Başarı yediklerinizde gizli olabilir mi?

Başarı, dünya üzerinde tanımlanması en zor kelimelerden birisidir. Zaman faktörü, kültür faktörü ve değer faktörüne bağlıdır. Kişiselliğe sahip bir kelime demek yanlış olmaz. Her ne kadar subjektif bir kavram olsa da toplumun içerisinde fark yaratan bireyler başarılı olarak tanımlanır. Lezzetin Fizyolojisi yazarı Brillant Savarin “Bana ne yediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” diyor. Benim mesleki ilkelerim de bu sözlerle birebir örtüşüyor.

Başarı yediklerinizde gizli olabilir mi?

Ben de bu sözden ilham alarak dünya çapında başarılı kişilerin kahvaltı tercihlerini sizin için araştırdım ve bir yazı dizisi başlattım. 1 fincan şekersiz Türk kahvesi eşliğinde yazının keyfini çıkarın.

Richard Branson

Başarı yediklerinizde gizli olabilir mi?
Richard Branson’ın hayatı başarı örneklerinden birisini oluşturuyor

“Herkes sizi eleştirse de, siz kendinize inanıyorsanız, kalp sesinizi dinleyin ve yürüyün. Uzaya gitmenin iş planı olmaz. Muhasebecinizi de ikna edemezsiniz. İnanmayanları inandırmanın yolu başarılı olup bunu göstermektir.” diyor ,Time dergisine göre 2007 yılında dünyamızı şekillendiren, en etkili 100 kişisinden birisi seçilen girişimci, iş adamı Richard Branson.

Krizleri fırsatlara çevirenler kazanır. Sözünü ispatlamış birisidir Branson. Disleksi olması 16 yaşında liseyi terk edip “Student” adını verdiği okul dergisi çıkarmasını sağlamıştır.

Richard Branson’ın iş hayatındaki felsefesinin 3 temel prensibi:

• Dünyayı değiştirebileceğine olan inancı,
• Hayatı dolu yaşama isteği
• “Ben bundan daha iyisini yapabilirim.” düşüncesi

Richard Branson‘un yıllık toplam ciroları 20 milyar doları aşan, çoğu küçük 350 markası var. Müzikten gelinliğe, trenden prezarvatife, cep telefonundan kitaba, balonla yolculuktan uçağa, spadan kitaba, şaraptan limuzine kadar birçok sektörde Virgin markasını görmek mümkün.

Branson kahvaltıda neler tüketiyor?

05.45’te uyanmayı alışkanlık edinen Branson, sabahları kendi adası etrafında yüzüyor, hava rüzgarlıysa sörf yapıyor. Ardından sağlıklı bir kahvaltıya oturmadan önce tenis oynuyor.

Kendine ait olan adadan toplanan meyvelerden yapılan meyve salatası ve yanında müsli Branson’ın kahvaltısını oluşturuyor. Renkli ve farklı kişiliğiyle uyumlu bir kahvaltı değil mi?

Lebron James

Başarı yediklerinizde gizli olabilir mi?
Lebron James, NBA’in en iyi oyuncularından birisi olarak biliniyor

NBA’ın günümüzde en iyi oyuncusu olarak da bilinen, basketbol severlerin sayı, ribaund, asist ve top çalma sayılarının ezbere bildiği profesyonel basketbol oyuncusu. Basketbolla arası olmayıp gündemi takip edenler ise onu Nike reklam videolarından ve sahip olduğu servetten tanımaktadır. James, 2011 yılında Premier Lig’in efsane takımlarından Liverpool’un azınlık hissedarlarından biri oldu. Zira saha dışında kazandığı para ve şöhret hiç de yadsınacak türden değildir. Evet lakabı da hayatını ve kariyerini tanımlamaktadır. “King James.”

Facebook’taki Lebron James sayfası 22 milyon kişi beğeniyor. Twitter hesabını ise 24,1 milyon kişi takip ediyor.

Basketbolda her iki elini de kullanabilen ancak sağ elle şut atan LeBron James günlük hayatta sol eliyle yazı yazarken yemeği de sol eliyle yiyor.

James’in başarıyı tanımlayan sözleri: “İmkansız gibi görüneni gözünüze kestirmelisiniz. Tekrar…tekrar… ve tekrar… Çünkü pes etmek seçenekler arasında yok. Limitlerinize ulaştığınızı düşündüğünüzde aslında bu sadece başlangıçtır.

Kariyeri boyunca kazandığı ödüllerin birkaçı:

• 2 kez NBA şampiyonluğu
• 4 kez NBA En Değerli Oyuncu Ödülü
• 2 kez NBA Finalleri MVP Ödülü
• 2 kez Olimpiyat altın madalyası
• 1 kez NBA Sayı Kralı
• NBA Yılın Çaylağı Ödülü

Ayrıca Cleveland Cavaliers’da şimdiye kadar en çok skor üreten kişidir. 2,03 m boya ve 113 kg sahip NBA takımlarından Cleveland Cavaliers’ta forma giyen James kahvaltıda;

Bagel (mayalı hamurdan yapılmış kalın ve halka şeklinde bir ekmek) üzerine fıstık ezmesi yanında çilek, 2 adet muz ve taze sıkılmış portakal suyu tüketiyor. Lezzetli, besin değerleri açısından zengin ve tam bir görsel şölen.

Yazımın sonunu başlangıçta bahsettiğim başarılı olma konusuna bağlamak istiyorum. Bu anlamda başarılı bireyler olabilmek için, sevdiğim bazı sözleri sizinle paylaşmak istiyorum.

• Annem Help, “Herkesin kaderini kendisinin çizdiğine inanırım. Yaradanın sana verdiğiyle en iyisini yapmalısın” derdi. (Forrest Gump)
• Durmak ölüm, taklit uşaklıktır, çalışmak ve yetişmek ise hayat ve hürriyettir.(L.Y. Rauke)
• Bilgi insanı şüpheden, iyiylik acı çekmekten, kararlı olmak korkudan kurtarır. (Konfüçyus)
• İnsanın sağlığını koruyan iki faktör vardır. İşini sevmesi ve hayatı sevmesi. (Sigmund Freud)
• Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işe neler mani olur diye düşünürüm. Engelleri ortadan kaldırdım mı iş kendi kendine yürür. (M. K. Atatürk)
• Kendinizi o işi yapıyormuş gibi düşleyemediğiniz hiçbir şeyi başaramazsınız. (Steve Chandler)
• Hayatım boyunca hata üstüne hata, hata ve hata yaptım bu yüzden başardım.(Michael Jordan)
• A’yı hayatta başarı olarak tanımlayalım. O zaman a=x+y+z. X çalışmaktır, Y oyundur, Z ise çeneyi tutmasını bilmektir. (Albert Einstein)
• Dünyanın gördüğü her büyük başarı, önce bir hayaldi. En büyük çınar bir tohumdu, en büyük kuş bir yumurtada gizliydi. (Edgar Allan Poe )

Takipte takın. Haftaya sürpriz isimlerle yazı dizim devam edecek.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam