Başarılı ve zeki insanların romantik ilişkilerde başarısızlık yaşamasının 10 sebebi

Başarılı ve zeki insanlar hepimiz için ilham alınan ve imrenilen kişilerdir. İş hayatında ya da günlük yaşantımızda daima bu kişilerin yöntemlerini ve ilerledikleri yolları merak eder, araştırır ve uygulamaya çalışırız. Ancak hemen hemen her konuda başarılı olan, öğrenmeye açık, analitik düşünebilen ve olaylara farklı yaklaşabilen kişiler özellikle duygusal paylaşımların yoğunlukta olduğu romantik ilişkilerde zorluklar yaşayabiliyorlar. Mantıklarıyla hareket eden, öncelikleri farklı olan, davranışları ve tepkileri öngörülemeyen bu insanlarla birlikte olmak oldukça sabır, anlayış ve enerji gerektiren bir durum. Ancak bu kişilerin özellikleriyle ilgili bilgi sahibi olup durumu avantaja çevirmeyi başarabilirseniz, kendinizi birlikte büyüyeceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz mükemmel bir ilişkinin içinde bulabilirsiniz. Bunun için onlar hakkındaki bu 10 detayı bilmelisiniz…

1. Detaylı düşünürler

Zeki insanlar detaylara önem veren ve kendilerine verilen görevleri en ince ayrıntısına kadar analiz edip uygun çözüm yolları arayan kişilerdir. Bu kişiler söz konusu ilişki olduğunda da karşılarındaki insanı en ince ayrıntısına kadar inceleme eğilimindedirler. Karşılarındaki kişinin her davranışını, her duygusunu ve düşüncesini en ince ayrıntılarına kadar analiz ederler. Küçücük de olsa bir tutarsızlıkla karşılaştıklarında karşılarındaki kişiye bir şans daha verme riskini almazlar. Karşılaştıkları kişiyle birlikte olmanın onlara getireceği artıları ve eksileri zihinlerinde listeleyerek karar verirler.

2. Bağımsızlık duyguları baskındır

Zeki insanların yalnız oldukları anlar fiziksel ve duygusal olarak en güvende hissettikleri anlardır. Hayatlarının tüm kontrolünün kendi ellerinde olmasını isterler. Bu nedenle başka insanların güvenli sistemlerine girerek dengelerini bozması bu kişileri oldukça huzursuz eder ve hayatlarını kaosa sürükler. Zeki ve başarılı bireyler karar almaları gereken konu ne olursa olsun başkalarının duygu ve düşüncelerini dikkate almazlar. Kendilerinden, sahip olduklarından ve bulundukları konumdan oldukça memnun oldukları için başka birinin hayatlarında değişiklik yapma çabasından hoşlanmazlar. Yaşamlarında doldurulamayacak boşluklar olmadığı için eksik hissetmezler ve biriyle birlikte olma ihtiyacı hissetmezler.

3. Hedeflerini önceliklendirirler

Zeki insanlar doğuştan hayalperesttir. Çocukluklarından itibaren yaşamları boyunca gerçekleştirmek istedikleri binlerce hedef belirler ve hayallerini gerçekleştirmek için çalışırlar. Daima ileri doğru hareket halindedirler. Hayatlarında gerilemeye ya da durmaya ayıracakları zamanları yoktur. Bu nedenle biriyle ilişki yaşamak onlar için genelde listenin en üst sırasında olmaz.

4. Anlaşılmaları zordur

Zeki insanların düşünce biçimleri ve problemlere çözüm bulma yolları diğer insanlardan çok farklıdır. Bu nedenle aldıkları kararlar, belirttikleri fikirler ya da konuşmaları zor anlaşılabilir. Siz tüm duygularınızı en açık şekilde ifade etseniz de, hayatınızda hiç olmadığınız kadar dürüst olsanız da onlar bu davranışlarınızı fark etmeyebilir ya da davranışlarınıza başka anlamlar yükleyerek size karşı şüpheci yaklaşımlarda bulunabilirler. Kolay kolay evet demezler. Karar almadan önce uzun bir süre düşünmek ve değerlendirme yapmak isterler. Zeki bir insanla birlikte olacaksanız beklemeyi göze almanız gerekir.

Zeki insanların düşünce biçimleri ve problemlere çözüm bulma yolları diğer insanlardan çok farklıdır. Bu nedenle aldıkları kararlar, belirttikleri fikirler ya da konuşmaları zor anlaşılabilir.
5. Standartları yüksektir

Zeki insanlar anlaşmaya varılması zor insanlardır. Sırf çevrelerindeki insanlar evleniyor diye ya da ilişkiye başlamak için sahip oldukları standartlardan ödün vermezler. Gerçekten beğenmedikleri ya da hoşlanmadıkları biriyle birlikte olmaktansa yalnız kalmayı tercih ederler. Yalnız yaşlanmaktan korkmazlar.

6. Hisleriyle değil mantıklıklarıyla hareket ederler

Zeki insanlar karar alma aşamasında kalplerinin değil beyinlerinin sesini dinlemeyi tercih eder. Duyguların çoğu zaman insanı yanlış yola sürüklediğine inanır ve çıkarımlarını gerçeklere ve mantığa dayandırmayı tercih ederler. Bilinçli olarak böyle davranmasalar da bu durumdan kaynaklanan duygusal soğuklukları partner bulmalarını güçleştirir.

7. Davranışları ve tepkileri farklıdır

Zeki insanlar genelde farklı düşünen, farklı tepki veren yani dünyaya farklı bakan insanlar oldukları için ilk iletişiminizde size ilginç gelebilirler. Tepkileri öngörülemediği için özellikle romantik ilişkilerde karşılarındaki insanlar reddedilme korkusuyla zeki insanlardan uzak durma eğilimindedir. Zeki insanların davranışlarının ve tepkilerinin farklı olması onları duygusuz yapmaz. Her insan gibi zeki insanların da hisleri vardır ve her insanın deneyimlediği duyguları onlar da deneyimlerler ancak bunu herkesle paylaşmayı tercih etmezler.

8. Kaybetmeyi sevmezler

Zeki bir insan herhangi bir tartışmadan mağlup ayrılmayı sevmez ve kazanana kadar mücadele eder. Bu nedenle romantik ilişkilerde partnerlerinin enerjisini fazlaca tüketebilirler. Kendilerinin haklı olduğu konusunda karşılarındaki insanı ikna edene kadar pes etmezler.

9. Kendilerini daima güvence altına alırlar

Zeki insanlar duygularını ortaya çıkarıp üzülmektense çevrelerine kalın duvarlar örerek kendilerini güvence altına almayı tercih ederler. Duygusal olarak zedelenip hedeflerine ulaşma konusunda başarısızlık yaşayacakları korkusuyla kendilerini korumak isterler. Bu nedenle duygusal paylaşım gerektiren duygusal ilişkiler konusunda oldukça zorlanabilirler.

10. Kısıtlamalardan hoşlanmazlar

Daha önce de bahsettiğimiz gibi zeki insanlar özgürlüklerine oldukça düşkündür ve sıkışmışlık hissinden hoşlanmazlar. Bu nedenle ilişkilerinde çok paylaşımcı değillerdir. Kendi bireysel alanlarına ve yalnız kalmaya çok önem verirler. Yalnızca romantik ilişkilerinde değil, aile içinde de yakın ilişki kurmazlar ve daima yalnız kalabilecekleri zaman aralıklarına ihtiyaç duyarlar. Özellikle kuralların ve kısıtlamaların olduğu bir ilişkiyi uzun süre devam ettiremezler.

Kaynaklar:
Thought Catalog
Lifehack
Diply

 

İlginizi çekebilir: Meditasyon yaparak hak ettiğiniz ideal ilişkiyi bulun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!