Başladığınız her işi bitirmenize yardımcı olacak 10 öneri

Başladığımız İşi Nasıl Bitirebiliriz?
Başladığımız İşi Nasıl Bitirebiliriz?

Herhangi bir e başladıktan sonra yarım bırakanlardan mısınız? Örneğin yeni bir iş kurmak için harekete geçmiş, ancak iş planı çıkarmaktan adım atmaya başlayamamış olabilirsiniz. İlginizi çeken bir kitabı okumaya başlamış ama hala ilk sayfalarda dolaşıyor olabilirsiniz.

Eğer harekete geçiyor ve hedefinize doğru adımlar atıyorsanız, bu kendinizle gurur duymanız için yeterli. Çünkü başlamak, hedeflerinizi gerçekleştirmek için atmanız gereken ilk adım. Ancak birçok kişi, düşünmekten ve planlamaktan öteye geçemez. Bu daha hedeflere ulaşmak için gereken zamanı uzatır.

Herhangi bir işi başarmak için, planlama yapmak ve bilinçli adımlar atamak gerekir. Hedefiniz yolunda karşınıza çıkabilecek engelleri ve zorlukları bilmeniz gerekir. Uplifers olarak başladığınız işleri bitirmenize yardımcı olacak, önemli ipuçlarını bir araya getirdik.

1. Seçici olun.

Herhangi bir projeye başlarken, başladığınız şeyin gerçekten istekli olduğunuz ve ilerlemek istediğiniz bir konu olmasına özen gösterin.

Çünkü, yapmak istediğiniz şey sizi yeterince heyecanlandırmıyorsa, yarım bırakmanız oldukça kolay olacaktır. Bu da zaman ve enerji kaybına yol açacaktır.

Hedefleriniz ne kadar büyükse, tamamlama ihtimaliniz de o kadar büyüktür. Ancak ne yapmak istediğiniz konusunda kararsızsanız, önce küçük adımlarla başlayarak deneyimlemek ve sonra karar vermek yerinde olacaktır.

2. İhtiyacınız olan kaynakları belirleyin.

Planınızı gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan kaynakları belirlemek, projenizle ilgili genel bir bakış açısı oluşturmanıza yardımcı olur.

Bu hesaplamayı yapmak için, detaylı araştırmalar ve maliyet hesaplamaları yapabileceğiniz gibi; ayrıntılara girmeden kaba bir hesaplama da yapabilirsiniz. Önemli olan bu hesaplamanın yapacaklarınız konusunda size yol göstermesi. Başarıya ulaşmanın yolları

3. Zaman ve enerji hesaplaması yapın.

Projenizi ana hatlarıyla oluşturup bütçe planlaması yaptıktan sonraki adım, planlarınız doğrultusunda ne kadar zaman ve enerjiye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek olacaktır.

Zaman planlaması yapmak ve bu doğrultuda bir yapılacaklar listesi belirlemek, daha güvenli adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Projenizle ilgili heyecan ve isteğinizi kaybetmenizin nedenlerinden biri, hayalinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri hafife almak olabilir. İyi bir plan yapmaksa, beklentileriniz doğrultusunda yapmanız gerekenlere dair açık bir fotoğraf sunabilir. Zaman yönetiminin altın kuralları

4. Mükemmeliyetçi olmayın.

Hedefleriniz yolunda her şeyi en doğru şekilde yapmak istiyor olabilirsiniz. Ancak, mükemmellik arayışınız adım atmanıza engel oluyorsa, zaman kaybetmemek için bu isteğinizden vazgeçmeniz yerinde olacaktır.

Başlangıç için, yapmanız gerekenleri küçük parçalara bölmeyi deneyebilirsiniz. Böylece daha küçük çaplı ve ulaşılması daha kolay hedefleriniz olacaktır.

Diğer yandan, taslak hazırlamak bu noktada işinizi kolaylaştıracaktır. Hazırladığınız taslakları adım adım geliştirmek, istediğiniz mükemmellikte bir sonuca ulaşmanıza da yardımcı olacaktır. İş başarımızı engelleyen kaygılar

5. Planınıza bağlı olun.

Hedefinize ulaşmak için adım atmaya başladığınız andan itibaren, planınıza sadık kalın.

Planlarınızın gerisine düşmemek için, başka planlarınızdan fedakarlık etmeniz gerekebilir. Bu noktada hedefinize ulaşmanın sizin için ne kadar önemli olduğuna karar verin. Eğlenmek, sizin için anlık bir mutluluk kaynağı olsa da, hedeflerinize ulaşmanın yaşam boyu tatmin sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın.

6. Hedefinize ulaştığınızı hayal edin.

Yeni bir projeye başladığınızda enerjiniz ve heyecanınız yüksektir. Ancak ilerlemeye devam ettikçe, enerjiniz ve heyecanınız adım adım azalabilir.

Bu noktada hedeflerinize ulaştığınızı hayal ederek, kendinizi motive edin. Attığınız her adımın sizi hedefinize biraz daha yaklaştırdığını hatırlayın. Çalışmak istemiyorum diyorsanız, motivasyonunuzu arttıracak öneriler

7. Planlamanızı keyif alacağınız şekilde yapın.

Çoğu kişi, iş planlaması yaparken, öncelik sıralaması yapar. Ancak bu her zaman en verimli seçenek olmayabilir. Çünkü yapmanız gerekenlerle yapmak istediklerinizin uyuşmadığı zamanlar olacaktır.

Bu noktada, yapmanız gerekenler arasından en çok keyif aldığınızı seçerek, işe onunla başlayabilirsiniz. Bu değişiklik, sizi erteleme alışkanlığından ve isteksizlikten de kurtaracaktır.

Planlarınızı esnek tutmak da, bu durumda göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir noktadır. Modern zamanların kabusu: Erteleme alışkanlığı

8. Gelişiminizi gözlemleyin.

Gelişiminizi gözlemlemek, kısa vadede ulaşmak istediğiniz noktaları belirlemek konusunda size yardımcı olacak, hızlanmanız ya da yavaşlamanız gerektiğini belirlemenizi sağlayacaktır.

Kendiniz için, planınızın belirli duraklarını ve o anki durumunuzu gösteren bir çizelge hazırlayın. Her hafta listenize bulunduğunuz durumu yazarak, planlarınızda gerekli değişiklikleri yapın.

9. Başarılarınızı kutlayın.

Zaman zaman iş yükünüz gözünüzde büyüyerek hevesinizi kırabilir. Bu noktada biraz ara vererek, o zamana kadar başardıklarınızı kutlamak, enerjinizin ve motivasyonunuzun yeniden yükselmesine yardımcı olacaktır.

10. Zorlamayın.

Bazen, ulaşmak istediğiniz hedefle ilgili heyecanınızı tamamen yitirebilirsiniz. Siz değiştikçe hedeflerinizin ve hayallerinizin de değişmesi oldukça normaldir.

Yaptığınız işten vazgeçmek büyük bir zaman kaybı gibi görünse de, gerektiğinde vazgeçmek, yolunuza daha güzel şeyler çıkmasına fırsat verecektir. Kaybettiğinizi düşündüğünüz zaman ise, size tecrübe olarak geri dönecektir. Başarısız olma kaygısı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!