Apple, 3. Apple Müzik Ödülleri kazananlarını açıkladı: İşte 2021 Apple Müzik Ödülleri’nin sahipleri

Apple, yılın en iyi sanatçılarını ve şarkılarını seçtiği yıllık Apple Müzik Ödülleri’nin bu yıl üçüncüsünü düzenledi. 2021’nin en iyi sanatçıları ve şarkıları ödüllerine kavuştu. Müzik alanındaki başarıları beş farkı kategoride inceleyen Apple, bu yıl Yılın Sanatçısı, Yılın Söz Yazarı, Yılın Çıkış Yapan Sanatçısı, Yılın En İyi Şarkısı ve Yılın En iyi Albümü sahiplerini ödülleriyle buluşturdu. Ayrıca bu yıl Apple Müzik Ödülleri, Afrika, Fransa, Almanya, Japonya ve Rusya olmak üzere beş ülke ve bölgeden sanatçıları tanıyarak Yılın Bölgesel Sanatçısı için yeni bir ödül kategorisi daha sundu. Bu kategorinin ödülleri, kültürel olarak kendi ülke ve bölgelerindeki listelerde en büyük etkiyi yaratan sanatçılara verildi.

İşte Apple Müzik Ödülleri’nin bu yılki kazananları ve kategorileri:

Yılın Küresel Sanatçısı: The Weeknd

R&B ve pop türlerini iddialı bir geniş ekran mercekten filtreleyen The Weeknd, popüler müzik ve kültürü kendi şartlarına göre devraldı. Küresel süperstarın 2020 albümü “After Hours”, Apple Music’te kısa sürede tüm zamanların en çok önceden eklenen albümü oldu. “After Hours” ilk haftasında 73 ülkede en çok dinlenen R&B/Soul albümü rekorunu da kırdı. Çarpıcı single “Blinding Lights”, Apple Music’in Daily Top 100: Global listesinde 1 numaraya yükseldi ve tüm zamanların en çok Shazamla’nan 20 şarkısından biri oldu.

The Weeknd, kazandığı ödül için hissettiği duyguları şu sözlerle belirtti: “Bu büyük onur için çok müteşekkirim ve Apple’a yalnızca çalışmalarım için değil aynı zamanda yeni sanatçıların harika müziklerini ve yaratıcılarını bulup desteklemesinden dolayı da teşekkür etmek istiyorum.”

Yılın Çıkış Yapan Sanatçısı, Yılın Albümü ve Yılın Şarkısı: Olivia Rodrigo

Gözyaşlarıyla ıslanmış ilk single’ı “Drivers License”ı Ocak ayında çıkaran 18 yaşındaki şarkıcı-söz yazarı Olivia Rodrigo, dünya çapında Apple Music’te bir sanatçının ilk single’ı için şimdiye kadarki en yüksek ilk hafta akışını kaydetti. Listelerde hızla zirveye yerleşerek yılın en çok dinlenen yeni albümlerinden biri oldu. “Drivers License”, Daily Top 100: Global listesinde 1 numaraya ulaşarak bir aydan fazla bir süre yerini korudu.

Rodrigo, “Drivers License için ilk röportajımı Apple Music ile yaptım ve o zamandan beri çok şey oldu. Gerçekten gerçeküstü. Bu muhteşem ödüller için Apple Music’e teşekkür ederim.” diyerek ödüllerini kabul etti.

Yılın Söz Yazarı: H.E.R.

Şarkıcı, söz yazarı ve multi-enstrimentalist H.E.R’nin R&B türündeki çalışmaları, 2021’de sanatçıyı en parlak haliyle yakalayan 21 parçalık ünlü albümü “Back of My Mind”ın piyasaya sürülmesiyle daha da genişledi. Bir kadın sanatçı tarafından piyasaya sürülen ve listelerde bir numara olan albüm, bu yıl ilk haftasında Apple Music’te en çok dinlenen üçüncü R&B/Soul albümü oldu.

H.E.R. “Bu takdiri aldığım için çok onurlu ve mutluyum. Genç bir Siyahi ve Filipinli sanatçı ve sahnede her şeyimi veren bir kadın olarak, temsilin önemli olduğuna hiç şüphe yok. Çok teşekkür ederim, Apple Müzik” sözleriyle ödülü için teşekkür etti.

Yılın Sanatçısı (Afrika): Wizkid

Nijeryali şarkıcı-söz yazarı Wizkid, ilk kez 2011 yılında, ilk albümü “Superstar”da yer alan ve çok popüler olan “Holla at Your Boy” single’ı ile bölgesel başarıyı yakaladı. Drake ile yaptığı iş birliğinin ardından 2016 yılında 15 ülkede listelerin zirvesine yükselen “One Dance” sayesinde küresel başarıya imza attı. Geçen yıl, Apple Music’te kıtada en çok dinlenen Afrikalı sanatçı oldu ve 60 ülkede Daily Top 100 listelerinde yer aldı.

Wizkid, “Bu ödül için Apple Music’e teşekkür ederim. Yaptığım şeyi yapmak bir nimet ve Afrika’yı temsil etmekten gurur duyuyorum.” diyerek minnettarlığını dile getirdi.

Yılın Sanatçısı (Fransa): Aya Nakamura

Dünyanın en çok dinlenen Frankofon sanatçısı olan Fransız-Malili pop şarkıcısı Aya Nakamura, en çok hit şarkısı “Djadja” ile tanındı. “Copines”, “Pookie”, “Plus Jamais” ve “Jolie nana” dahil olmak üzere sayısız liste başı şarkı içeren üç albüm çıkardı. Nakamura, Fransa’da erkek rapçilerin hakim olduğu bir pazarda sürekli olarak müzik dinleme listelerinde yer alan tek kadın sanatçılardan biri oldu ve “Aya” Albümü, Apple Music’te ilk hafta en yüksek izlenme oranlarına ulaştı.

Nakamura, “Yılın Sanatçısı (Fransa) olarak Apple Müzik Ödülü kazanan ilk Frankofon sanatçısı olmaktan son derece onur duyuyorum, teşekkürler Apple!” dedi.

Yılın Sanatçısı (Almanya): RIN

RIN olarak tanınan rapçi Renato Simunovic, 2016’da ilk EP’si “Genesis”i yayınladıktan sonra, ilk albümü “Eros”u 2017’de çıkardı. 25 kez altın, üç kez platin plak kazanan RIN, sayısız canlı performans sergiledi, efsanelere imza attı ve dünyanın en etkili markalarından bazılarıyla iş birliği yaptı. Üçüncü albümü “Kleinstadt” ile RIN, Alman rap’inin nasıl olması gerektiği fikrinden kendini kurtardı. Hem hayranları hem de eleştirmenler, bu albümün Almanya’nın güneyindeki mevcut rap sesini şekillendirmede son derece etkili olduğunu belirtti. Yeni albümüne bağlı olarak Apple Music’te kendi şovu “KLEINSTADTRADIO“ya ev sahipliği yapan ilk Alman sanatçı oldu ve Apple Music’in HYPED ve Deutschrap 100 çalma listelerinin kapağında yer aldı.

RIN, duygularını şu sözlerle ifade etti: “2021 benim için çok iyi bir yıldı çünkü uzun süredir ertelediğim şeylerin meyvelerini verdi. Müziğim de aynı anlamda gelişti. Ben çok daha kişiselim.”

Yılın Sanatçısı (Japonya): OFFICIAL HIGE DANDISM

HIGE DANDISM, diğer adıyla HIGEDAN, baş vokalist ve klavyeci Satoshi Fujihara, gitarist Daisuke Ozasa, basçı ve saksafoncu Makoto Narazaki ve davulcu Masaki Matsuura ile 2012 yılında Japonya’da kuruldu. 2014 yılında ilk mini albümleri “Love to Peace wa Kimi no Naka”yı yayınladılar. Daha sonra 2018 yılında popüler şarkıları “No Doubt”ı da içeren ilk uzun albümleri “Escaparade”i çıkardılar. Japonya’da Apple Music listelerinin zirvesine “Pretender” single’ları ile fırladılar. Grup ayrıca, hit şarkıları “Stand by You” ve “I Love…” ile üç farklı Apple Music Japonya reklamında yer aldı.

Grup, “Japon sanatçıların bu ödülü kazanabileceğini bilmiyorduk ve bize söylendiğinde şok olduk. Yılın Sanatçısı (Japonya) için ilk Apple Müzik Ödülü’nü kazananlar olmaktan dolayı çok mutluyuz.” diyerek ödüllerini kabul etti.

Yılın Sanatçısı (Rusya): Scriptonite

Scriptonite’nin ilk albümü “House with Normal Activity” bir anda bir klasik haline geldi ve yeni Rus hip-hop’unun en büyük kayıtlarından biri olarak kabul edildi. 2017’de Scriptonite, Gazgolder hakkında iki LP daha yayınlayarak mevcut hip-hop döneminin en üst sıradaki yapımcısı ve sanatçısına yükseldi.

2019’da Musica36’yı kurduktan sonra “2004” albümü yalnızca Apple Music’te yayınlandı. Scriptonite ayrıca Apple Music’te ilk haftasında beş ülkede (Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan ve Moldova) en çok dinlenen albüm rekorunu da kırdı.

Scriptonite, “Bu ödül, inanılmaz birkaç yılın doruk noktası ve Apple Music bu yolun çoğunda benimle birlikte oldu, tanınırlık için teşekkürler.” dedi.

İlginizi çekebilir: Apple’la müzik deneyimi: Yeni nesil AirPods, HomePod ve Apple Music Voice Plan

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!