Akıl ve ruh sağlığının doğal şifası: Klasik yoga uygulamaları

Güney Karolina Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yaptığı araştırmaya göre, Thirumantharim adı verilen klasik yoga uygulamaları beynimizdeki nöronları koruyararak  Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara önlemede bize yardımcı oluyor.

Güney Karolina Medikal Üniversitesi’nde Biyokimyager ve Araştırma görevlisi Dr. Sundara Balasubramanian’ın gerçekleştirdiği çalışmada, kontrol grubu 20 dakika boyunca yalnızca oturup sessizce bir şeyler okurken, diğer grupta yer alan katılımcılar aynı süre zarfında ‘Om’ şifasıyla meditasyon ve nefes egzersizi yapıyorlar. Sonuçlar ise oldukça şaşırtıcı. Yogik nefes egzersizi yapan grubun %60’ının Sinir Büyüme Faktörü’nde (NGF) artışa rastlanıyor. Bu durum oldukça önemli; çünkü Sinir Büyüme Faktörü vücudun, beyindeki nöronları koruması için kullandığı önemli bir protein.

İlgili yazı: Yoganın bedene sağladığı 5 muhteşem fayda

Balasubramanian ise bu uygulamayı sistematik egzersiz olarak adlandırıyor.

yoga
Klasik yoga uygulamaları nefes çalışmasından çok daha fazlasını içeriyor. 

Thirumantharim uygulamasının küçük bir fraksiyonu bile hastalıklardan koruyor

The Himalaya Academy ise Thirumantharim’i Sanskritçede ‘Kutsal Büyü’ olarak tanımlıyor. Tüm yogik uygulama aslında nefes çalışmasından çok daha fazlasını kapsıyor. Thirumantharim; Raja’nın özünü (Royal Yoga), yalnızca birkaç kişi tarafından paylaşılan ve uygulayıcılara siddhi’ler adı verilen özel güçler veren uygulamayı da içeriyor. Siddhi’ler; normal insanların sahip olamadığı doğa üstü yetenekler anlamına geliyor. Siddhi, Sanskritçede ‘mükemmel yetenekler’ veya ‘beceri’ anlamına geliyor. Bu yetenekleri evrenin sıfır noktasını veya boşluğunu fark edebilen kişiler elde edebiliyor. Elbette klasik Thirumantharim uygulamasının küçük bir fraksiyonunu bile uygulamak, size günümüzdeki en yaygın hastalıklardan korunma yeteneği sağlıyor.

yaşlı adam
Yapılan bir araştırmaya göre, klasik yoga uygulamaları beynimizdeki nöronları koruyararak Alzheimer gibi hastalıklara karşı bizi koruyor.

Belki her gün bir yogi gibi nefes çalışması yapmak su üzerinde yürümenizi sağlamayacak; fakat yogik bilge Patanjali, binlerce yıllık yoga öğretilerinin yer aldığı Yoga Sutras adlı eserinde için şunları söylüyor:

‘Doğumlar, şifalı otlar, mantralar ve tapas sizin Samadhi’ye ve onun becerilerine ulaşmanızı sağlayacaktır.’

Klasik yoga uygulamaları beynin yapısını değiştirmede ilaç endüstrisinin yapamadığını yapıyor

Tapas ya da bizim bildiğimiz anlamıyla ‘disiplinler’, düzgün bir şekilde nefes almayı da kapsıyor. Bu dinsel şarkılar bizi başka bir moleküler seviyeye geçiriyor. ‘Om’ gibi mantralar iyileştirici gücüyle biliniyorlar. Antik dönemdeki bilgelerin yaptığı psikolojiyi değiştirme, modern bilim adamlarının yaptığı çalışmalarla da kanıtlanmış durumda.

İlaç endüstrisi, Alzheimer ve onun gibi nörodejeneratif hastalıkları bozmak için Sinir Büyüme Faktörünün sentetik formunu geliştirmeyi denedi; fakat Güney Karolina Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada ortaya çıkan kanıt niteliğindeki sonuçlar gibi, aslında basit yoga uygulamaları beynin yapısını değiştirebilir. Klasik yoga uygulamaları iyileşme için gerekli her şeyi içerisinde barındırıyor ve bu herkes için ücretsiz.

Kaynak:

themindunleashed.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!