Zihnen hazır olunduğunda kilo vermek çok kolaydır!

Kilo verebilmek için kişinin sadece diyet yapması yeterli değildir. Sadece diyet yeterli olsaydı, kilo verdikten sonra geri alma, farklı farklı diyet şekilleri uygulama ve pek çok farklı diyetisyenle çalışmayı deneme bu kadar sık karşılaşılan durumlar olmazdı.

diyet yapma
Kilo vermek için zihinsel olarak hazır olmanız gerekir.

Kilo vermeyi engelleyen en büyük faktörlerden biri kişinin bu sürece zihnen hazır olmamasıdır. Zihinsel olarak hazır olunmadığı sürece pazartesi günü başlayan ve bir sonraki pazartesi gününü göremeden bozulan diyet süreçleri yaşanır.

İlgili yazı: Bir spor aşığının itirafları: “En etkili diyeti açıklıyorum!”

Peki zihinsel olarak nasıl hazır olunur?

1. Zorunluluktan değil arzu ettiğiniz için diyet yapın.

‘Kilo vermeliyim’, ‘Zayıflamam lazım’, ‘İnce görünmeliyim’ cümlelerini değil, ‘Kilo vermek istiyorum, ‘Zayıflamaya niyetliyim’, ‘İnce görünmek istiyorum’ cümlelerini kullanın.

Zorunluluk cümleleri baskı ve stres yaratır. Kimse zorunlu olduğu şeyleri yapmaktan hoşlanmaz. Hatta buna direnç göstermeye başlar.

Arzu cümleleri ise motive eder. Kararlarınızı daha ulaşılabilir olarak algılamanızı sağlar. En önemlisi de arzu cümleleri ‘‘tercihleri’’ çağrıştırır. ‘‘Bunu ben tercih ediyorum, kendim için istiyorum.’’ cümlesi kişinin çıktığı kilo verme yolculuğunda motivasyon sağlar. Kişinin tercih ettiği yolda olduğunu benimsemesi, buna zorunlu olduğunu düşünmesinden çok daha motive edicidir.

Zorunluluk cümleleri baskıyı çağrıştırırken, arzu cümleleri tercih ettiğiniz kararları çağrıştırır.

2. Ulaşmak istediğiniz hedefi zihninizde canlandırın

Kilo verme sürecinde hedef net olmalıdır. Neden kilo vermek istiyorum? Bu sürecin sonunda neye ulaşacağım? Ayrıca ulaşılacak bu hedef zihinde canlandırılmalıdır.

Tartıdaki sayı, ulaşılmak istenen beden ölçüsü, giyilmek istenen bir giysinin şekli… Bu amaçlar ne kadar net olursa harekete geçmek için o kadar gücünüz olur.

3. Kilo verme sürecinde mükemmelliyetçi olmayın

Kilo verme süreci her zaman tam anlamıyla planlandığı gibi gitmeyebilir. Stresli bir anda, kötü bir günde, uzun çalışma saatleri olduğunda düzen bozulabilir. Yapılan bir kaçamak nedeniyle tüm süreçten vazgeçmeyin!

Süreci bozan ufak bir kaçamak nedeniyle tüm çabanızı yoksayıp diyeti bırakmak kendinize yaptığınız çok büyük bir haksızlıktır. Zararın neresinden dönülse kardır. Diyet bir şekilde bozulduysa da kalındığı yerden devam edilmelidir. Önemli olan bu kaçamakları alışkanlık haline getirmemektir.

Diyet sürecinde raydan çıktığınızda umutsuzluğa kapılmayın, yapılan bir kaçamak tüm emeğinizi yok edemez! Vazgeçmeden kaldığınız yerden devam edin. Kilo vermeyi durduran kaçamaklar değil, kaçamak sonrası tüm süreçten vazgeçmektir!

4. Kilo vermenin bir süreç olduğunu unutmayın

meyve salatası
Diyeti bir şekilde bozsanız da önemli olan kaldığınız yerden devam edebilmektir.

Pek çok kişi hızlı kilo verme arzusuyla bu yola çıkar. Ancak aylar boyunca farklı bir yeme düzenine sahip olan bedenin birkaç gün içinde farklılık göstermesi mümkün değildir.

Hedef gerçekçi olmalıdır!

Bu yolculuğun bir süreç olduğunu ve bu süreç içinde ağır ancak emin adımlar atılacağı unutulmamalıdır.

Işık tünelin sonundadır unutmayın. Ancak o ışığa ulaşmak için yürümeye devam etmek gerekir.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam