Anında daha mutlu hissetmek için 3 etkili yöntem

Bazen mutlu olmak için sayısız sebep bulurken, bazen de hiçbir sebep bulamayız. Böyle zamanlarda kendinizi mutsuzluğun kollarına bırakmak zorunda değilsiniz. Anında daha mutlu hissetmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var.

Yetersiz uyku, aşırı yorgunluk ya da soğuk havalar gibi faktörler enerjinizi düşürüyor, henüz günün çok başlarında olmanıza rağmen yorgun ve bitkin hissetmenize neden oluyor olabilir. Peki, bu durumda ne yapalım? Günü kayıp sayıp “gelecek maçlara” mı bakalım? Cevap tabii ki hayır.

İşte günün akışını değiştirecek, kötü hissettiğiniz anlarda sizi bu negatif döngüden çıkarıp taze bir başlangıç yapmanızı sağlayacak 3 etkili öneri…

Şükredin.

Hayatın size vermiş olduğu güzellikleri düşünmek, ruh halinizi anında değiştirebilecek  güce sahip. Hiçbir şeyin yolunda gitmediğini düşündüğünüz anlarda kendinize şu soruyu sorun:

Hayatımda olduğu için şükrettiğim şeyler neler?

Sağlıklı olmak, aileniz, arkadaşlarınız, güzel giden ilişkiniz ya da severek yaptığınız işiniz… Listeniz uzadıkça, düşünceleriniz de negatiften pozitife doğru yol almaya başlayacak. Şükretmek farkındalığınızı artırıp hayata yeni bir gözle bakmanıza yardımcı olarak daha mutlu hissetmenizi sağlarken, kalbinize de iyi gelecek.

İlginizi çekebilir: Şükretmenin hiç beklenmedik faydaları

Hissetmek istediğiniz gibi davranın.

Duygularımız ters yönlü de çalışabilir. Kötü hissettiğiniz ve durumu tersine çevirmek istediğiniz bir anda daha mutlu gibi davranmak, yani “mış gibi yapmak”, gerçekten de daha mutlu olmanızı sağlayabilir.

Bilimsel araştırmalara göre, 20 saniye boyunca sebepsizce gülümsediğinizde, beyninizi mutlu olduğunuza inandırıp daha fazla serotonin salgılaması için teşvik ettiğinizi ve kısa süre içinde gerçekten daha mutlu hissettiğinizi biliyor muydunuz?

Formül basit: Gülümseyin, beyninizi kandırın ve daha mutlu hissedin.

İltifat edin.

Daha iyi hissetmek için uygulayacağınız yöntemin yalnızca sizi daha iyi hissettirmekle kalmayıp çevrenizdekileri de mutlu etmesini mi istiyorsunuz? O halde içten bir iltifatta bulunun. Kime, nasıl iltifat edeceğinizi bilmiyorsanız, hayatınızdaki    kişilerden birinin sizi mutlu eden bir özelliğini düşünün ve bu hislerinizi o kişiyle paylaşın.

Siz iltifat ettiğinizde karşınızdaki kişi mutlu olurken, sizin de kendinizle ilgili pozitif hisleriniz artacak. Diğer yandan içten bir iltifat, karşınızdaki kişiyle aranızdaki bağı da güçlendirecek.

Mutluluğun formülü: Anında daha mutlu olmak için 3 etkili yöntem

Kaynak
Positivity Blog
Lifehack
Forbes

İlginizi çekebilir: Mutluluğu yakalamak elinizde: Mutlu olmak için 7 öneri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!