Başarılı olmak için 10 maddelik “yapılmayacaklar listesi”

Bugüne kadar herkes başarılı olmanın yollarını sundu, aslında pek de göz önünde olan sırlarını sayıp döktü… Fakat siz, ne istediğinden çok ne istemediğini bilen biriyseniz, yapılacaklar yerine yapılmayacaklar listesi oluşturmak sizin için daha verimli olabilir. Uplifers olarak, başarıya giden yolda yapılmayacakları listeledik:

Sağlıksız bir düzen

Hiç kaçarı olmayan bir madde, çünkü sağlam kafa gerçekten sağlam vücutta bulunuyor. Size anlık olarak iyi hissettiren, günü kurtaran birtakım besinler, içkiler ve davranışlar (uyku düzensizliği gibi) olabilir. Bunların, aynı şeker yüklemesi gibi gelip geçici olduğunu ve sonunda daha aç olacağınızı unutmayın. Sağlıklı beslenmek ve hareketli olmak, başarı için şart.

Kısa vadeli düşünmek

Yine günü kurtarmaya yönelik bir yaklaşım. 3 günde 5 kilo verdirmeyi vaat eden şok diyetlerin metabolizmayı dengesiz hale getirmesi gibi, kısa vadeli düşünmenin uzun vadeli olumsuz etkilerini yaşamanız olası. Başarının hemen geleceğini düşünmek de bir nevi kendinizi kandırma aslında… Siz iyisi mi, planlarınızı zamana yayın.

Bahane üretmek

Başarılı insanlar yaptıklarının sorumluluğunu alan, kendilerine biçilen payla yüzleşebilen ve hatalarından ders çıkaranlardır. Bahane üretmek ve suçluyu dışarıda aramak, başarıya giden yolda tökezlemenize neden olur, hem özel hem de profesyonel hayatta…

Sabit fikirlilik

Hiçbir şey değişmesin, yolunda giden her şey olduğu gibi kalsın isteyen statükoculardan mısınız? Bu sözü söyleyen atalarımız kızmasın ama, evdeki bulgurdan olma korkusuyla pirinç almaya çıkmadığınızda, her zaman bulgur yiyeceğiniz kesindir. Büyümek, gelişmek için birtakım değişimleri göze almak gerekir. Bunu yaparken kendimizi maddi ve manevi olarak güvenceye almak da elbette sizin sorumluluğunuzda.

Mükemmeliyetçilik

Hiçbir şey ve hiç kimse mükemmel değil ve olmayacak. Ne yaparsanız yapın eleştiren birileri olacak, hatta meyve veren ağaç taşlanır hesabı, çok iyi bir iş çıkardığınızda daha çok yerildiğinizi de göreceksiniz. Bu yüzden, amacınız kimsenin eleştiremeyeceği bir iş çıkarmak değil, yapabildiğinizin en iyisini yapıp içiniz rahat olarak yolunuza devam etmek olmalı.

Multitasking

Bir zamanlar çok popüler olan aynı anda birden çok işi yapabilmek (multitasking) için sıralanan övgüler, son yıllarda yerlerini multitaskingin zihinsel süreçlere olumsuz etkisi olduğu ve IQ seviyesinin düşmesine sebep olduğu görüşlerine bırakmış durumda. Uzmanlar, bölünerek değil, işleri bölerek çalışmayı, adım adım ilerlemeyi öneriyor. Siz de kendinizi aynı anda sekiz iş bitirmek üzere programlamayın.

Kontrolcülük

Olan biten her şey sizin kontrolünüzde değil ve asla olmayacak. Bu yüzden, işlerin kontrol edebildiğiniz kısmına odaklanıp, bu tarafı olabildiğince iyi hale getirmek, geri kalan için de kabullenme göstermek başarı kadar iç huzuru için de gerekli.

Evet demek

Her şeye evet demek olumlu ve uyumlu bir insan olduğunuzu göstermez; aksine sizi uzun vadede tekletir. Hedefiniz her ne ise, ona ulaşmaya giden yolda bazı imkanları, görüşmeleri, istekleri reddetmek durumunda kalabilirsiniz. Herkesin nefret ettiği bir insan olmadan da, kendi hayatınız ve planlarınızı önceliklendirebilirsiniz.

Faydasız ilişkiler

Tüm dostluklar faydaya dayalı olmalıdır, gibi bir iddiamız yok ancak sadece orada oluşlarıyla bile insanı aşağı çekebilen ilişkilere karşı dikkatli olmak, zaman zaman bazı insanları hayatımızdan çıkarmak gerekebiliyor. Örneğin, sizin kadar başarılı olmadığı için yaptıklarınıza çamur attığını hissettiğiniz ama konduramadığınız birileri var mı? Davranışlarını daha yakından takip edin ve eğer durum buysa, salıverin gitsin. Kimsenin zehirli ilişkilere ihtiyacı yok, sizin de, karşınızdakinin de.

Beğenilme ve onaylanma ihtiyacı

Herkesin beğenilmeye ihtiyacı var ama her kesim tarafından sevilmeye çalışmak genelde vasat işler çıkarmanıza neden olur. Saygı duyduğunuz, sevdiğiniz sanatçıları düşünün; mutlaka işlerinde ya da özel hayatlarında birilerine ters gelecek davranışları ya da sözleri olmuştur. Onlar ise, kendilerinden nefret edenlerin işlerini etkilemesine izin vermeyişleriyle de gönüllerde taht kurmuşlardır. O yüzden, doğru bildiğiniz yolda devam…

İlginizi çekebilir: Başarılı olmanın ve fark yaratmanın 6 anahtarı

Kaynaklar:

Medium

Health Spirit Body

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!