Mutluluk uzaklarda değil: Hayatınıza mutluluğu davet etmenizi sağlayacak 9 öneri

Mutlu olmak için birçok yol vardır. Belki de her insan mutluluğu farklı yerde aradığı içindir, mutluluğa giden bunca yol oluşunun ve mutluluğun resminin hala çizilememiş olmasının sebebi…

Eğer içinizden, ufacık da olsa, mutlu olmak geçiyorsa bugün sizlere çok basit birkaç önerim olacak.

Kendinizi sevin

İnsanlar üçe ayrılır. Mükemmel olduğunu düşünenler, mükemmel olmadığını düşünenler ve kendini sevip mükemmel olmadığını bilenler. Eğer siz de üçüncü kategoriye giriyorsanız aslında işi çözmüşsünüz demektir.

Çok klişe olacak ama öncelikle şunu aklınızdan çıkarmamalısınız, “Hiç kimse mükemmel değildir.” Bu yüzden kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin ve onların da mükemmel olmadıklarını aklınıza not edin. Kendinizi eksiklerinizle, kusurlarınızla olduğunuz gibi sevin. Böylece başkaları da sizi olduğunuz gibi sevecek ve bu da size mutluluğu getirecektir.

Nefes almayı öğrenin

Hepimiz nefes aldığımızı zannederiz ancak aslında birçoğumuz nefes almayı bilmeyiz. Hatta nefes alırken bunun farkına varmayız bile.

Halbuki doğru nefes almayı öğrendiğiniz zaman vücudunuzdaki toksinlerden arınırsınız, kan basıncınız yükselir, sindirim sisteminiz güçlenir. Doğru nefes almak bunlar gibi daha birçok fayda sağlar zihninize ve bedeninize. Özellikle stresli ve huzursuz anlarınızda derin bir nefes alarak sakinleştiğinizi fark edebilirsiniz. Bu kadar basit bir yöntem sizi sakinleştirebiliyorsa, biraz fazla uygulandığında sizce de mutluluk getirmez mi?

Gülümseyin

Kim ne derse desin en mutsuz anlarımızda bile o ruh halimizden çıkmamıza yardımcı olabilecek en basit yoldur gülümsemek. Ufacık bir gülümsemeniz ile bile ruhunuzdaki rahatlamayı hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu kadar basit bir yol elbette denemeye değer.

Bozuk paraları biriktirin

Belki biraz gereksiz bir öneri olduğunu düşünebilirsiniz. Elbette para yalnız başına mutluluk getirmiyor ancak, birkaç ay sonra bulduğunuz o değersiz madeni paraların sizi o an ne kadar mutlu edeceğini bir düşünmenizi öneririm.

Aşık olun

Her insan hayatının aşkını bulacak kadar şanslı olamaz elbette. Aslında aşk diye bir şey var mıdır ya da aşkın devamlılığı var mıdır, bu da bir tartışma konusudur. Ama illa bir sevgili değildir aşık olacağınız kişi. Bir hayvana, bir sanatçıya, belki ailenizden birine, kim bilir belki işinize aşık olabilirsiniz.

Aşık olun derken söylemek istediğim hayran olmak belki de. Gerçekten sohbetinden keyif alabileceğiniz bir arkadaş da olabilir bu, kokusunu içinize çekip asla bırakmak istemeyeceğiniz bir evlat, bir aile büyüğü de olabilir. Belki çok sevdiğiniz işinizdir aşkınız, ya da eve gitme sebebiniz bir evcil hayvanınız. Belki bir kitaptır başucunuzdan ayırmadığınız aşkınız, belki de hayranı olduğunuz bir sanatçıdır. Siz yeter ki hayatınıza renk katacak bir aşk bulun kendinize. O zaten size mutluluğu getirecektir.

Mutluluğa inanın

İnsan neye inanırsa, neyi çok isterse gerçekleşir” veya “İyi düşün iyi olsun” gibi sözlerin doğruluk payı var mıdır? Kim bilir belki öyle, belki değil. Ama olumlu düşünmenin, mutlu olduğunuza inanmanın, hayatın güzel taraflarını görmenin sizlere zarardan çok faydası olacağı kaçınılmaz bir gerçektir…

Başarılı insanların hayat hikayelerini okuyup bulundukları yere gelebilmek için ne zorluklardan geçtiğini kendiniz görürseniz, belki kendi mutluluğunuza çıkan bir yol bulabilirsiniz.

Hobi edinin

Daha önceki bir yazımda erkekler için yapılabilecek birkaç hobi sıralamıştım. Aslında yalnızca erkekleri değil, kadınları da kapsayan bir listeydi bu. Benim önerim olan veya kendi bulacağınız hobiler arasından bir seçim yaparak hayattan daha fazla keyif alan, mutlu bir insan haline dönüşebilirsiniz.

Kitap okuyun

Bana göre mutluluğa giden en önemli kapılardan biridir kitaplar ve kitap okumayı sevebilmek.

Hayal gücünüzü genişleten, sizleri farklı diyarlara götüren, huzura açılan bir kapıdır onlar. Kitap okumayı bir hayat standardı haline getirerek mutlu, umutlu bir insan haline dönüşebilirsiniz.

Bol bol müzik dinleyin

Elbette her insanın bir müzik zevki vardır. Sevdiğiniz tarz ne olursa olsun bol bol müzik dinleyin. Mutluluğa giden yollar sıralamasında ilklerdendir müzik, çünkü adı üstünde, ruhumuzun gıdasıdır kendisi.

Çok basit bu adımları izlemeye başladığınız an kendinizdeki farkı göreceğinizden kuşkunuz olmasın. Son olarak unutmayın, sizin ve sevdiklerinizin sağlığı olduğu sürece, şu hayatta mutlu olmamak için bir sebep olmayacağını fark ettiğiniz an gerçek mutluluğu yakalamışsınız demektir.

İlginizi çekebilir: Yaz planlarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir: Netflix’e yaz geldi

Gizem Okut
1986 yılında İstanbul’da doğdum ve Kıbrıslıyım. 2010 yılında DAÜ’de Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Londra'da moda yazarlığı da dahil olmak üzere moda ... Devam