Apple’la müzik deneyimi: Yeni nesil AirPods, HomePod ve Apple Music Voice Plan

Apple ile müzik deneyimi şimdi çok daha keyifli bir hâl alıyor. Gelin, yeni nesil AirPods, HomePod mini ve Apple Music Voice Plan’in özelliklerine biraz daha yakından bakalım…

Yeni nesil AirPods ile tanışın

Apple bugün uzamsal ses teknolojisine sahip, gelişmiş özellikler ve yeni konturlu tasarımıyla sihirli bir deneyim sunan üçüncü nesil AirPods’u duyurdu. H1 çipin gücünü Apple tasarımı akustik sistemle bir araya getiren yeni AirPods, bilişimsel ses teknolojisini kullanarak Adaptif EQ özelliğine sahip çığır açan bir ses kalitesi sunuyor. Kullanıcılar Apple Music’te, fimlerde ve TV programlarında Dolby Atmos özellikli uzamsal ses teknolojisinden dinamik kafa izleme özelliğiyle birlikte yararlanabiliyor.

Tere ve suya dayanıklı yeni AirPods’da, müziği ve telefon aramalarını kolay ve pratik bir şekilde kontrol etmenizi sağlayan bir kuvvet sensörü bulunuyor. Daha uzun pil ömrü, altı saate kadar dinleme süresi sunuyor. Kullanışlı şarj kutusuyla toplam dinleme süresi 30 saate kadar ulaşıyor. 

 • Hafif ve konturlu yeni bir tasarıma sahip AirPods, konfor sağlamak ve sesi kulağa yönlendirmek için en doğru açıyla kulağa oturuyor. Bir önceki nesle göre daha kısa olan alt uç, hem daha zarif bir görünüm sunuyor hem de medya denetimi için AirPods Pro’da da bulunan kullanışlı kuvvet sensörüyle birlikte geliyor.
 • Tere ve suya dayanıklı yeni AirPods, kulaklıklar ve şarj kutusu için IPX4 derecesine sahip.
 • Mükemmel ses kalitesiyle tanınan AirPods, AirPods (3. nesil) ile bu özelliğini daha da geliştirerek özel sürücü ve yüksek dinamik aralıklı amplifikatörü sayesinde temiz ve net yüksek frekansları olan güçlü baslar sunuyor. Akustik ağ dokusuyla kaplı mikrofon, rüzgar sesinin azaltılmasını sağlıyor. Böylece, aramalarda konuşan kişinin sesi net bir şekilde iletiliyor.
 • AirPods aynı zamanda FaceTime aramalarında net ve doğal iletişim sağlayan ve Full HD ses kalitesi sunan üstün konuşma codec’i AAC-ELD’ye sahip.
 • Yeni AirPods’da, Adaptif EQ ve dinamik kafa izleme özellikli uzamsal ses teknolojisi gibi, müşterilerin AirPods Pro ve AirPods Max’te tanıyıp sevdikleri çığır açan deneyimleri daha fazla kullanıcıya ulaştırmak için bilişimsel ses özelliği kullanılıyor.
 • Uzamsal ses teknolojisi, sesi mekan içinde neredeyse her yere yerleştirerek üç boyutlu, sinematik bir deneyim yaratıyor. Ve Dolby Atmos ile AirPods, şimdiye kadarki en yüksek ses kalitesini sunuyor.
 • Kullanıcılar bu çok katmanlı deneyimden dinamik kafa izleme özelliğiyle de yararlanabiliyorlar. Böylece müzikler, videolar, hatta Grup Facetime aramaları bile hiç olmadığı kadar etkileyici bir deneyime dönüşüyor.
 • Yeni AirPods, gelişmiş uzamsal ses algoritmaları kullanarak ve her kulağın aldığı frekansları detaylı bir şekilde ayarlamak için yönlendirmeli ses filtreleri uygulayarak sesi kullanıcıyı her yönden saracak şekilde yerleştirebiliyor.
 • AirPods’u diğer Apple aygıtlarıyla otomatik olarak eşleştiren tek dokunuşla kurulum kolaylığı sayesinde, kullanıcılar müziğin tadını gün boyunca zahmetsizce çıkarabiliyorlar. Ses Paylaşımı özelliği, dinleyicilerin iPhone, iPad, iPod touch veya Apple TV kullanırken ses akışını iki çift AirPods, AirPods Pro ya da AirPods Max arasında paylaşmalarına olanak tanıyor.
 • Yeni ten algılama sensörü, AirPods’un kulağa mı takılı olduğunu yoksa kullanıcının cebinde ya da masada mı durduğunu doğru bir şekilde ayırt edebiliyor ve AirPods kulaktan çıkarıldığında ses çalmayı duraklatıyor.
 • AirPods (3. nesil), altı saate kadar dinleme süresi ve dört saate kadar konuşma süresiyle, önceki nesillere kıyasla ekstra bir saat pil ömrü sağlıyor. Yalnızca beş dakika şarjla yaklaşık bir saatlik pil ömrü elde edilebiliyor. Ve şarj kutusunda 4 ek şarjla, kullanıcılar toplam 30 saate kadar dinleme süresine sahip olabiliyorlar. AirPods şimdi kolay kablosuz şarj için MagSafe ekosisteminin de bir parçası.

Çarpıcı ve eğlenceli yeni renk seçenekleriyle HomePod mini

Apple sarı, turuncu ve mavi olmak üzere üç yeni ve çarpıcı renk seçeneğiyle sunulan HomePod mini’yi tanıttı. Yeni renk seçenekleri, kullanıcıların kişiliklerini ve tarzlarını her alanda ifade etmelerini sağlayacak daha çeşitli olanaklar getiriyor. Boyu yalnızca 8,4 cm olan HomePod mini, mükemmel bir müzik dinleme deneyiminin yanı sıra akıllı Siri özelliklerini ve akıllı ev becerilerini yerleşik gizlilik ve güvenlikle birlikte sunuyor.

Apple ürün ve hizmetleri arasında kusursuz entegrasyon sağlaması, HomePod mini’yi bir Apple aygıtına sahip herkes için mükemmel bir akıllı hoparlör haline getiriyor. HomePod mini, Kasım ayından itibaren yalnızca 99 ABD doları karşılığında beyaz ve uzay grisinin yanı sıra bu yeni renk seçenekleriyle ve uyumlu renklerdeki dokunmatik yüzey, ağ dokulu kumaş, ses düzeyi simgeleri ve örgü güç kablosu gibi ayrıntılarla sunulacak.

 • HomePod mini, zengin ve ayrıntılı bir akustik deneyim sağlamak ve üstün performans sunmak için bilişimsel ses özelliğinden yararlanıyor. Apple S5 çip, böylesine kompakt bir tasarımda güçlü bir ses elde etmek için gelişmiş yazılımlar çalıştırarak müziğin benzersiz özelliklerini analiz ediyor. Ayrıca gerçek zamanlı olarak karmaşık ayarlama modelleri uygulayıp ses yüksekliğini optimize ediyor, dinamik aralığı ayarlıyor, sürücünün ve pasif radyatörlerin hareketini kontrol ediyor. HomePod mini’nin tüm frekans aralıklarını kapsayan sürücüsü, birinci sınıf neodimyum mıknatısı ve iki adet force-cancelling özellikli pasif radyatörü, güçlü bas ve canlı tiz frekanslar elde edilmesini sağlıyor.
 • Apple tasarımı akustik dalga kılavuzu, ses akışını hoparlörün alt kısmından aşağı ve dışarı doğru yönlendirerek etkileyici bir 360 derece ses deneyimi yaşatıyor. Tasarım; zenginliği ve netliği korumasının yanı sıra, HomePod mini’yi odanın dilediğiniz yerine yerleştirip her açıdan büyüleyici bir ses kalitesinin keyfini çıkarmanızı kolaylaştırıyor. Farklı odalara yerleştirilen HomePod mini hoparlörler, kullanıcıların evin her yerinde aynı müziği mükemmel bir uyum içinde çalmalarına veya her odada farklı bir şarkıyı dinlemelerine imkan tanıyor.
 • HomePod mini; Apple Music, Apple Podcast’ler, ödüllü Apple Music 1 istasyonu dahil binlerce radyo istasyonu ve Pandora ile Deezer gibi birçok popüler müzik hizmetiyle birlikte çalışarak herkesin hayatına eğlence katmak için tasarlandı.
 • Kullanıcılar, müzik veya podcast dinlerken ya da telefon aramaları sırasında iPhone’larını HomePod mini’ye yakınlaştırarak hiçbir notayı veya detayı kaçırmadan sesi kolayca aktarabiliyorlar. U1 özellikli tüm iPhone’larla, ses bir aygıttan diğerine akarken aygıtların fiziksel olarak birbirine bağlı olduğu hissini veren görsel, sesli ve dokunsal efektler sayesinde, deneyim daha da sihirli bir hal alıyor. HomePod mini’de hiçbir şey çalınmadığı sırada, hoparlörün yakınında bulunan iPhone’da otomatik olarak kişiye özel dinleme önerileri gösteriliyor ve anlık denetimler iPhone’un kilidini açmadan kullanılabiliyor.
 • Akıllı Siri özellikleri sayesinde HomePod mini, iPhone müşterileri için kişiye özel ve tamamen entegre bir deneyim sunuyor. Siri evde yaşayan altı farklı kişinin sesini tanıyabiliyor, müzik ve podcast’leri bu kişilerin tercihlerine göre özelleştirebiliyor ve onlara ait mesajları, anımsatıcıları, notları ve takvim randevularını okuma ya da telefon aramaları yapma ve aramaları cevaplama gibi kişisel komutlara yanıt verebiliyor. Siri ayrıca, kullanıcılara kişiye özel bir güncellemeyle günün hızlı bir özetini sunuyor. Kullanıcılar “Hey Siri, güncellememi göster.” diyerek tek bir komutla en yeni haberleri, hava durumunu, trafik yoğunluğunu, anımsatıcıları ve takvim randevularını öğrenebiliyorlar.
 • HomePod mini; Siri’ye belirli zamanlarda ışıkları kapatması, sıcaklığı değiştirmesi, kapıları kilitlemesi, ortam ayarlaması veya aygıtları denetlemesi için verilen basit sesli komutlarla akıllı ev aksesuarlarını kontrol etmeyi kolaylaştırıyor.
 • İnterkom, kullanıcıların ev içinde bağlantı kurmaları için hızlı ve kolay bir yol sağlıyor. Kullanıcılar ister başka bir odada ister belirli bir alanda ister evin farklı odalarında olsun, bir HomePod mini’den diğerine İnterkom mesajları gönderebiliyor ve gönderilen sesli mesajlar ilgili HomePod mini’de otomatik olarak çalınıyor. İnterkom; iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods ve CarPlay ile birlikte de çalışıyor. Böylece evin tüm üyeleri arka bahçedeyken, eve dönüş yolundayken veya dışarıdayken İnterkom bildirimleri alabiliyor ve İnterkom mesajları gönderebiliyor.

Apple Music Voice Plan

Apple, Siri’nin gücünü temel alarak tasarlanan yeni Apple Music abonelik planı Apple Music Voice Plan’i tanıttı. Apple Music Voice Plan ile aboneler servisteki 90 milyon şarkıdan oluşan kataloğa erişebiliyor. Farklı ruh hallerine ve aktivitelere yönelik yepyeni yüzlerce çalma listesine, kişisel listelere, müzik türlerine göre istasyonlara ve ödüllü Apple Music Radyo’ya Siri ile erişme imkanı veren bu plan ayda yalnızca 4,99 ABD dolarına sunuluyor.

Kullanıcılar, Siri’ye “Hey Siri, Apple Music Voice Plan deneme süremi başlat” diyerek veya Apple Music uygulamasından kayıt olarak Apple Music Voice Plan abonesi olabiliyor. Kullanıcılar Apple Music Voice Plan’e abone olduktan sonra HomePod mini, AirPods, iPhone veya başka herhangi bir Apple aygıtı gibi Siri özellikli tüm aygıtlarda ve ayrıca CarPlay ile de müzik çalınmasını isteyebiliyor.

Apple Music’te ayrıca farklı ruh hallerine ve aktivitelere yönelik yüzlerce yeni çalma listesi de bulunuyor. Apple Music’in editoryal uzmanlarının hazırladığı bu listeler, sadece Voice için tamamen optimize edilmiş olarak sunuluyor. Aboneler Siri’ye “Akşam yemeği çalma listesini çal”, “Hafif bir müzik aç” veya “Buna benzer şeyler çal” diyerek tamamen kendilerine özel ve keyifli bir müzik deneyimi yaşayabiliyor. Abonelik planı fark etmeksizin tüm Apple Music abonelerinin kullanımına açık olan bu yeni çalma listeleri, Siri ile el ele vererek Apple Music deneyimini daha da harika hale getiriyor. Apple Music Voice Plan aboneleri; Günün Yenileri, Rap Dünyası, Bugünün Hit’leri, Çağdaş Country, Zirvedekiler Pop ve R&B Zamanı gibi birçok popüler çalma listesini içeren tüm Apple Music kataloğuna erişebilecek.

Apple Music Voice Plan bu sonbaharda Avustralya, Avusturya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İrlanda, İtalya, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, İspanya, Tayvan, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 17 ülkede ve bölgede kullanıma sunulacak.

Apple Music Voice Plan aboneleri, Siri ve son çalınan müzikler aracılığıyla kendi zevklerine uygun içerik önerileri alarak kişisel bir uygulama deneyimi yaşayacak. Aboneler, uygulamanın içindeki “Siri’ye Sorun” adlı özel bölümde Siri’yi Apple Music için optimize etmeyi öğreten ipuçlarına erişebilecek.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!