Bastırılmış duygular bedenimizde nasıl etkiler yaratıyor?

Duygularımız ve düşüncelerimiz bizleri derinden etkiler çünkü onlar da bağışıklık sistemi, endokrin sistem ve merkezi sinir sistemi aracılığıyla vücudumuza bağlıdır. Bağımsız hareket etmezler. Bastırılmış veya kimseye açıklamadığımız duygularımız da dahil olmak üzere, tüm duygularımızın fiziksel sonuçları vardır.

Bastırılmış duygular, vücutta adeta zaman ayarlı ufak bombalar gibidir; uygun bir gelecekte, zamanı geldiğinde kendilerini gösterirler.

Bastırılmış duygular bedenimizde nasıl etkiler yaratıyor?
Bastırılmış duygular, bir gün mutlaka ortaya çıkar.

Anlamadığımız veya bastırdığımız her türlü duygu, bir şekilde, bize hastalık olarak geri dönebilir. Bir başka deyişle, bildiğimiz hastalıkların nedeni aslında duygularımız olabilir. Her birimizin bilinçaltı şu şekilde hareket eder: Eğer bazı duyguları bastırırsan, daha güçlü bir şekilde patlak verir veya hastalık ya da sinir sisteminin çökmesi şeklinde sonuçlanır. Örneğin çocuklukta yaşanan istismar vakalarının bastırılması sonucu, birçok insan ilerleyen yaşlarında ciddi acılar çeker. Bu durum hem bedeni hem de ruhu huzursuz eder. Bundan kurtulmanın yollarından biri, zamanında hissedilen o duyguyu yeniden hissetmek, yeniden yaşamak ve daha sonra özümseyerek yok etmektir.

Eğer belli bir konuda nasıl hissettiğimize odaklanırsak, iç dünyamızın kılavuzluğunun da hakkını vermiş oluruz.

Hastalandıysak, bu bir yerde duygularımıza özen göstermediğimizin göstergesi olabilir. Bu şekilde devam etmek, yeni hastalıklara da davetiye çıkarabilir. Kendimizle gerçek bir iletişime geçmeden, ciddi bir analiz yapmadan ve duygularımızı tanımak için yeterince çabalamadan ne olduğunu anlamak ve hayatımızda bir şeylerin yolunda gitmesini beklemek mümkün olmayabilir.

Bastırılmış duygular bedenimizde nasıl etkiler yaratıyor?
Belli bir konuda nasıl hissettiğimize odaklanırsak, iç dünyamızın kılavuzluğunun da hakkını vermiş oluruz.

Kendimiz için apayrı bir dünya yaratmak ve duygularımızı bu dünyada iyileştirmek mümkün değil. Tüm bunları, sahip olduğumuz koşullar içinde yapmalıyız.

Metabolizmamızı ve sağlığımızı mahveden şeyin ne olduğunun farkına varmazsak, tehlikedeyiz demektir. Bu şekilde başkalarını, başka şeyleri suçlamaya devam edersek ebediyen bunun kurbanı olabiliriz. İşte şimdi bu zinciri kırmanın tam zamanı!

Kaynak:
The Spirit Science

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!