Basit yöntemler kullanarak iş yerindeki stresten kurtulun

Stresi hayatımızdan silmeye çalışıyoruz ama günümüzün birçoğunu geçirdiğimiz iş yerlerinde stres ‘iş’ kelimesinin i̇kinci adı. Çalışma ortamında, kişilerin birbirleri arasındaki iletişiminden, işin talep ettiklerine kadar her şey bir stres kaynağı. Fakat küçük adımlarla bu stresi başımızdan savmamız mümkün.

Öncelikle işe sürekli şikayet eden kişilere karşı bir gülümseme kalkanı koymakla başlamalısınız. Kendinizi olumsuz insanların olumsuzluk girdabından kurtarın. Genelde şikayetçi kişilerle tartışmak yalnızca daha stresli ve daha küçük bir dünyaya çekilmenize neden olur ve netice sizi daha stresli yapar.

İş yerindeki stresten kurtulmak için öncelikle sürekli şikayet eden kişilere karşı bir gülümseme kalkanı takınmalısınız.
Her zaman rahat kıyafetler giyin

Ayakkabı vurması, pantolonun dar gelmesi gibi herkesten saklamaya çalıştığınız sıkıntılar sizi olumsuzluğa çeker ve daha stresli olmanıza neden olur.

Omuzlarınızı gevşetin

Stres anında omuzlarımız gerilir ve yukarı kalkar. Bilinçli olarak omuzlarınızı düşürmek ise beyne stressiz olduğunuz mesajını verir. Düzenli şekilde omuzlarınızı kontrol edin ve bedeninizi stres hormonlarından kurtarın.

Yanınızda bitter çikolata bulundurun

Bitter çikolatanın serotonin üzerine etkisi ve lezzeti ihtiyacınız olan olumlu etkiyi size verecektir.

İlginizi çekebilir: 5 dakikada enerjinizi yükseltmenin formülü

Bir bardak sıcak çay

Çay yaprakları stresi azaltan ve olumsuzluğu savuşturan aminoasitler taşır. Bu aminoasitler aitlerin vücutta etkisini göstermesi yarım saati bulsa da sadece sıcak bir kap çayı eline almak bile iyi hissetmenizi sağlar.

Nefesinizi düzenleyin

Stresle birlikte nefes alışverişleri de sıklaşır. Derin, tüm ciğerleri ve diyaframı dolduran bir nefes alın ve nefes verirken tüm havayı geri verin, ciğerlerinizi ve diyaframınızı boşaltın. Bunu birkaç defa tekrarlayın.

Beş dakikalık yürüyüşler yapın

Bu hem stresinizi azaltacak hem de stresin kaynağında fiziksel olarak uzaklaşmanızı sağlayacak.

İlginizi çekebilir: Doğa yürüyüşleri beynimizi nasıl etkiliyor?

Stresi avantaja çevirin

Sizi esir etmeden stresi iş enerjisine çevirin. Unutmayın, stres bir zamanlar hayatta kalmamızı sağlayan itici güçtü.

İlginizi çekebilir: Stresli anlarda uygulayabileceğiniz pratik stres kovucu hareketler

Kaynak:

elitedaily.com

self.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!