Başarılı olmak için kaçınmanız gereken 8 huy

Başarıya giden yolda izlenmesi gereken birçok adımın olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Peki bunca yola, bunca yazılıp çizilene rağmen insanlar kendilerini hala daha nasıl başarısız bulabiliyorlar? O kadar fazla öneriden birkaç tanesini niye kendilerine uyarlayıp, kendi başarıları için en doğru yolu bulmaya çalışmıyorlar?

Bu sorulara verilebilecek birçok cevap arasından olasılığı en yüksek olanlar, belki korktuklarından, belki de birkaç denemenin yeterli olacağını düşündüklerinden olsa gerek.

O halde farklı bir yöntem ile başarıya ulaşmaya ne dersiniz? Gelin bu sefer yapmanız gereken değil de, yapmamanız gerekenler ile başarı basamaklarını tırmanmayı deneyin. Kim bilir, belki de başarısızlığın tüm dostlarını hayatınızdan çıkararak hedefinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

  • Kendinizi başkaları ile kıyaslamak hayatınız boyunca kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden birisidir aslında. Öyle gözüküyor olsa bile hiç kimse mükemmel değildir.
  • Yeniden deneme korkusu başarıya yaklaşmanıza değil başarıdan uzaklaşmanıza neden olacaktır. Tekrar tekrar denemekten asla vazgeçmeyin! Gelmiş geçmiş en başarılı insanlar ilk denemelerinde vazgeçmiş olsalardı şu anda hala Ortaçağ’ı yaşıyor olabilirdik.
  • Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüklerine önem vermekten vazgeçin. Bunu yapabildiğiniz gün kendinizi ne kadar rahat hissedeceğinizi aklınızdan çıkarmayın.
  • Başaramama korkusu içinizi kemirse bile siz ona aldırış etmeyin ve bu korkunuzdan bir an önce kurtulmaya çalışın. Sizin başarısızlığınız dünyanın sonunu getirmeyecektir.
  • Kararsızlıklar başarıya giden yolda sizlere destek değil köstek olacaktır. En kötü karar kararsızlıktan iyidir.
  • Keşkelerin sizleri sadece mutsuzluğa iten kelimeler ve düşünceler topluluğu olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ne kadar çok isteseniz de zaman makinesi bulunmadığı sürece keşkelerinizi değiştiremeyeceksiniz.
  • Umutsuzluklar başarısızlıkların en iyi dostlarındandır. Dolayısıyla bu düşünceden tamamen sıyrılmalısınız. Umutsuzluğa kapılmayarak başarıya olan inancınızı artırabilirsiniz.
  • Kendinize inanmamak sadece başarısızlığa değil, hayatınızda atacağınız her adıma engel olacaktır. Birçok insanın ne zorluklarla neler başarabildiklerini her fırsatta aklınıza getirin.

Yukarıda sıralanan huy ve korkularınızdan vazgeçerek, ters yönden de olsa, başarıya giden yolda kendi adımlarınızı yaratabilir, sizler de başkalarına örnek teşkil edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutluluk uzaklarda değil: Hayatınıza mutluluğu davet etmenizi sağlayacak 9 öneri

Gizem Okut
1986 yılında İstanbul’da doğdum ve Kıbrıslıyım. 2010 yılında DAÜ’de Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Londra'da moda yazarlığı da dahil olmak üzere moda ... Devam