Başarılı girişim Visionteractive’in sahibi Onur Candan’dan ilham veren sözler

Instagram’da paylaşılan fotoğrafların anında çıktısını veren Presstagram’dan tutun da sosyal medya yoluyla promosyan dağıtan Socialmat’a, hatta güneş enerjili çalışan şarj cihazı Solar Chargee’a kadar birçok inovatif fikrin arkasında Visionteractive bulunuyor. Hal böyle olunca, biz de Visionteractive’in ne olduğunu, neler yaptığını, gelecekte bizi dijital pazarlama alanında neler beklediğini şirketin kurucularından Onur Candan’a sorduk. İşte yolun başındaki girişimcilere ilham olacak bir motivasyon ve başarı hikayesi:

Merhaba Onur Bey, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

15
Onur Candan

Kuleli Askeri Lisesi mezun olduktan sonra Kara Harp Okulu’ndan son sınıfta ayrıldım. Tekrar üniversite okuyarak, Yeditepe Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği ve İşletme eğitimi aldım. Mekanist, Bosch, British American Tobacco firmalarında satış ve pazarlama alanında çalıştım. İlk girişimcilik denememde başarısız oldum. Ayrıca İiş ile ilgili birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görev aldım. Spor aşığı, seyahat etmeyi seven, eski basketbolcu, paylaşımın gücüne inanan biriyim. Aileye değer veren, sosyal aktivitelerini ihmal etmemeye çalışan girişimci olarak nitelendiriyorum kendimi.

Girişimcilik serüvenine atılmanızdaki motivasyon kaynağınız neydi?

Tutkulu bir şekilde hayallerimin peşinden gitme güdüsü, girişimcilik serüvenime atılmamdaki en önemli motivasyon faktörü oldu. Tabi bir de o hayalleri gerçekleştirme arzusu en önemli etmenlerden. Hayalleriniz peşinden giderken yolda aldığınız sonuçlar, emeklerinizi karşılığını görmek paha biçilemez.

Visioninteractive sizin ilk girişiminiz değil. Birden çok girişime sahip biri olarak girişimcilik yolculuğunuzda ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Girişimcilik engebeli bir yol. Bu yolda sürekli düşüyor, ayağınız taşa takılıyor, kafanızı duvara vuruyor, yara alıyor, zorluklarla karşılaşıyorsunuz. Burada en önemli nokta düştüğünüz yerden kalkabilecek cesarete ve isteğe sahip olabilmeniz. Ticari anlamda sahip olduğunuz tecrübesizlikler, maddi kaynakları doğru idare edememe, gelen yatırımı başarılı sayma, yanlış ortaklıklar yaşadığım zorluklardan bazıları. Bir de satış konusu. İstediğiniz kadar üretin ve yaratın, doğru pozisyonlandırıp, müşteriye ürününüzü satamadıktan sonra ilerleyemiyorsunuz.

Bu yolda aldığınız en önemli ders sizce nedir?

Vazgeçmemek, cesur olmak ve hesaplanabilir riskler alabilmek diyebilirim.

Sahibi olduğunuz Visionteractive’i bize biraz anlatabilir misiniz?

Visionteractive, online&offline entegre sosyal medya bağlantılı akıllı cihaz üretimi yapan teknoloji ve ar-ge firmasıdır. Ayrıca 3 yıl önce kurulan, çok genç bir kadroya sahip, kısa sürede ilk ihracatını gerçekleştirmiş, Türkiye’nin yanında İngiltere’de de faaliyet gösteren globalleşme yolunda olan bir firmadır.

Instagram’da paylaşılan fotoğrafların çıktısını veren Presstagram, sosyal medya paylaşımı yoluyla promosyon dağıtan Socialmat, tweet ile çalışan güneş enerjili şarj cihazı Solar Chargee ürünlerimizden yalnızca bir kısmı.

visionteractive

Visioninteractive’in başarısının sırrını neye bağlıyorsunuz?

İlk olmak, ekip-ekip-ekip, hızlı execution, sürekli icat çıkarabilme yeteneğine sahip olması, hatalarından çabuk ders alması, doğru zamanda doğru adımları atabilme yeteneğine ve hissine sahip olması, eğlenceli şirket kültürü; başarı sırlarımızdan sadece birkaçı.

Geliştirdiğiniz dijital ürünlerle yarışmalara katıldınız mı? Hangi ödülleri kazandınız?

Visionteractive kurulduğu günden bu yana sürekli ödül alan bir firma. Aldığımız ödüllerden bazıları:

  • Türkiye’nin en başarılı genç girişimcisi (Entrepreneurs Organization)
  • Türkiye’nin en başarılı genç girişimcisi (UK Government)
  • Türkiye’nin en başarılı 10 Startup’ından biri (TOBB & Endeavor)

Yola yeni başlayan girişimcilere ne öneriyorsunuz?

Fikirlerini hızlı bir şekilde hayata geçirmeye çalışsınlar. ‘Fail fast, learn fast’  kuralını iyi bir şekilde uygulasınlar.

Sosyal ve entellektüel gelişimlerine yatırım yapsınlar. Sadece iş değil, başka alanlarda da bilgi birikimine sahip olsunlar. Olaylara farklı bakış açısıyla yaklaşma becerisi getirir. Sahip oldukları kaynakları en verimli şekilde harcasınlar. Çok güçlü bir ekip kurmaya özen göstersinler. Yalan söylemesinler, etik değerlerden hiçbir zaman şaşmasınlar. Hiçbir zaman vazgeçmesinler.

Tasarım aşamasında olan dijital ürünleriniz neler?

Şimdilik gizli olması sebebiyle çok fazla detay paylaşamıyorum. Snapchat ile entegre cihaz için çalışmalarımız sürüyor. Onun dışında mutfakta bekleyen çok fazla proje var.

Dijital pazarlamanın geleceğini nasıl görüyorsunuz? Gelecekte bizi neler bekliyor?

Dijital pazarlama çok ciddi bir ivme kazanmış durumda. İleride çok fazla entegre işler ve projeler göreceğimize inanıyorum. Omnichannel’ın çok daha revaçta olacağı bir döneme giriyoruz. Nesnelerin interneti gelecekte çok daha fazla hayatımızda yer alacak.

Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Visionteractive’i bölgesel – global bir marka yapmış, yeni girişimlere destek veren konumda (mentör, yatırımcı vb.), değer yaratan farklı bir girişimin daha içerisinde ya da destekçisi konumunda ve basketbol hocası olarak görüyorum.

Uplifers okuyucularımıza son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Spor yapın, sağlıklı olun, bol bol eğlenin, mutlu olun 🙂 İş insanı olmadan önce, insan olmak daha değerli.

Paylaşın, ailenize değer verin, gülümseyin, ömrü uzatır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!