriniz değil, tatlı kalabalıklar olsun

Kalabalık sofraları ve ağır yemekleri ekşi mayalı artisan ekmekleri tercih ederek hafifletebilirsiniz.

Bayram demek aileyle oturulan kalabalık sofralar demek. Hatta bayram demek, tıka basa doysanız da gerekirse o tatlıyı yemek demek. Yaptığınız diyetlere ve sağlıklı beslenme rutinlerinize kısa bir mola verdiğiniz bayram günlerinde, kalabalık sofraların ve anne yemeklerinin tadını çıkarmadan olmaz… Ne var ki bayram günlerini minimum zararla atlatmanız mümkün. Nasıl mı?

Sıcak poğaçalar, fırından taze çıkan kekler börekler, birbirinden lezzetli atıştırmalıklar derken bayramda 3 beyazdan uzak durmak biraz zorlaşıyor. Bu durumun önüne ekmek tercihlerinizle geçebilirsiniz. Mayya’nın ekşi mayayla yapılan ve içerisinde hiçbir katkı maddesi ve hayvansal ürün bulunmayan vegan ve vejetaryen ekmekleri, birbirinden lezzetli tatlarıyla ağır yemekleri bile hafif bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacak.

Mayya’nın taş fırından gelen lezzetli artisan ekmekleri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Kalori kontrolü önemli!

Bayram boyunca oturduğunuz kalabalık sofralarda yemeklerinize eşlik etmesi için, sıfır kalorili içecekleri tercih edebilirsiniz.

Bayram sofralarından kalori hiç eksik olmaz, çünkü bayramda kalori derdi olmaz… Tabi bu, “çaktırmadan” kalori kontrolü yapmanıza engel değil. Madem yedik, bari içmeyelim, öyle değil mi? Bayram boyunca farkında olmadan, oradan ikramlar, buradan “lokumsuz kahve içilir mi?”ler derken aşırıya kaçabiliyoruz. Bayram boyunca oturduğunuz kalabalık sofralarda yemeklerinize eşlik etmesi için, sıfır kalorili içecekleri tercih edebilirsiniz. Böylece alacağınız kalori miktarını kısmen de olsa belli bir noktada azaltmış olacaksınız. Aspire’ın yaban mersini tadındaki gazlı içeceği kalori ve şeker içermiyor. Aynı zamanda bir kutu Aspire oldukça zengin bir vitamin kaynağı.

Sıfır kalorili gazlı içecek Aspire’la bayram tatiliniz yaban mersini koksun istiyorsanız, detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Tatilde bir günü sadece kendinize ayırın

Tatilin sonlarına gelindikçe, tatlı da olsa bir bayram yorgunluğu hepimizi sarıyor. Hatta günümüzde tatil yapmak bile, yorgun hissetmemize sebep olabiliyor. Bayram tatilini tahmin ettiğinizden daha yoğun geçirdiyseniz ya da bu tatil fırsatını yılın yorgunluğu atmak için son fırsat olarak görüyorsanız, bayram tatilinin son iki gününü yalnızca kendinize ayırabilirsiniz. Bedeninizi ihmal ettiyseniz bakım yapabilir, özlediğiniz meditasyon seanslarıyla zihninizi sakinleştirebilir ya da güzel bir atmosfer yaratarak uzun bir banyo yapabilirsiniz.

Bayram tatilini nasıl değerlendirmek istediğiniz size kalmış. Ancak bizim önerimiz tüm bu tatlı telaş içerisinde kendinizi unutmamanız. Eğer siz de bu tatilde sevdiklerinizle güzel zaman geçirirken, kendinize de zaman ayırmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz tüm ürünleri Uplifers Wellness Shop’ta bulabilirsiniz.

Herkese iyi bayramlar, iyi tatiller!

İlginizi çekebilir: Bayramın tadını keyifle çıkarmanıza yardımcı olacak sağlıklı ve lezzetli öneriler.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!