Ayrılık da sevdaya dahil: Acıyı kabullenmek, “aşk olsun” diyebilmek

Yeniden bir ayrılık sürecindeyim. Derinden bir yas tutma hali. Kalbimi sızlatan bir başka son. Çalıştığım yerden geldi üstelik. Önce paramparça edecek, sonra canıma can katacak. Yine aşkın ateşinde yanıp küllerimden doğacaksam, ayık ve kırılgan kalmalıyım. Daha önce hiç deneyimlemediğim kadar güven ve teslimiyet doluyum.

Kaçmıyorum acımdan. Ayığım. Kendimi hissizleştirecek maddelere, alkole, dost meclisine sığınmıyorum. Yalnızlığımdayım. Şefkati başka kucaklarda aramıyorum. Hüzünlü, yağmurlu ve kırılganım. Saldım köklerimi toprağa. Esen rüzgarla sallanıyorum ama sarsılmıyorum.

Yaşadığım her şeyi dileyen benim. Bırakabilmeyi, konfor alanımdan çıkabilmeyi istedim. Aşk diledim. Kendime aşık olmadan kimseye aşık olmayayım dedim. Ve şimdi tüm dileklerim birden gerçek oluyor.

İç sesim öyle derinden haykırıyor ki, zihnim karşı koyamıyor. Yürüdüğüm yola güvenim öyle sonsuz ki, kimseler saptıramıyor. Sinedeyim. Bedenimi dinliyorum, ruhumu parlatıyorum, zihnimi dinginleştiriyorum. Şükürler olsun! Dikkatimi an’a verirsem her şeyin gelip geçtiğini biliyorum. Hayatın akışına teslim olursam, güvende olduğumu görüyorum. Yaşanan her şeyin hayrıma olduğunu hissediyorum.

Kim olduğumu, yolumu, yolum olmayanı, başlayanı, biteni, üzeni, güldüreni, bildiğimi, bilmediğimi kabul ediyorum. Kendimi hayatın akışına, yaşamın bilgiliğine bırakıyorum. Her şey aşktan dostlar.

Tüm aşıklara, aşktan var olanlara selam olsun.

Yasemin’in penceresinden:

Sevgilisinden yeni ayrılan birine sorulmaması gerekenler listesi çıkarasım ve hepsini nedenleriyle açıklayasım geldi.

Nasılsa yeniden barışırsınız.” Olanı kabul etmeden yapılan bir varsayımla ümit vermeye giriyor. Yapma, etme gözünü seveyim.
Kim ayrıldı?” Bu bilginin senin merakını gidermesi haricinde hiçbir önemi yok.
Çok yakışıyordunuz.” Bunu açıklamama gerek bile olmamalı.
İkiniz için de hayırlısı olsun. Nasılsın?” de, canımı ye.

İlginizi çekebilir: Ah nerede vah nerede: Farklı hallerimiz arasındaki dengeyi nasıl bulur, nasıl koruruz?

Yasemin Yapanar
Yasemin, Savannah College Of Art And Design - Güzel Sanatlar ve Fotoğrafçılık mezunu. Dört yıl boyunca Bernaylafem İletişim ve Marka Danışmanlığı’nda marka temsilciliği yaptı. ... Devam