Aromaterapi ve çakralar: Homemade Aromaterapi kurucusu Aslı San Bilgin ile çakralar ve aromaterapi uygulamaları üzerine röportaj

Enerji bedenimizde çakra olarak adlandırılan enerji noktalarının bulunduğundan ve 7 ana noktadaki her bir çakranın anlamının, renginin, fiziksel bedenle bağlantılı oldukaları noktaların neler olduğundan Çakralar ve anlamları: Bedendeki enerji noktalarının fiziksel ve ruhsal iyi oluş üzerindeki etkileri yazımızda bahsetmiştik. 

Enerji bedeninde omurga hizasında sıralanmış olan 7 ana çakra noktasının bedenin üst kısmında kalan üçünü oluşturan taç çakrası, üçüncü göz çakrası ve boğaz çakrası spiritüel enerji noktaları olarak biliniyor. Bedenin alt kısmında kalan solar pleksus çakrası, sakral çakrası ve kök çakrası ise bizi fiziksel dünyaya bağlayan fiziksel enerji merkezleri olarak adlandırılıyor. Bu üçlü enerji merkezlerinin kesişim noktasında bulunan kalp çakrası ise spiritüel enerji ve fiziksel enerji arasındaki akışı birbirine bağlıyor. 

Bu noktaların tıkanması, enerji akışımızın dengesizliğe girmesi bedenimizde hastalık semptomlarının oluşmasına; dolayısıyla zihinsel, bedensel ve psikolojik iyi oluşumuzun bozulmasına sebep olabiliyor. Çakralardaki enerji akışının yeniden dengelenmesi ve enerji noktalarındaki tıkanıklıkların giderilmesi için çeşitli Yoga pratikleri, aromaterapi, kristaller ve doğal taşlar gibi pek çok farklı yöntem kullanılıyor. Homemade Aromaterapi kurucusu Aslı San Bilgin ile çakraların aromaterapi uygulamalarıyla nasıl dengelenebileceğine dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

Öncelikle sizi biraz tanımak isteriz. Aslı San Bilgin kimdir?

2000’li yılların başlarında, hayatta beni gerçekten mutlu eden ve var olduğumu hissettiren şeyin bitkiler ve bitkinin ruhu dediğimiz kendinden yüz misli kuvvetli olan özleri olduğunu bilmem ile bu konudaki öğrenme, araştırma ve eğitim sürecim başladı. 2012 yılında da içimdeki bu inancı, tutkuyu daha çok kişiye anlatabilmek ve günlük hayatın içerisine katabilme yollarını sunabilmek niyeti ile Homemade Aromaterapi’yi kurdum.

Aromaterapi nedir? Siz aromaterapiyle ilgilenmeye ne zaman ve nasıl başladınız?

Yaklaşık  6000 yıllık bir geçmişe sahip olan Aromaterapi; bitkilerin, kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığıyla  ‘Ruh-Beden-Zihin’ dengesi vermeyi amaçlar.

Aromaterapi, 2003 yılından beri, yaklaşık 17 senedir hayatımda. Bitkinin kendisinden yüz misli daha kuvvetli özü olan uçucu yağları doğru şekilde kullanmanın gücünü bilmek ve ağzımıza aldıklarımız kadar cildimize sürdüğümüz ve kokladıklarımızın da aynı önemde olduğunu bilmek benim bu yoldaki en büyük motivasyonum oldu.

Aromaterapi yağları ve uygulamaları sizce çakralar üzerinde nasıl etkilere sahip?

Beş duyu organımız içerisinde bilinçaltımızı uyaran tek duyumuz koku duyumuz olup, bunun aracısı da uçucu yağ dediğimiz aromaterapik yağlar,ve onların büyülü kokularıdır. Yağların bu uyarıyı yapabilmesi için % 100 saf olduğundan emin olmanız gerekir, parfüm esansları, aromalar bunu yapmaz.

Vücudumuzdaki yedi enerji merkezini (çakralar); bedenimizi, zihnimizi ve bilinçaltımızı uyararak dengeye getirmemize yardım eden farklı uçucu yağlar vardır.

Homemade Aromaterapi ve sizin danışmanlığınız bu konuda neler sunuyor?

Aromaterapi eğitimlerimizin sonunda sarkaç yöntemi ile bakıyorduk. Mart ayından beri eğitimlerimiz artık online olarak sürüyor ve bu süreçte Duygu Sayılgangil eğitmenliğinde Çakralar & Aromaterapi Eğitimi de açtık, konuyu çok detaylı olarak anlatıyoruz. Dükkanlarımızda ise hangi çakrada dengeye ihtiyacınız olduğunu belirleyen bir renk testi uyguluyoruz.

Her bir çakra özelinde ayrı aromaterapi yağları ve uygulama yöntemleri bulunuyor mu? 

  1. Çakra – Kök Çakrası (Muladhara) dengesi için: Sedir, karanfil, zencefil, patchouli
  2. Çakra – Sakral Çakrası (Svadhishthana) dengesi için: Ylang-ylang, sandal ağacı
  3. Çakra – Solar Plexus Çakrası (Manipura) dengesi için: Lavanta, biberiye, bergamot
  4. Çakra – Kalp Çakrası (Anahata) dengesi için: Gül
  5. Çakra – Boğaz Çakrası (Vishuddha) dengesi için: Okaliptüs, adaçayı
  6. Çakra – Üçüncü Göz Çakrası (Ajna) dengesi için: Nane, yasemin
  7. Çakra – Taç Çakrası (Sahasrara) dengesi için: Günlük (Frankincense)

Cildimize sürerek, ortamımızda buhurdanda yakarak, kapağını açarak, koklayarak veya masaj yolu ile uygulayabiliriz. Cilde sürebilmek için soğuk sıkım tatlı badem yağı bazında hazırladığımız çakra yağlarımız var.

Son olarak, okuyucularımıza bu konu özelinde günlük hayatlarında uygulayabilecekleri tavsiyeleriniz neler olur?

Önerim her sabah güne başlama ritüeli olarak ihtiyaç duyduğumuz, dengeye gelmesi gerektiğini düşündüğümüz çakranın yağını ilgili çakra noktasına bir nokta masajı yaparak uygulayıp, gün içerisinde de bileklerimize, kulak arkamıza ve burun kenarlarımıza sürerek hayatımıza katmak olur.

Homemade Aromaterapi‘yi Instagram hesapları üzerinden takip edebilir ve www.homemadearomaterapi.net  sitesinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!