Aslanağzı Çiçeği Bakım Kılavuzu

Aslanağzı, rengarenk çiçekleri ile hem iç hem de dış mekanda sıkça tercih edilen bitkilerden bir tanesidir. Bitkiye aslanağzı denmesinin nedeni, aslanağzı çiçeklerinin kafa şeklinde olmasından ve yanlardan bastırıldığında açılmasından kaynaklanmaktadır.

Aslanağzı bakımı genel olarak kolay olduğu için pek çok kişinin bahçenin yanı sıra balkon veya pencere kenarında baktığı bir bitkidir. Sulandığı zaman ilkbahar ve yaz aylarının yanı sıra sonbaharda da çiçek açabilen aslanağzının çiçekleri rengarenk olduğu için balkonunuzu ya da bahçenizi renklendirmek için ev bitkisi olarak aslanağzı tercih edebilirsiniz. Aslanağzına dair merak ettiğiniz her şeyi ve aslanağzı bakımında dikkat etmeniz gereken püf noktalarını bu yazıda okuyabilirsiniz.

Aslanağzı Çiçeği Nedir?

Aslanağzı veya Latince ismiyle Antirrhinum majus, tek yıllık bir bitki olup hem iç mekanda hem de bahçede kolayca bakılabilen bir bitkidir. Aslanağzı, havaların serin olduğu dönemlerde bol çiçek açar ve bu sayede bulunduğu ortamı renklendirir. Aslanağzı genelde yaz sıcağında çiçek açmayı bıraksa da bitkilerinizi sulamaya devam ederseniz, sonbahar boyunca bitkilerinizin çiçek açmasını sağlayabilirsiniz. Aslanağzının genel özelliklerini ve ihtiyaçlarını bildiğiniz zaman bitkilerinize hem iç hem de dış mekanda kolayca bakabilirsiniz. Aslanağzının genel özellikleri ve ihtiyaçları şu şekildedir:

 • Botanik adı: Antirrhinum majus
 • Aile: Plantaginaceae (Sinirotugiller)
 • Türü: Yıllık
 • Olgunlaştığında ulaştığı ölçüler: 15-120 cm yükseklik, 15-30 cm genişlik
 • Güneş isteği: Tam, kısmi
 • Toprak isteği: Nemli, drenajı iyi toprak
 • Toprak pH’ı: Asidik, nötr
 • Çiçeklenme dönemi: İlkbahar, yaz, sonbahar
 • Çiçek rengi: Beyaz, sarı, pembe, kırmızı, turuncu, mor
 • Kökeni: Akdeniz, Avrupa, Asya
 • Toksisite: İnsanlar ve evcil hayvanlar için zehirli değildir

Aslanağzı Çiçeği Nasıl Bakılır?

Aslanağzının tohumdan yetiştirilmesi uzun sürebileceği için halihazırda yetiştirilmiş bitkileri alarak büyütmeye başlayabilirsiniz. Aslanağzı kısmen gölgede kalmayı tolere edebilen bir yapıda olmakla birlikte bitkinin güneşli bir yerde olması daha iyi olacaktır. Havanın soğuk olduğu yerlerde yaz boyu çiçek açan aslanağzı daha ılıman olan yerlerde ise kışın da çiçek açabilir. Kısa ömürlü olan aslanağzı genelde birkaç yıllık ya da tek yıllık kabul edilir. Çünkü bu bitkiler mevcut kışı atlatsalar dahi önceki yıl olduğu kadar bol bir şekilde çiçek açamazlar. Bu nedenle bir sonraki yıl yine aslanağzı bakmak istiyorsanız, yeni aslanağzı fideleri alarak bitkilerinizi hemen yetiştirmeye başlayabilirsiniz. İç mekanda ve dış mekanda aslanağzı bakmak için dikkat etmeniz gereken noktalar genel olarak şu şekildedir:

Işık isteği

Aslanağzına bahçede bakacaksanız, bitkilerinizin güneş gören bir yerde olmalarına dikkat edin. Ancak doğrudan güneş ışığı alan bitkilerde çiçeklenme dönemi yaz sıcaklıklarının başlamasıyla sona erebilir. Bu nedenle bitkilerinizi kısmen güneş alan bir yere dikebilir ve bu sayede çiçeklenmenin sonbaharda da devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bitkilerinize iç mekanda bakıyorsanız, saksıların yerini değiştirerek bitkilere yarı gölge bir yerde bakmaya devam edebilirsiniz.

Toprak isteği

Aslanağzının bol çiçek açmasını istiyorsanız, toprak seçiminde dikkatli olmalısınız. Aslanağzı çok fazla besine ihtiyaç duymadığı için toprağın organik madde bakımından çok zengin olması gerekmez. Bu nedenle genel olarak drenajı iyi bir toprak seçmeniz ve toprağa çok fazla olmayacak şekilde organik madde eklemeniz yeterli olacaktır.

Su isteği

Aslanağzı düzenli olarak sulanmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle bitkiyi özellikle büyüme döneminde sulamak önemlidir. Bununla birlikte bitki büyüdüğünde kuraklığa daha dayanıklı hale gelir. Bu nedenle aslanağzını yağış olmadığı zamanlar haftada bir sulamak yeterli olacaktır. Sulamayı sabah saatlerinde yapmanız ve bitkinin üst kısımlarına su değdirmemeniz, bitkide mantar oluşumunu engellemek adına faydalı olacaktır.

Sıcaklık isteği

Aslanağzı, hassas bir bitki olduğundan gündüz sıcaklıklarının 20°C’nin altında olmasından hoşlanır. Bu nedenle havanın sıcak olduğu yerlerde yaz aylarında çiçek üretmeyi bırakabilir. Aslanağzı çiçek üretmeyi bıraktığında bitkiden saçılan tohumları toplayabilir ve bunları sonrasında tohumdan aslanağzı yetiştirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca aslanağzının sonbaharda tekrar çiçek açması için yaz aylarında bitkinizi sulamaya devam edebilirsiniz.

Gübre isteği

Aslanağzı ilk çiçek vermeye başladığında gübreleme yapabilirsiniz. Gübreleme için 10-10-10 gübre kullanabilirsiniz. Bitkide azot nedeniyle don yanığı meydana gelmesini engellemek ve gübrenin köklere ulaştığından emin olmak için toprağı bolca sulamaya dikkat edin.

Aslanağzı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

 • Aslanağzı çiçeğini fide olarak satın alabilir veya tohumdan yetiştirebilirsiniz. Ancak isterseniz bitkiyi gövde kısmından keserek de çoğaltabilirsiniz.
 • Aslanağzını mevcut bitkinizi kullanarak çoğaltmak isterseniz, bitkinizin dalını yaprak düğümünün hemen altından 5-6 cm olacak kadar kesin. Ardından alt yaprakları çıkarın ve kestiğiniz yerin alt kısmını köklendirme hormonuna batırın.
 • Kestiğiniz yerin nemli kalması için saksıyı plastik bir torba ile kapatın ve bitkiyi saksı toprağına dikin. Bitkinin kök sistemi geliştiğinde saksıyı aydınlık bir pencere kenarına alabilir veya yapay ışık kullanabilirsiniz.

Aslanağzı Çiçeği Nasıl Ekilir?

 • Aslanağzını tohumdan yetiştirmek istiyorsanız, tohumları toprağa sonbahar aylarında ekebilirsiniz.  Ancak bunu yaparken aslanağzının yavaş büyüyen bir bitki olduğunu unutmamalısınız.
 • Aslanağzı tohumları için genelde saksı karışımı yeterli olmaktadır. Tohumları toprağın yüzeyine koyduktan sonra bastırabilir ve ardından saksıyı ışığın altına koymalısınız. Tohumların çimlenmesi için ışık almaları önemlidir. Bu nedenle tohumların günde en az 16 saat bitki yetiştirme lambası altında kalmasına dikkat etmelisiniz.
 • Aslanağzı fidelerinde yaklaşık 6 adet gerçek yaprak geliştiğinde dal oluşumunu desteklemek için gövdenin üst kısmını sıkıştırabilirsiniz. Ardından don olayları bitmeden birkaç hafta önce bitkilerinizi açık havaya çıkarabilirsiniz.

Aslanağzı Çiçeği Nasıl Budanır?

Aslanağzı çiçeğinizin sağlıklı kalmasını ve çiçek açmasını istiyorsanız, ölen çiçekleri kesebilirsiniz. Bitkinin büyüme dönemi sona erdiğinde sonbaharın sonu veya kışın başında bitkinizi toprağa yakın olacak şekilde kesebilirsiniz. Bunun haricinde bitkinizi budamanız gerekmeyecektir.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!