Başarıya giden yolda kendinize koyduğunuz zihinsel bariyerleri aşmanın yolları

Zihin; insanın hem en önemli dostu, hem de en büyük düşmanı. Şunu unutmayın, başarıya giden yolda sizi hiç kimse kendinizden daha fazla sabote edemez. Hedef oluşturamamak, motivasyon kaybı, tembellik, şüphe, erteleme alışkanlığı, disiplinsizlik, odaklanamama… Zihnimiz hepimize zaman zaman oyunlar oynayıp başarıya giden yolda önümüze engeller çıkarıyor. Ancak bu engelleri fark edip üstesinden gelmek mümkün. İşte başarıya giden yolda zihninizin size koyduğu engeller ve bu engelleri aşmanın yolları:

1. Erteleme

Öyle veya böyle herkes bazen bazı şeyleri erteliyor. Kolay şeylere öncelik veriyoruz, gerçekten enerji ve çaba gerektiren şeyleri ise erteliyoruz. Oysa hedeflere ulaşmak için bu ertelediğimiz şeyler çok daha büyük öneme sahip.

Başarıya giden yolda kendinize koyduğunuz zihinsel bariyerleri aşmanın yolları

Hepimiz bir şey yaparken, öncelikle konforlu bölgemizin içinde yer alan şeylerden başlıyoruz. Kendimize de bir an önce o işi bitirip asıl zor kısma geçeceğimize dair sözler veriyoruz. Ancak bu alışkanlık başarıyı geciktirmekten başka bir işe yaramıyor. Oysa enerji ve çaba gerektiren şeylerle işe başladığınızda, her şeyin daha kolay aktığını görebilirsiniz. Tembellik bir ilüzyondan ibarettir.

Erteleme alışkanlığının bir başka şekli de doğru zamanı beklemek. Oysa bir şeyi yapmak için en doğru zaman, şimdidir.

2. Odaklanma

Hayatında en az bir defa meditasyon yapmış bir kişi, hiçbir şey düşünmeden tek bir nesneye veya fikre odaklanmaya çalıştığında birkaç saniye içinde insan zihninin kaçıp gitmeye çalıştığını bilir. Zihnin bir yere odaklanması istek ve deneyim gerektirir ve hiçbir zaman kolay değildir. Ancak bunu başarabildiğinizde hem size verilen göreve odaklanmayı hem de her seferinde tüm enerjinizi tek bir hedefe yönlendirmeyi başarabilirsiniz.

3. Motivasyon

Başarıya ulaşmak için vazgeçilmez olan şeylerden biri de motivasyon. Motivasyonu, nefes almak kadar çok isterseniz başarılı olabilirsiniz. Başarıya ulaşmak için kendinizi motive etmek istiyorsanız, motivasyon artırıcı videolar veya konuşmalar izleyebilir, sizi motive edecek görsellerden faydalanabilir, hedeflerinizi kendinize hatırlatabilirsiniz. Kendinizi motivae etmenin yollarından biri de ara vermektir. Eğer kendinizi başarılı olmak için motive olmaya zorladığınızı düşünüyorsanız, her şeyi bırakın ve kendinize biraz izin tanıyın, ara verin. Böylelikle ihtiyacınız olan zihinsel temizliğe kavuşabilirsiniz.

4. Fiziksel egzersiz

Zihinsel güç ve motivasyon konusunda egzersiz sayesinde harikalar yaratmak mümkün. Egzersiz yapmak, üretken olduğunuz duygusu verir ve odaklanma gücünüzü artırır. Bu da stres seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Egzersiz yapmak, bir sorunla ilgili düşüncelerinizi tamamen durdurabilir ve olayları daha farklı açıdan görmenizi sağlar. Egzersiz yapmak aynı zamanda kendinizi daha güçlü ve formda hissetmenizi sağlayacağı için başarınıza katkı sağlar. Bunun için illa spor salonunda tükenene kadar egzersiz yapmanıza gerek yok. Sadece düzenli ve sürdürülebilir bir egzersiz modeli seçmelisiniz.

Başarıya giden yolda kendinize koyduğunuz zihinsel bariyerleri aşmanın yolları

5. Teslim tarihi

Üretkenliğinizi artırmak ve başarılı olmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz en etkili şeylerden biri kendinize tarihler belirlemek. Bir işi tamamlamak için yeterince zamanınız olduğunu bilmekten daha rahatlatıcı bir şey olamaz. Bu rahatlatıcı düşüncelerle üretkenliğinizi ve başarınızı artırabilirsiniz. Ancak burada kilit nokta, kendinize koyduğunuz bu teslim tarihlerine uymak. Kendinize günlük, haftalık, aylık tarihler belirleyerek başarılarınızı artırmak mümkün.

 

Kaynaklar:
The Self Improvement Blog
Lifehacker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!