Stresli anlarda uygulayabileceğiniz pratik stres kovucu hareketler

Stresli anlarda kendimle nasıl başa çıkıyorum?

Çok stresli dönemler geçirip nefes almayı ara sıra unuttuğum durumlarda kaldım. Üzerimdeki zaman ve sonuç baskısının yarattığı stresi fark ettiğimde uyguladığım birkaç pratik hareketi sizlerle paylaşacağım. İşte anı kurtaran birkaç kestirme yol:

Nefes

Stres, panik ve kızgınlık, vücudu ısıtan duygular. Bu duyguları hissettiğinizde öncelikle vücudu soğutmak gerekiyor. Yüzünüzü yıkayabilir veya bu soğutucu nefesi deneyebilirsiniz. Siz de dilinizi benim gibi dikey olarak kıvırabilenlerdenseniz, ona küçük bir boru şekli verin. Böyle nefes alın ve nefesi burnunuzdan verin. Bu soğutucu nefesi gerektiği kadar tekrar edin.

Dilinizi dikey olarak kıvırıp bu şekilde nefes alıp vermek, sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

Eğer dilinizi ortada küçük bir boru yapamıyorsanız, o zaman dilinizin ucunu damağınıza yapıştırın ve bu şekilde nefes alın ve sonrasında nefesi burnunuzdan verin. Dilediğiniz kadar tekrar edin. İçiniz soğuyacak.

İlgili yazı: Stresi azaltmanın 5 doğal yolu

Bacakları esnetin

Özellikle bacakların arkasını esnetmek mükemmel bir sonuç veriyor.

bacak esnetme
Ayakta dururken öne doğru eğilin. Elleri yere doğru uzatırken hafif hareketlerle bacakların arkasını esnetin ve burundan nefes alıp vermeye devam edin.

İsterseniz yere oturup bacaklarınızı ileri uzatın ve ellerinizle ayaklarınızı tutmaya çalışın. Uzanabildiğiniz yere kadar uzanın; ama sırtınızın düz kalmasına dikkat edin. Ve ulaşabildiğiniz en uzak noktada, burundan derin nefes alıp vererek bacaklarınızın arkasındaki tatlı acıya şahit olun. Ve lütfen bu sırada biraz daha derinleşmeye çalışın. Bunun daha pratik versiyonu da ayakta dururken öne doğru eğilmek. Elleri yere doğru uzatırken hafif hareketlerle bacakların arkasını esnetip, bunu yaparken yine burundan nefes alıp vermeliyiz. Uçak korkum olduğu zamanlardan hatırlıyorum, öne kapanmak da sakinleştiriyor.

Kötülükler kalçalarda

Sinirin ve negatif enerjinin kalçalarda biriktiği söylenir. Dolayısıyla bu bölgeleri esnetmek ve esnetirken de buradaki tatlı zorlanmaya odaklanarak nefes alıp vermek çok iyi oluyor. İşte kalçalarınızı esnetmek için küçük bir öneri:

  • Bir sandalyeye oturun.
  • Sağ ayak bileğiniz, sol üst bacağınıza gelecek şekilde ayak ayak üstüne atın.
  • Sağ ayağınızın ucunu hafif sağa doğru çekin ve ayak parmaklarınızı aktive edin.
  • Sırtınızı dikleştirin ve omurlarınızın arasını açarak üst gövdenizi yukarı doğru açın, şu anda hazırsınız.
  • Şimdi sırtınızı hiç yuvarlamadan, tüm gövdenizle bir parça öne doğru yüklenin.
  • Sağ kalçanızın esnediğiniz hissedeceksiniz.
  • Dikkat! Ayak bileği üst bacağın üzerinde kalmalı ve ayak aktif olmalı. Sağ dizinizi korumak için bu çok önemli.
  • Burada birkaç nefes kalabilir ve hareketi diğer bacakla tekrarlayabilirsiniz.
Omuzlar ağlar
omuzlar ağlar
Stresli anlarda boynunuz sıkışır. Bu yüzden boyun kaslarınızı rahatlatacak ve sizi sakinleştirecek uygulamalara başvurabilirsiniz.

Stres ve baskı anında biz fark etmesek de omuzlarımız öne doğru kapanır veya kulaklarımıza yaklaşır. Bu da sıkışık ruh halimiz yetmiyormuş gibi, boynumuzu da iyice sıkıştırır ve bizi kısır bir döngüye sokar. Şimdi derin bir nefes alın ve her nefes alışınızda omuzlarınızı kulaklarınız doğru ilerletip her nefes verdiğinizde omuzları içeriden dışarıya ve geriye doğru yuvarlayın. Birkaç nefes bu hareketi yapmanız boyun kaslarınızı rahatlatacak ve göğsünüzü açık konuma getirecektir. Nefesler de sakinleşmenize çok yardımcı olacaktır.

Yasemin Örs
Bir yoga hayranıyım. Günlük hayatımın önemli bir parçası yoga. Kuvvet, esneklik, denge getiriyor ve felsefi olarak çizdiği yollar bana beni öğretiyor. Çocukluğumdan beri sporcuyum ... Devam