Alanını aç, yeniliklere kucak aç

Yoga pratiği yapanların aşina olduğu bir terim: Alan açmak, Sukha.

Nedir alan açmak?

Kendisi çok katmanlı bir kavram. Hangi boyutta değerlendirmek isterseniz ya da ne kadarına hazır olduğunuzu hissediyorsanız lütfen oradan başlayın, voila:

  • Yoga pozları (asanaları) ile omurların arasını açmak,
  • Nefes çalışmaları (ve yine asanalar ile) göğüs kafesimizde ve içimizde yer açmak,
  • Pozlarla (asanalarla) sıkışan bölgeleri rahatlatmak, hem fiziksel hem de enerji bedeninde dolaşıma yer açmak, bu bölgelere Prana’yı yani hayat enerjisini ulaştırmak,
  • Biraz daha derine indiğimizde; kalplerde sevgiye, iletişimde samimiyet ile açıklığa, zihinde sessizliğe, yavaşlamaya ve içimizde sonsuzluğa yer açmak, demektir alan açmak.

Yeni deneyimler için eskinin akıp gitmesi, yeni gelene alan açılması gerekiyor. Harekete geçmek için, temizlenmek için, sıkışmış enerjinin akması ve özgürleşme için alana ihtiyacımız var.

Varsayımlardan, koşullanmalardan, beklentilerden arınarak bazen karşındakini, bazen de hayatı sadece sessizce dinlemek; sözcüklerin ötesini, daha derindeki mesajları anlamak aslında hep alan açmak demek. 

Shiva ve Shakti

Beklentileri bıraktıkça Shiva farkındalığı getiriyor. Shiva alan açtıkça, Shakti enerji akışını ve akışkanlığını sağlıyor. Resimde olduğu gibi Shiva ve Shakti yan yana, onlar birbirini tamamlıyor.

Birkaç öneri:

  • Yoga pozları ya da meditasyon esnasında ortaya çıkan duyguları gözlemleyin ve çıkan duyguların geçip gitmesine izin verin.
  • Gün içinde verdiğiniz tepkilerin kök nedenlerini anlamaya, anlamlandırmaya çalışın.
  • İletişimde olduğunuz kişilerle ve en çok da kendinizle, gerçek anlamda iletişim ve ilişki kurmaya niyet edin.
  • Kendinizle bağlantıya geçip, kalbinizin en derininde yatan tutkuları bulmak için kendinizle sessizleşin.
  • Sevgi ve merhamet duygusunu hayatınızın her alanında yeşertmek için fırsatlar yaratın.

Kendinize, hayatınızda ve içinizde alan açmaya izin verin.

Bırakın Shiva ve Shakti birbirini bütünleyerek, tahmin bile edemeyeceğiniz güzellikleri hayatınıza getirsin. Bırakın eskileri. Beklentileri atıp da açtığınız alana yepyeni deneyimler gelsin. Keyifle yaşayın bu yeni deneyimleri, ama onları da tutmayın ki yenileri gelsin…

Namaste

İlginizi çekebilir: ‘Yapamam’ dediğimiz anda, o son adımı atıp dağları aşınca karşımıza okyanus çıkıyor 

Duygu Demir
90’ların proje çocuklarından biriyken (Orta direk ailelerin, “iyi okullardan” mezun, “kurumsal” bir işi olan, evden işe işten eve giden çocuklardan...) dışarda aradığım mutluluğun, mutsuzluk ... Devam