Başarı cesaret gerektirir: Çerez tabağı çok dolu diye elini daldırmayanlardan mısınız?

Yaptığım işe baktığım zaman az bilinen bir konuyu tanıtmaya, atların rehberliğinde insanları geliştiren programlar satarak para kazanmaya çalışıyorum. Kuzenim diyor ki “yahu herkesin işi bir ya da iki kelimeyle anlatılıyor, sense 1 paragraf konuşmak durumunda kalıyorsun”.

Ben yapacağım işi seçerken gönlümü dinledim, sezgilerim, kalbim ne diyor onu dinledim. Severek yaptığım zaman yılmayacağımı biliyordum. Gerçekten de bu motivasyona ihtiyacım varmış. 2012 senesinde atların rehberliğinde eğitimler vermeye başladığımda insanlara bilinmeyen, bambaşka bir şey anlatıyordum. 11 ay süresince 900 firma gezdim. Boşuna kürek salladığım çok oldu, ancak bu kadar çalışınca da bir şeyler bir şekilde size yol gösteriyor.

Boşuna kürek salladığım çok oldu, ancak bu kadar çalışınca da bir şeyler bir şekilde size yol gösteriyor.

Ben her zaman çok çalışmanın yukarıda değerlendirilip karşılığının geldiğini deneyimledim. Benim ne anlattığımı anlayan ilk firma Pirelli oldu. O gün İzmit’te doğru zamanda ve doğru yerdeydim. Pirelli firması konuyu merak etti, inandı ve hizmeti satın aldı. Harika geri bildirimler aldığımız, başarılı bir eğitim gerçekleştirdik. Ardından da diğer firmalar geldi.

Firmaların tasarrufa dönmek gibi ortak bir davranışı var ancak bu markasını duyurmak isteyen, bugün yatırım yapmaya hazır firmalar yok anlamına gelmiyor.

Herkesin en kolay söylediği şey “piyasa kötü, bu işte tutunmak zor”. Bu repliklere bayılıyoruz. Mesela at ve binicilik fuarında görev aldım, sponsorluk anlaşmalarına bakıyorum. “Bu dönemde sponsorluk satışları gerçekten zor iş” repliğini herkesten duyuyorum. Söylemelerine ihtiyacım yok, yaşıyorum zaten. Benim farkım bu repliklere takılıp oturmaktansa, fırsatları kovalamak. Firmaların tasarrufa dönmek gibi ortak bir davranışı var ancak bu markasını duyurmak isteyen, bugün yatırım yapmaya hazır firmalar yok anlamına gelmiyor.

Demem o ki çerez tabağına baktığınızda en üstte leblebiler dolu olabilir. Bunu görünce elini daldırmaktan vazgeçenlerden misiniz? Ben elimi daldırıp tabağın dibindeki bademleri arıyorum. Aramaktan, denemekten vazgeçmiyorum. 

%95 hazır olup, %5 yüzünden ömür boyu oturup bekleyenler; ne demişler? Sizi öldürmeyen şey, güçlendirir!

İlginizi çekebilir: Başarının başlangıç noktası: İş işteyken kurulur

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Ilgınay Göbüt Göksel
Göksel, 2012 senesinde Atla Gelişelim’in kurucusu olarak girişimciliğe adım attı. Dijital dönüşümü yakın takip ederek aldığı eğitimler sonunda 2017 de network pazarlama eğitimlerini ‘online’ ... Devam