Antrenman sonrasında sergilenen bu davranışlar kilo aldırıyor

Ne yediğinize dikkat ediyor ve haftanın her günü kendinizi bir şekilde spor salonuna atmanıza rağmen istediğiniz sonuçları alamıyor musunuz? Belki egzersiz sonrasında yanlış davranışlar sergiliyor ve dolayısıyla da fit olma mücadelenizi sabote ediyor olabilirsiniz, ne dersiniz? İşte egzersiz sonrasında yapıldığında kilo vermeyi güçleştiren 5 şey:

Kendinizi ödüllendirmeyi abartmak

Kabul ediyoruz: Sağlıklı yaşamı kendisine felsefe edinmiş birinin bile zaman zaman kendini ödüllendirmesi gerekir. Ancak “Nasıl olsa 500 kalori yaktım” diyerek her antrenman sonrası kendinize pasta, börek, hamburger gibi şeyler ısmarlamaya başlarsanız, tartıda göreceğiniz sonuçlar kafanızda yaptığınız kalori hesaplarına pek de uymayacaktır!

İlginizi çekebilir: Kilo verdiren egzersizler ve antrenman programları nelerdir?

Esneme yapmayı es geçmek

Zaten antrenmanlar sırasında çok yorulduğunuz için esneme ve soğuma kısmını “zaman kaybı” olarak görüyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz demektir. Çünkü eğer antrenman sonrasında esneme ve soğuma ritüellerini gerçekleştirmezseniz, hem sakatlık riskiniz katlanarak artar hem de hücrelerinizin taşıdığı oksijen miktarını göz göre göre azaltmış olursunuz.

Enerji içeceklerini fazla tüketmek

Özellikle ağır antrenmanlar yapanların elektrolit dengelerini geri kazanmak ve serinlemek için sık sık başvurduğu sporcu içecekleri genelde çok fazla ekstra şeker içerir. Bunları tüketip bedeninizi şekere boğmak yerine, doğal Hindistan cevizi suyu içmeyi deneyin.

İlginizi çekebilir: Diyet yapmadan kilo verme maceram : Alkali ve Paleo sentezi

Disiplinsiz davranmak

Antrenman günlerinin sonrasında ağrıyan kaslarınızdan şikayet etmeye ve bir sonraki antrenmanı yapmak için en az birkaç gün beklemeye başladıysanız kilo almanız kaçınılmaz demektir. Çünkü ağrıyan kaslarınıza rağmen ertesi gün tekrar spor yapmak kas hafızanızı ve motivasyonunuzu canlı tutmaya yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Zihnen hazır olunduğunda kilo vermek çok kolaydır!

Kendinizi uzun süre aç bırakmak

Antrenman sonrası öğününüzü yemek için fazla beklemek son derece yanlış bir davranıştır. Antrenman sonrasında glikojen depolarınız tamamiyle boşaldığı için, fazla aç kalan vücut hemen her besini depolama eğilimi gösterir. Bu yüzden antrenman sonrası hemen yemek yemeye fırsatınız olmayan durumlarda bile çantanızda biraz kuruyemiş veya kuru et bulundurun. Çok faydasını göreceksiniz.

 

 

Kaynak:

Popsugar.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!