İş hayatında başarı için kalıpların dışına çıkmanıza sağlayacak öneriler

Başarı, her insan için farklı görünebiliyor. Bir kişi için başarı, profesyonel hedeflerken, başka biri için olağanüstü bir ebeveyn olmak gibi kişisel hedefler olabiliyor. Her şekilde, eğer mutluluğu önceliklendirmek istiyorsanız, daha üretken, daha yaratıcı, daha enerjik, güçlükleri yenme yeteneği olan ve herkese ilham veren biri olmaya çalışmalısınız. Daha iradeli olup, daha az çaba harcayıp daha çok odaklanabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, başarının temel sırrı mutlu olmak.

zirve
Başarı nihai hedef olsa da, başarının tanımı kişiden kişiye değişiyor.

Bu noktada çok yaygın olmasına karşın yanlış olan aşağıdaki gibi kalıplaşmış bazı düşünceler bulunmaktadır:

  • Çok fazla çalış,
  • Sürekli odaklan,
  • Stres olmadan başarı gelmez,
  • Yalnızca kendi iyiliğini ve çıkarını düşün, 
  • Kendini en ağır şekilde eleştir.

Veya yapılan araştırmalarla desteklenen farklı önerilere göz atabilirsiniz:

  • Kendinize boş zaman yaratarak daha inovatif olabilirsiniz,
  • Anda kalarak daha üretken olabilirsiniz,
  • Hayatınızda sakinliğe ve dinginliğe daha çok yer açarak işleriniz halletmek adına daha çok enerjiye sahip olabilirsiniz,
  • Başkalarına daha iyi davrandığınızda daha başarılı, tutkulu ve güçlü olabilirsiniz.

Örneğin; bize gelişme göstermemiz için tek yolun kendimizi yorana kadar çalışmamız gerektiği öğretiliyor. Oysa Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, tüm endüstrilerde çalışanların moral olarak yıkıntıda olma oranının %50 olmasının nedenlerinden biri de aşırı çalışma.

Gallup araştırma şirketinin yaptığı bir çalışmaya göre, Amerikan işgücünün %70’i kendini yaptığı işe bağlı hissetmiyor. İnsanlar yüksek stresin yarattığı krizle yüzleşmek zorundayken bir yandan da adrenalin dolu hayatın getirdiği bitkinlikle de uğraşmak zorunda kalıyorlar. Ne yazık ki durum, ülkemizde de çok farklı değil.

Toplumun genelinde içten içe stresli olmamızın gerekli olduğu düşünülüyor; çünkü stres olmadan başarının da gelmeyeceğini düşünüyoruz. Oysa bu düşünce yapısı oldukça yanlış. Elbette işin teslim süresi yaklaştıkça biraz stres olması kaçınılmaz; fakat bu durum gün geçtikçe kronik bir hal aldıysa ve sürekli daha çok çalışmanız gerekiyorsa, bu size faydadan çok zarar veriyor. Bu noktada nefes çalışması, yoga ve meditasyon devreye girerse size büyük fayda sağlayabilir. Bu uygulamalar geçici bir hevesten ziyade, sinir sisteminizi eğitip sakinleşmenize yardımcı olacak yöntemlerdir.

Stres baş gösterdiği her an ‘savaş ya da kaç’ yöntemi uygulamak yerine ‘dinlen ve sindir’ yöntemini uygulayabiliriniz. Daha az stresle, karar verme ve duygusal zekanızın geliştiğini ve enerjinizi daha doğru yönetebileceğinizi göreceksiniz. Meditasyonla rahatlamada teknolojinin nimetlerinden de faydalanabilirsiniz. SATTVA adlı popüler meditasyon uygulaması, farklı seçenekleriyle size her an cep telefonunuz vasıtasıyla yol gösterebilecektir.  

Öz eleştiri

Öz eleştiri yapmanız gerektiğine inanıyorsunuz. Peki öz eleştiri, gerçekten de kendi kendinizi geliştirmenizi sağlıyor mu? Her ne kadar beklediğiniz şey farklı olsa da, cevap ne yazık ki ‘Hayır’. Araştırmalar gösteriyor ki, öz eleştiri temelde öz duyarlılık olması gerekirken, aslında sadece kendi kendinizi sabote etmenize neden oluyor. Oysa; kendinize, arkadaşlarınıza yaklaştığınız gibi farkındalıkla, anlayışla ve iyilikle yaklaşırsanız, bu durum iş hayatında daha güçlü durmanızı, daha üretken olmanıza yardımcı olacaktır.   

Kişisel fayda

Benzer bir şekilde, bize ilk başta kendimize dikkat etmemiz ve iyi davranmamız gerektiği söyleniyor; ancak araştırmalar gösteriyor ki, başkalarına karşı iyi davranmak ve başka insanlar için çaba harcamak, sadece o insanlara fayda sağlamıyor, aynı zamanda sizi de daha mutlu, sağlıklı ve üretken yapıyor. İş arkadaşlarınız size daha sadık oluyor. Eğer bir ekibi yönetiyorsanız, ekibiniz daha üretken hale geliyor ve nihayetinde bu durumdan herkes kazançlı çıkıyor. Kendi tutkularınızı ve başkalarının tutkularını beslemek adına sevgi (sevgi iletme) meditasyonunu deneyebilirsiniz. Sevgi meditasyonu, zihninizi açık ve zinde tutmanıza yardımcı olacak. İçsel meditasyon pratiğiniz için dengeyi bulmanızı sağlayacaktır.

İlgili yazı: Bugün meditasyon ile tanışmanız için 30 bilimsel sebep

meditasyon
Sevgi meditasyonu, zihninizi açık ve zinde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Sevgi meditasyonu hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsin:

SEVGİ MEDİTASYONU – Sevgi Şahin

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, 7 dakikalık kısa sevgi meditasyonu bir mutluluğunuzu artırıyor ve başkalarına karşı daha yakın olmanıza yardımcı oluyor. 

İster iş dünyasında önemli bir yere sahip olun, isterseniz de ev hanımı, mesaj oldukça açık: Eğer kendinize ve başkalarına değer verirseniz, kendinize eğlence için biraz zaman ayırırsanız, hedeflere ulaşmak konusunda başarılı olursunuz.

Kaynak:

Psychologytoday.com

Buddhanet.net

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!