Ağız kokutmayan sarımsak ‘aglione’ sofralarda yerini almaya hazırlanıyor

İlk buluşmanızda sarımsaklı makarna yemek akıllıca bir tercih olmayabilir; fakat yeni ortaya çıkan ve ‘kissinGarlic’ denilen kokusuz sarımsak, kötü koku nedeniyle yemediğiniz sarımsağın tadını yemeklere geri kazandırıyor.

İlgili yazı: Aç karnına sarımsak yemenin sağlığınıza faydaları

The Guardian’ın haberine göre, İtalyan girişimciler Alessandro Guagni ve Lorenzo Bianchi, kokusuz sarımsağı piyasaya sürmek için çalışıyorlar. Aglione adı verilen bu sarımsak, daha az kokulu olup, sindirimi oldukça kolay ve ebat olarak normal sarımsaktan daha büyük. Kökeni Antik Çin’e dayanan aglione, birkaç yüzyıl öncesine kadar İtalyan mutfaklarında yerini alıyordu. Tarifler yenilendikçe, modern şefler hepimizin aşina olduğu ve daha keskin olan, günümüzde kullandığımız sarımsağı tercih ettiler.

aglione sarımsağı
Aglione adı verilen bu sarımsak, daha az kokulu olup, sindirimi oldukça kolay ve ebat olarak normal sarımsaktan daha büyük.

Toskana Vadisi’nde keşfedildi

Guagni, aglione’yi 3 yıl önce Toskana Vadisi’ne yaptığı bir seyahat sırasında keşfediyor. Çiftçilerden aglione satın alan Guagni, tadına baktıktan sonra bu eşsiz lezzetin İtalyan mutfağına ve yemeklere yeniden dahil olması gerektiğini düşünüyor. O zamandan beri ortağı ve çocukluk arkadaşı Bianchi ile birlikte İtalya’nın Marche bölgesinde aglione yetiştiriyorlar. Hasat zamanına yalnızca birkaç ay var ve şu anda ikilinin amacı bu ürünü son tüketiciyle ve Michelin yıldızlı restoranlarla buluşturarak herkesin tatmasını sağlamak.

aglione
KissinGarlic

Sofralarımızda yer alan sarımsakla aglione sarımsağının farkının aglione’nin kimyasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bir diş sarımsağı doğradığınızda, aliinase adı verilen enzim açığa çıkıyor. Bu enzim aliin molekülünü allisine çeviriyor. Allisin kötü kokulu, kükürtlü ve kararsız bir madde. Çabuk bir şekilde diğer tesirli bileşenleri ayırıyor ve günlerce derimizde, nefesimizde ve terimizde kalmaya devam ediyor. Aglione, allisin üretmiyor ve bu sayede kötü kokuya da neden olmuyor. Yine de özel bir buluşmada aglione tercih edip etmeme konusu hala tartışmaya açık. Yapılan güncel bir araştırma ise, kadınların sarımsak yiyen erkeklerin vücut kokularını beğendiğini iddia ediyor.

Kaynak:

mentalfloss.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!