Başarıya ulaşmak isteyen girişimcilere yol gösterecek 11 altın öğüt

Her geçen gün “kendi işinin patronu olmak” ve “girişimcilik dünyasına adım atmak” isteyenlerin sayısı artıyor olsa da, girişimcilik zor zanaat. Girişimcilik basit bir tanımla yaratıcı bir fikir bulduktan sonra fikrinizi kazanca dönüştürecek doğru adımları atmak için kendinizi işinize adamak, sizinle birlikte fikrinize inanarak tutkuyla çalışacak kişiler bulmak, yeni fikirlere, değişikliklere, başarısızlığa ve ders almaya her an açık ve öğrenmeye istekli olduğunuz bir ruh haline bürünmek demek.

Diğer yandan, başarıya giden tüm yollarda olduğu gibi, girişimcilikte de başarılı olmuş kişilerden ilham almak, ayak izlerini birebir takip etmeseniz de hatalarından ders çıkarmak ve “en iyi kendiniz” olmanızı sağlayacak alışkanlıklar geliştirmek de önemli. Çünkü sabah nasıl uyandığınız, gün içerisinde nelere vakit ayırdığınız ve hatta çevrenizdekilere yaklaşımınız bile gün içerisindeki modunuzu, çalışma şeklinizi ve sonuç olarak başarınızı etkiliyor.

Biz de başarıya ulaşmak isteyen tüm girişimcilere yol gösterecek altın öğütleri sizler için bir araya getirdik.

Güne erken başlayın.

“Erken kalkan yol alır” hepimizin bildiği bir atasözü olsa da, pek çoğumuz kendimizi “sabah insanı” olmamakla, erken saatlerde çalışmamakla tanımlıyoruz. Ne var ki erken kalkmak, zihnimizin en aktif çalıştığı zamanlardan faydalanmanın yanında gün ışığını verimli kullanma, odaklanma gibi pek çok olumlu etkiyi de beraberinde getiriyor. 

Devamı: Güne erken başlayan girişimci olmanın faydaları

Mutlu olduğunuz bir işi yapın.

Her sabah işe gitmek için uyandığınızda, yeni başlayacak gün için heyecanlandığınızı düşünün. Keyifli, değil mi? İşinizi severek, kendinizi her daim geliştirerek ve en iyisini isteyerek yaptığınızda, aslında mutluluk ve başarı birlikte geliyor. Çünkü mutluluk başarının bir sonucu değil, ön koşulu.

Devamı: ‘İş’te gerçekten mutlu olmanın yolları…

İşinizi tutkuyla yapın.

Kalbinizin götürdüğü yere gitmek, tutkularınızı işinize dönüştürmek ve sürecin her anından keyif almak, aslında başarılı olmanın en etkili yollarından biri. Bir düşünün, sizce Bill Gates’i, Steve Jobs’u ya da Jack Ma’yı motive eden para mıydı?

Devamı: Aşk için yap, gerisi zaten gelir

Yeni insanlarla tanışmayı ihmal etmeyin.

Özel hayatta olduğu gibi iş hayatında da dışa dönük olmak, öngörü ve yeni iletişim kanalları açmanın öncelikli yolu. Diğer yandan bir değer yaratma ve deneyim paylaşma aktivitesi olan networking önemli bir liderlik vasfı. Dolayısıyla size ve girişiminize stratejik değer yaratacak ortamlarda bulunmaya, yeni insanlarla tanışmaya istekli ve açık olmanızda fayda var.

Devamı: ‘Networking’ dediğin aslında nerede, nasıl yapılmalı?

Girişiminizi markaya dönüştürmenin öncelikli kurallarını öğrenin.

Tutkunuz ve aynı zamanda işiniz olan girişim fikrinizi doğru insanlarla buluşturmak ve en nihayetinde maddi kazanca çevirmek için, işletmenizin “parmak izi” olarak da adlandırabileceğimiz “marka”nızı yaratmanız gerekiyor. Kendi markanızı yaratabilmek için, işin teknik ve hukuki yönleri de dahil olmak üzere tüm detaylarını öğrenin.

Devamı: Yeni başlayanlar için: Bir girişimci markasını nasıl yaratmalı?

Ertelemeyin ve hemen harekete geçin.

Modern zamanların en amansız hastalıklarından biri olan erteleme davranışı, hedeflerinize ulaşma yolunda kendinizi sabote etmenin bir diğer adı. Dolayısıyla özellikle başarı söz konusu olduğunda önceliklerinizi belirlemeniz ve hemen harekete geçmeniz şart.

Devamı: Yarın değil, bugün. Sonra değil, şimdi. Bir ara değil, hemen.

E-mail bağımlılığından kurtulun.

Her ne kadar mail kutunuzu her daim temiz tutmak modern zamanların en büyük tatminlerinden biri olsa da, e-maillerinize bağımlı yaşamak gün içerisindeki üretkenliğinizi düşürüyor olabilir. Her an yeni mailler yağarken, asıl yapmanız gereken işe odaklanmanıza engel oluyor olabilir. Dolayısıyla tüm işlerinizde olduğu gibi e-mailleriniz için de önceliklerinizi belirleyip ona göre hareket etmeniz yararınıza olacak.

Devamı: E-mail bağımlılığıyla nasıl başa çıkılır?

Başarılı startupların sırlarını keşfedin.

“Başarılı” olarak tanımlayacağınız girişimler birbirlerinden çok farklı işler yapıyor olsa da, her birinin başarıya giderken attığı pek çok ortak adım var. Kendi başarı hikayenizi yazarken, bu adımları kendinize göre uyarlayarak takip etmeniz yararınıza olacaktır. Fikrinizi bulduktan sonra size ilham veren girişim ve girişimcilerin hikayelerinize göz atmayı ve kendinize küçük dersler çıkarmayı ihmal etmeyin.

Devamı: Milyon dolarlık şirket yaratmanın 5 basit kuralı

Girişimcilik ruhunuzu parlatın.

Girişimcilik söz konusu olduğunda, başarının yolları aslında gelişime açık olmaktan, denemekten çekinmemekten, en önemlisi de cesur ve kararlı olmaktan geçiyor. Girişimcilik ruhunuzu parlatmak ve adımlarınızı sağlam atmak için, “girişimcilik ruhu”nuzun sesine kulak verin.

Devamı: Girişimcilik ruhunu parlatmanın 4 yolu

Doğru kişilerle işbirliği yapın.

Değerli, faydalı ve ilgi çekici olarak tanımladığınız şeylere bir bakın, pek çoğunun birden fazla kişinin işbirliği ile yapıldığını göreceksiniz. Aslında yalnızca üretim değil, medeniyetin başlangıcı bile işbirliğine dayanıyor. Dolayısıyla yaptığınız işlerde fark yaratmanın ana kurallarından biri de doğru insanlarla işbirliği yapmak olarak karşımıza çıkıyor.

Devamı: İşbirliği neden rekabetten üstündür?

Çalışma ortamınızı doğru seçin.

Çalışma ortamlarının kişilerin verimliliği üzerindeki etkileri, artık bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Diğer yandan, kişiselleştirilmiş, ilham veren, güneş ışığı alan, yaşayan ve bir arada çalışmaktan keyif alacağınız kişilerle dolu bir çalışma alanı pek çoğumuzun hayali. Başarıya giden yolda tüm gücünüzle çalışmak ve verimliliğinizi arttırmak istiyorsanız, çalışma alanınızı seçmenin önemini de göz ardı etmeyin.

Devamı: Yeni nesil çalışma ortamı nasıl olmalı?

Kolektif House / Levent

Ofis anlayışını baştan tasarlayan; hayalleri olan, işini sevdiği gibi yapan, bir arada üreten ve yetecek kadar tüketenlerin ofisi olan Kolektif House’ta yerinizi almak ve bu ailenin bir parçası olmak için siz de Kolektif House’u ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Kolektif House’la tanışmak için web sitelerini ziyaret edebilir, Instagram ve YouTube hesaplarından Kolektif House’u takip edebilirsiniz.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!