Baharla beraber koşuya başlamak isteyenler için olmazsa olmaz 6 ürün

koşu malzemeleri ana gorsel
Baharla beraber koşu

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle açık hava koşmayı sevenler, farklı koşu rotalarında çoktan yerini almaya başladı. İstanbul’da boğaz kıyısında, Caddebostan Sahili’nde, Moda‘da, Belgrad Ormanı’nda koşu yapmanıza müsait bir çok alan bulunuyor. Hem havanın güzelliğinden istifade etmek hem de deniz havasıyla ciğerlerinizi tazelemek için siz de bu parkurlarda koşmaya başlayabilirsiniz.

Koşu, özellikle bahar aylarında formunu korumak isteyenlerin, sağlıklı bir yaşam stilini benimseyenlerin ve profesyonel sporcuların kondisyonlarını korumak için en çok tercih ettiği spor. Sporla uğraşan herkesin hayatında koşunun oldukça önemli bir yeri var. Her ne kadar diğer sporlardan daha az efor gerektirdiği düşünülse de, doğru malzemelerle çalışılmadığı sürece etkili ve sağlıklı bir koşu performansına tam olarak kavuşabilmek mümkün değil. Ayakkabıdan çantaya, hatta çoraba kadar kullanılan her malzemenin sağlığa uygun ve vücudun ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikte olması gerekiyor.

Koşmayı yaşam tarzı haline getirmiş olan ve açık havada koşan yazarımız Kıvanç Ergun‘un yazılarında koşuyla ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilir, koşu rotanızı belirlemeden önce deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Koşuya başlama kararı aldıysanız ve rotanızı belirlediyseniz, şimdi sıra koşu için en uygun malzemeleri edinmeye geldi. Uplifers olarak baharla beraber koşuya başlamak isteyenler için olmazsa olmaz ürünleri derledik. İşte havaların ısınmasıyla beraber özgürleşen vücutlarınızı daha da özgür kılabilecek, birbirinden rahat 6 ürün;

1.     Arm pocket

Ekran Resmi 2014-03-20 17.33.37Daha önce koşu sırasında vücut ağırlığından kaynaklanan baskının ayaklarda ve bacaklarda yaratabileceği sakatlanmalara değinmiştik. Bu nedenle, özellikle uzun süreli koşularda kullanılacak  olan ekipmanın işlevselliğine ek olarak, hafiflik de büyük önem taşıyor. Koşu yapanların en zorluk yaşadığı konulardan birisi de; para, anahtar ve cep telefonu gibi mutlaka yanınızda bulundurmak zorunda olduğunuz malzemeleri taşımak. Bunun için sürekli arkanızda sallanan, kontrol etmek için ekstra bir çaba sarf etmeniz gereken bir çanta taşımak istemiyorsanız; arm pocket olarak adlandırılan ve içine para, anahtar, mp3 gibi koşu sırasında gerekli olabilecek malzemeleri rahatlıkla sığdırabileceğiniz ‘’kol çantaları’’ tam size göre.

2.    Çorap

Ekran Resmi 2014-03-20 16.58.16Koşu yapanların en sık yaşadığı problemler genelde ayak ve bacaklardaki sakatlanmalar ve yaralanmalardır. Bu problemleri minimuma indirmek isteyen koşucular, doğru ayakkabıları kullanarak ayak sağlıklarına özen göstermeye çalışsalar da; çorap seçimi de en az ayakkabı seçimi kadar önem taşır. Koşu sırasında en çok basınca maruz kalan ayaklara doğrudan temas eden çorapların hava geçiren malzemelerdenyapılmış olması, hem ayak sağlığı hem de koşu ayakkabısının ömrü açısından büyük önem taşıyor.

 

3.     Kıyafet

Koşu sırasında giydiğiniz kıyafetler de vücudunuza doğrudan temas eden ve beden sağlığınız açısından büyük önem taşıyan bir diğer ayrıntı.

Vücuttan atılan ter nedeniyle üstünüze yapışan ve hareketinizi engelleyen bir kıyafet, koşu performansınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hem alt hem de üst olarak kullanacağınız giysilerin teri emmeyen, ve teri vücutta tutmayan, hafif malzemelerden yapılmış olması önemlidir. Hem erkek hem de kadın koşucuların alt giyimde koşuya uygun taytları ve şortları, üst giyimde de yine hareketi engellemeyecek şekilde vücuda yapışan atletleri ve rahat, ter emmeyen t-shirt’leri tercih ettiğini gözlemliyoruz.

Ekran Resmi 2014-03-20 17.19.25 Ekran Resmi 2014-03-20 17.18.47 Ekran Resmi 2014-03-20 17.19.50

Ekran Resmi 2014-03-20 17.19.16 Ekran Resmi 2014-03-20 17.19.38 Ekran Resmi 2014-03-20 17.19.03

4.     ŞapkaEkran Resmi 2014-03-20 17.23.11

Özellikle yaz aylarında, açık havada koşmak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi, hem başı hem de gözleri Güneş’in zararlı etkilerinden korumak olmalıdır. Bu nedenle hafif malzemeler kullanılarak yapılmış, terletmeyen ve yüzü güneşten koruyabilecek yapıdaki şapkalar, koşu yapanların en çok tercih ettiği ekipmanlardan.

5.    Ayakkabı

Daha önce de belirttiğimiz gibi, koşu ekipmanlarının olmazsa olmazı ortopedik ve hafif koşu ayakkabılarıdır. Ayaklarda ve bacaklarda meydana gelebilecek sakatlanmaları ve deformasyonları engellemenin yanı sıra, koşu performansınızı da yakından ilgilendiren koşu ayakkabılarının seçiminde taban kalınlığından hava geçirgenliğine kadar bir çok faktöre özellikle dikkat etmek ve gerektiğinde bir uzmandan yardım almak gerekiyor. Tüm bunlara ek olarak, farklı zeminlerde ve farklı yoğunluktaki koşularda aynı ayakkabıyı kullanmamak da uzmanlar tarafından altı çizilen önemli noktalardan biri. Yani tartan pistte uzun süreli bir koşuda kullandığınız ayakkabı ve eğimli arazide tercih edeceğiniz ayakkabı, hava geçirgenliği ve ayağı kavrama özellikleri açısından farklı özellikler barındırmalı.

Ekran Resmi 2014-03-20 17.20.50                          Ekran Resmi 2014-03-20 17.28.20

Ekran Resmi 2014-03-20 17.21.05                         Ekran Resmi 2014-03-20 17.21.20

6.     Spor çantası

Yalnızca para, anahtar ve cep telefonu koyabileceği küçük bir çantayı yetersiz bulan; uzun süreli koşmayı seven ve havlu, su şişesi, yedek kıyafet gibi diğer ekipmanlarını da yanında bulundurmak isteyen koşucuların, bu malzemelerin tamamını sığdırabilecekleri daha büyük çantalara ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle koşmak için gittiğiniz yerde tüm ekipmanınızı bir arada bulundurabileceğiniz, hafif ve sağlam malzemelerden yapılmış spor çantalarını tercih edebilirsiniz. Özellikle küçük cepleri ve malzemelerinizi gruplandırabileceğiniz bölmeleri olan spor çantaları, oldukça kullanışlı ve rahat.

Ekran Resmi 2014-03-20 17.29.52                          Ekran Resmi 2014-03-20 17.30.05

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!