Başarı konusunda çok fazla bilinmeyen acımasız gerçekler

Başarılı insanlara, ‘Başarının sırrı nedir?’ diye sorarsanız genellikle; ‘Çok çalışma’, ‘Fedakarlık’, ‘Kararlılık’ gibi yanıtlar alırsınız.

Elbette tüm bunlar başarının temel taşları olsa da, daha derinlerde insanları başarıya taşıyan şeylerin; ortak tutum ve alışkanlıklar olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Sizler için bu alışkanlıkları inceledik:

Başarıya giden yol çiçekli, düz bir yol değildir

Başarı çiçekli bir yol değildir. Unutmayın ki, çok başarılı olarak gördüğünüz kişiler, kariyer yolculuğunda birçok kez başarısız olup yine de kararlılıkla yoluna devam eden kişilerdir. Eğer çok çalışıp kararlı bir şekilde yolunuza devam ederseniz, eninde sonunda başarı bu yolda siz eşlik edecektir. Bu yüzden, kendinizi başkalarıyla kıyaslamaya çalışmayın.

Kendinize bir hedef seçin ve bu hedef doğrultusunda kendinizi ölçümleyin.

Teknolojinin nimetlerinden faydalanın

Gelişen teknolojinin nimeti olsa gerek, artık sosyal medya yoluyla herkese ulaşmak mümkün. Sosyal medyada; kendi işinizi yayınlayabilir, kendi müziğinizi paylaşabilir, kendi ürününüzü yaratabilir ve hatta bu ürün için yatırım bile alabilirsiniz.

Sosyal medyada istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz ve en güzel yanı da artık keşfedilmek için beklemenize gerek yok.

Başarının ekip işi olduğunu unutmayın
ekip
Gerçek liderler, başarının bir ekip işi olduğunu bilirler ve ona göre davranırlar.

Gerçek liderler, çalışanlarına ihtiyacı olan şeyleri sunarak onların işlerinde daha iyi olmasına ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olurlar. Gerçek danışmanlar, çalıştığı kişi ve kurumların ihtiyaçlarını ilk sıraya koyarlar. Gerçek işletmeler, müşterilerine hizmet etmeyi kendine öncelik edinir. Her ne yapıyorsanız yapın, başarı yolunda ilerlerken yanınızdakilere ve iş yaptığınız kişilere yardım etmeyi kendinize öncelik haline getirin. Bu şekilde başarı yolunda emin adımlarla yürüyebilirsiniz.

Denemekten asla vazgeçmeyin

Başarı, sabretmenin bir ürünüdür. Diğer insanlar daha akıllı, daha iyi bir network’e sahip, daha yetenekli olsalar da; yolun sonuna kadar sabredemeyen, bu noktada başarılı olamayacaktır.

Bazen fikirlerden, projelerden hatta çalıştığınız yerden vazgeçmek mantıklı olabilir; fakat her ne olursa olsun kendinizden vazgeçmeyin.

Kimsenin cesaret edemediği şeyleri yapın

Elinizden geleni yaptığınızda, ulaştığınız noktada yalnız kaldığınızı görünce endişelenmeyin; çünkü orası muhtemelen kimsenin gidemediği ya da gitmeye cesaret edemediği noktadır. Bu yüzden, başarı yolunda sürekli ilerlemekten ve kimsenin denemediği şeyleri denemekten asla vazgeçmeyin.

Network kurmayın, bağ kurun

Telefon numaralarına ya da e-mail adreslerine ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey, insanlarla gerçek bir bağ kurmak. Bu noktada; yardım edebileceğiniz, güvenebileceğiniz insanlar bulmalısınız. İster profesyonel hayatınızda olsun, isterseniz de özel yaşantınızda, hayatlarına dahil olmak istediğiniz insanlar bulun. Bu kişilere ulaştığınızda da, onlarla gerçek bir bağ kurmayı hedefleyin.

Konfor alanınızdan çıkın
konfor alanı
Başarılı insanlar, daima konfor alanından çıkmak için denemeler yaparlar ve içinde bulunduğu durumu asla kabullenmezler.

Başarılı insanlar, sürekli sınırlarını zorlamaktan keyif alırlar ve içinde bulunduğu durumu kabullenmezler. Her ne kadar bunu yapmak konfor alanından çıkmak anlamına gelse de, yeni fırsatları görmek ve değerlendirmek, hatta kendini tanımak adına herkesin zaman zaman konfor alanından çıkması gerekmektedir. 

İlgili yazı: İş hayatında başarı için kalıpların dışına çıkmanıza sağlayacak öneriler

Başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak eğlenceli bir videoya ne dersiniz? İşte Analizci Richard St. John’dan başarıya götüren önerileri:

Kaynak:

Success.com

Inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!