Bayram sonrası detoksu: 4 günlük sağlıklı bir diyet listesi

Adetlere uygun bir şekilde geçirilen Ramazan Bayramı sonrasında tartımızda istemediğimiz sonuçlarla karşılaşmış olabiliriz. Ne kadar kilo aldığımız önemli değil. Zaten yazımızda da göreceğiz ki bunların çoğu gerçekten ödem. Kalabalık ve lezzetli sofralar, alkol kaçamakları, tatlılar, börekler vb. derken vücudumuz oldukça yoruldu. Şimdi hem tartıyı eksiye çevirme hem de toksinlerden kurtulma zamanı geldi! Buyurun önerilerimize.

1. Yeterli sıvı tüketimi

En önemli nokta yeterli sıvı desteği sağlayabilmek. Burada sıvı desteğini doğru yoldan sağlamak çok mühim. Susuzluk hissi maalesef geç bir yanıt ve o yanıt oluşmadan daha su içmemiz gerek. Susuzluk hissinde ise şekerli ve gazlı içeceklere sarılmamak çok önemli.

Şişkinliği gidermek için nane, rezene, limonlu su ve papatya çayı tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra sodyum oranı düşük olan sade maden sularından 1-2 adet/gün içerisinde tüketmek yine terle kaybettiğimiz mineralleri yerine koymak için çok önemli.

2. Yeterli uyku

Tatil döneminde uyku düzenimiz tamamen değişebiliyor. Özellikle uyku düzenimiz sirkadiyen ritmimizi çok etkiliyor. Sirkadiyen ritmin de metabolizma hızı üzerinde önemli bir etkisi var. Bu sebeple tatil veya bayram dönüşü uykumuzu eski dengeli halinde tutmak çok mühim. Yeterli bir uyku aldığımızda zaten öğün sayılarımız ve saatlerimiz de düzene girecektir. Bu da tatil sonrası dengeleme ve telafi etme yöntemlerinin başında geliyor.

3. Hareketsiz kalmayın

Beslenme düzenimizi eski haline çevirirken egzersizi biraz arttırmakta fayda var. Bunun için başlangıç seviyesindeysek günlük 30 dakika kadar hafif tempolu yürüyüş en güzeli. Sonrasında buna bölgesel egzersizleri katarsak tadından yenmez. İp atlamak, dans etmek, bisiklet sürmek ve yoga yapmak gibi aktivitelere de yönelebiliriz. Günlük olarak 30 dakikamızı fiziksel egzersize ayırmak bize bu dengeleme döneminde çok fazla yardımcı olacaktır.

4. Beslenme düzenimizdeki değişimler

Tatilde çok kaçtıysa, normal beslenme düzenimize hemen geri dönmek ve adapte olmak çok önemli. Battı balık yan gider mantığıyla yaklaşırsak eğer yalnızca bir haftalık yaptığımız kaçamak bütün emeklerimizi çöpe atabilir. Buna izin vermeyelim. Zaten tatilde kaçamak ardından telafi yaptıysak en güzeli tabii ama eğer yapamadıysak şimdi tam zamanı. Pratik olarak yapacağımız değişiklikler kalori açığı oluşturmaya yönelik olsun. Örneğin tatilden dönüşte 1.gün beslenme programımızdaki besinlerin porsiyonunu yarı yarıya düşürebiliriz. Bu düzeni 2 gün kadar devam ettirip vücudumuzu rahatlattıktan sonra normal programımızdan devam edebiliriz. Buna ek olarak aşağıya bir detoks listesi bırakıyorum.

Lütfen bu listemizi 4 günden fazla uygulamayın. Bu örnek liste herhangi bir hastalığı olmayan, gebe/emzikli olmayan yetişkinlerin uygulayabileceği bir listedir. Sonrasında normal beslenme düzenine dönerseniz eğer hem ödemler gider hem de tatilden hasar almadan çıkmış oluruz.

Sabah

Kahvaltı Salatası (Tüm malzemeleri karıştırıyoruz.)
1 adet domates
2 kaşık lor peyniri
1 adet salatalık
Bol yeşillik
3 adet zeytin

Öğle

80 gr ton balıklı dilediğin sebzelerden salata

Akşam

1 üçgen dilim karpuz
2 kaşık lor peyniri
5 adet nane
1 kaşık kıtır ekmek
Karıştırıp tüketelim.
Aralarda sade maden suyu tüketebilirsiniz.

Kaçamaksız bir hayat düşünülemez, tatilsiz de öyle! Yaşasın tatiller ve kaçamaklar diyoruz. Önemli olan telafi edebilmek ve battı balık yan gider dememek! Kontrol sizin elinizde. Bedenimizin nasıl bir hale geleceğine biz karar veriyoruz. Bu nedenle tatiller hayatımızın bir parçası, sağlıklı yaşam tarzı ise hayatımızın tamamı olsun. Herkese mutlu telafiler diliyorum!

İlginizi çekebilir: Diyet yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken 10 püf nokta

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam