Başarılı insanlar neden hep aynı kıyafetleri giyiyor?

Tüm dünyada kitleleri peşinden sürükleyen moda, bir yandan da hızlı değişimi nedeniyle eleştiriliyor. Bu eleştirilerin birçoğu, moda trendlerinin aslında bundan para kazananlar tarafından üretilen sanal bir kovalamaca olduğu öne sürülüyor. Bu eleştirilere karşılık olarak doğan kapsül gardırop” hareketi ise ana akım modadan çok uzak. Moda alışkanlıklarına sosyal bilinç ekseninden yaklaşan bu hareket, gün geçtikte kamuoyunun saygı duyduğu, ünlü isimler tarafından da uygulanıyor. Moda tercihlerini minimalist yaklaşımlar çerçevesinde kullanan bu kişiler, genellikle aynı kıyafeti tercih ediyor.

İlgili yazı: Vücut tipinize en uygun kıyafetleri seçme rehberi

Toplumda saygı gören, başarılı isimlerin her gün aynı tarz kıyafetleri giymesinin elbet bazı yararları olmalı ki bu sayede bu akım gün geçtikçe yayılıyor. Uplifers olarak başarılı insanların her gün aynı tarz kıyafetler giymesinin faydalarını derledik:

1. Daha az karar verme zorluğu

Özellikle sabahları “Ne giyeceğim” sorusuyla baş etmemek ve karar verme güçlü çekmemek, başarılı insanlara daha fazla zihinsel alan ve gün içinde daha fazla verimlilik sağlıyor. Barack Obama, ABD Başkanlığı döneminde “Beni sadece mavi veya gri takım elbiselerle görürsünüz. Böylelikle verdiğim kararların sayısını azaltmaya çalışıyorum. Ne yediğim veya ne giydiğimle ilgili karar vermek istemiyorum çünkü daha fazla karar vermem gereken çok şey var” diyordu. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de benzer bir argüman ortaya koyuyor.

Başarılı insanlar neden hep aynı kıyafetleri giyiyor?
Kapsül gardıropla ikonik kıyafet seçimleri yapabilir ve gereksiz masraflardan kurtulabilirsiniz.
2. Daha az zaman kaybı

Kıyafet seçimi, aslında sandığınızdan çok daha fazla vakit alıyor. Bundan birkaç yıl önce Project 333 adı altında bir kampanya düzenlenmişti ve kampanya kapsamında katılımcılardan 3 ay boyunca sadece 33 parça kıyafet giymeleri istenmişti. Aslında çok basit olan bu kampanyanın sonunda katılımcılar aslında kıyafet seçimi yapmamanın hayatı ne kadar çok değiştirdiğini fark etti. Gardırobunuzu kısıtlamanın en büyük yararlarından biri, size fazladan zaman kazandırması. Böylelikle hem alışverişte hem de sabahları hazırlanırken zaman kazanabilirsiniz.

İlgili yazı: Eski kıyafetlerinizi değerlendirin: Eski tişörtünüzü kullanarak kendi çantanızı kendiniz yapın

3. Daha az stres

New York’lu bir sanat direktörü olan Matilda Kahl, her gün aynı tarz kıyafeti giymesinin altındaki nedeni, karar verme yorgunluğundan kurtulma ve daha az zaman kaybetmeyle açıklıyor. Ancak Kahl, çok önemli bir şeye daha işaret ediyor; o da daha az stres. Her gün aynı tarz kıyafeti giyerek, sabahları yaşadığınız “Bu çok mu resmi oldu? Bu ortama uygun mu? Bu elbise çok mu kısa” gibi sorulardan kurtulmuş ve dolayısıyla bu soruların yarattığı stresten de uzaklaşmış olursunuz.

4. Daha az enerji kaybı

Christopher Nolan, 21’inci yüzyılın en başarılı filmlerinin altına imzasını atmış bir yönetmen. Bu başarılı ismin bir başka özelliği daha var; o da bundan yıllar önce her gün ne giyeceğine karar vermenin bir enerji kaybı olduğunu fark etmiş olması. Christopher Nolan, “enerji kaybı” derken sadece kıyafet seçimi yaparken harcanan enerjiden değil, aynı zamanda daha geniş bir gardırobu düzenli ve temiz tutmak için harcanan enerjiyi katediyor.

İlgili yazı: Olimpiyatlarda giyilen kıyafetlerin 120 yıllık dönüşümü

5. Her zaman uyumlu giyinme

Birbirinden farklı kıyafetlerin olduğu bir gardırobunuz varsa, her seferinde “Bu pantolon bu gömlekle oldu mu? Bu elbiseyle bu ceket oldu mu” gibi sorularla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Oysa kapsül gardırobunuz olduğunda, giyeceğiniz her şey birbiriyle uyumludur.

6. İkonik kıyafetler

Her seferinde aynı tarz kıyafetler giymek, yaptığınız kıyafet seçimlerinin ikonik parçalardan oluşmasını sağlar. Bu da her zaman yaşınıza ve konumunuza uygun kıyafet seçimi yapmanızı kolaylaştırır. Şöyle düşünün; kitaplardaki kahramanlar hiçbir zaman kıyafetlerini değiştirmez. Siz de seçimlerinizle ikonik bir imaj yaratabilirsiniz.

Başarılı insanlar neden hep aynı kıyafetleri giyiyor?
Gardırobunuzu kısıtlamanın en büyük yararlarından biri, size fazladan zaman kazandırması.
7. Daha az masraf

Hepimizin gardıropları giymediğimiz kıyafetler ve ayakkabılarla dolu. Üstelik, bu kıyafetler için para harcamaya da devam ediyoruz. Oysa bunun yerine kapsül gardıropla ikonik kıyafet seçimleri yapabilir ve gereksiz masraflardan kurtulabilirsiniz.

İlgili yazı: Neden kıyafet dolabımı düzenleyemiyorum?

8. Daha rahat bir kafa

Ünlü oyuncu Drew Barrymore bir yazı yazmış ve kıyafetlerle arasında yeni bir ilişki kurduğunu şöyle anlatmıştı:

Neredeyse 40 yaşındayım ve 20’li yaşların kıyafetlerinin benim için hiçbir anlamı yok, 2 çocuk doğurduktan sonra 30’lu yaşların kıyafetlerini giyemiyorum. Kıyafet seçimleri konusunda bir dönüm noktasındayım.

Drew Barrymore bu düşüncelerinden sonra kendisini bir süreliğine “kıyafet diyetine” soktuğunu ve iyice düşünerek kıyafet alışverişi yaptığını anlatıyor. Barrymore, aylar sonra gardırobunun çok daha huzurlu ve sakin bir yere döndüğünü söylüyor. Giyinmek bir mücadele değil. Bunu bir mücadele olarak görmeyin. Kıyafet tercihlerinizin, sizi sakinleştirecek ve size huzur verecek şekilde olmasına özen gösterin.

Kaynaklar:
Becoming Minimalist
Thrive Global
Huffington Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!