Adeta seyahat etmek için doğmuş olduğunuzu gösteren işaretler

Macera yaşamaya doymuyor, yeni yerler keşfetmekten vazgeçemiyor musunuz? Ya da daha yeni bir seyahate çıkmışken bir sonraki yolculuğunuzu planlamaya mı başlıyorsunuz, öyleyse tam bir seyahatsever olabilirsiniz. Günlük telaşlardan uzaklaşabileceğiniz, zihninizi boşaltıp deşarj olabileceğiniz, yeni yerler görüp yeni insanlarla tanışabileceğiniz, farklı lezzetler tadabileceğiniz seyahatlar sizin için çok büyük anlam taşıyorsa adeta seyahat etmek için doğduğunuzu söyleyebiliriz. 😊

Dünya, keşfedilmeyi bekleyen güzellikler ile dolu… Masmavi sular, görkemli dağlar, tarih kokan yapıtlar, ilginç kültürler… Hepsini düşününce içinizden derin bir “Ah” çekiyorsanız yolculuk yapmak sizin için bir tutku olabilir. Tabii, bu kadarla sınırlı değil. İşte dünyaya adeta seyahat etmek için geldiğinizi gösteren kanıtlar:

Tek bir yere bağlı kalmayı sevmiyorsanız

Yakın çevreniz size sık sık “Kurtlu musun sen?” diye soruyor olabilir. Aynı yerde uzun süre duramayan veya tek bir yere bağlı kalmaktan rahatsızlık duyan bir yapınız varsa tutkulu bir gezginsiniz diyebiliriz. “Evim evim güzel evim” söylemi birçok insan için anlamlı olsa da sizin için “ev” gittiğiniz her yer olabilir. Fiziksel olarak değil ruhsal olarak evde olduğunuzu hissedersiniz; dünyanın her yeri sizin için ev hissi verir, çünkü birden fazla yere ait olduğunuzu düşünürsünüz, tek bir yere değil. Hareket halinde olmak yaşamdaki en büyük önceliğinizdir.

Yabancılardan rahatsız olmuyorsanız

Küçüklüğümüzden beri çoğumuz “Aman yabancılara dikkat et!” uyarılarıyla büyümüş olsak da sizin için bu pek de geçerli sayılmaz. Farklı dilleri konuşan, farklı kültürlerden gelen insanlarla tanışmak, onlarla bir şeyler paylaşmak sizin için büyük anlam taşıyor. Her seyahatinizde karşılaşacağınız yeni insanlar için heyecan duyuyor, farklılıklardan korkmuyor aksine ilgi çekici buluyorsunuz.

Her yerde kolayca uyuyabiliyorsanız

Siz “Nasıl yani?” diye şaşırmadan hemen açıklayalım; gerçek bir gezgin yatak, yorgan, yastık ayırt etmez. Onun için “Şuradan başka bir yerde uyuyamam.” ya da “Bu yastığım olmadan yatamam…” gibi söylemler söz konusu bile değildir. Ülkeler arası uçuşlarla dolu bir günde havaalanının bankında ya da şehirler arası yolculukta mola verdiğiniz bir tren istasyonunda uyumak sizin için herhangi bir yatakta yatmaktan pek de farklı değilse gezginci ruhunuzun size her yerde eşlik ettiğini söyleyebiliriz.

Hayalinizdeki iş bolca seyahat içeriyorsa

Belgesel yapımcısı olup aslanların peşinde o orman senin bu orman benim gezmeyi düşlüyorsanız, masa başından kalkıp her gün farklı bir şehirde iş toplantıları gerçekleştirmeyi istiyorsanız ya da “Keşke pilot olsam…” diyorsanız seyahat etmek sizin yaşam amacınız olabilir.

Gerçek anlamda bir minimalist olmak istiyorsanız

Bir seyahatseverin en değerli eşyası şüphesiz ki sırt çantasıdır ve gerçek bir gezgin için ihtiyaç duyduğu her şey o çantada olmalıdır. Tüm eşyalarınızın bir sırt çantasına sığabilmesi ve adeta evinizi sırtınıza alıp gezebilmek en büyük hayalleriniz arasında yer alıyorsa minimalist bir yaklaşıma doğru ilerliyorsunuz demektir. Üstelik minimalist olmayı arzulamanızın altında ani gelişecek yolculuklarınız için daha hızlı aksiyon alabilmek de yatıyor olabilir.

Instagram hesabınızı #seyahat paylaşımlarınız kaplıyorsa

Gezdiğiniz yeni yerlerde bol bol fotoğraf çekip hepsini seyahatlere özgü hashtagler ile paylaşıyor ve herkesi kıskandırıyorsanız yolculuk yapmak sizin için artık bir yaşam tarzına dönüşmüş olabilir. Üstelik paylaşımlarınızın tek amacı insanları seyahat etmeye teşvik etmek ve onlara yeni keşifler yapmaları için ilham vermekse görenlerin hissettikleri kıskançlığa odaklanmadan kendinizi ortaya koyuyorsunuz demektir. Sosyal medya profillerinize baktığınızda içiniz açılıyor ve geçmiş paylaşımlarınıza bakıp o anki anılarınızı hatırlıyorsanız bu, dünyanızın keşfetmek üzerine kurulduğunu gösteriyor olabilir.

Gezilecek yerler listeniz yanınızdan eksik olmuyorsa

Nasıl ki bir işkoliğin yapılacaklar listesi yanından hiç eksik olmuyor ve listede yazılanlar asla azalmıyorsa, seyahat tutkunlarının da gezilecek yerler listesi hiç tamamlanmaz. Eğer siz de odanızın bir köşesinde duran dünya haritasının üzerinde gittiğiniz yerleri işaretlemekten keyif alıyor, işaretlerin kapladığı alan arttıkça heyecanla gitmediğinizin yerlerden oluşan yeni rotalar oluşturmaya başlıyorsanız gerçekten seyahat etmek için doğmuş olabilirsiniz.

Yeni hikayeler yazmaya/duymaya tükenmeyen bir arzu besliyorsanız

Tolstoy’un da dediği gibi: “Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar. Ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir.” Bu söz size diğer insanlara hissettirdiğinden daha derin duygular yaşatıyorsa bitmek tükenmek bilmeyen bir hikaye özleminiz olabilir. Yeni insanlarla tanışıp onların yaşam yolculuklarını dinlemek, her yeni varışta yepyeni anılar biriktirmek, gördüklerinizden, yaşadıklarınızdan bir roman yazabilecek kadar etkili anlamlar çıkarabilmek, eğer gerçek bir seyahat tutkunuysanız sizin için çok şey ifade ediyor olabilir.

Arayanlar ilk “nasılsın” yerine “neredesin” diye soruyorsa

Gerçek bir seyahatseveri sabit bir yerde yakalamanın zor olduğunu herkes bilir. Yakın çevreniz, aileniz, arkadaşlarınız siz telefona cevap verir vermez “Sen yine neredesin?” diye soruyorsa, hatta biraz da sitem ediyorsa gezginci ruhunuzun herkes tarafından artık fark edildiğini söyleyebiliriz. Eğlenceli ve kaçamak bir cevap vermek istiyorsanız “Dünyada bir yerlerde…” diyerek sitemleri yumuşatmayı deneyebilirsiniz.

Bonus: Zaman zaman merak başınıza dert açıyorsa 😊

Fazla merak iyi değil dese de bazı büyükler, sizin macera dolu ruhunuz buna pek aldırış etmez. Çünkü bir gezgin için merak ve keşfetmeye karşı duyulan istek asla tükenmez. Çeşitli yolculuklarınızda başınıza türlü türlü aksilikler gelmiş olsa da hiçbiri sizi yolunuzdan alıkoymuyorsa siz zaten dünyaya bol bol seyahat etmeye gelmişsiniz demektir.

Tüm maddeleri kocaman bir gülümsemeyle okuduysanız ve içinizi yeniden seyahat edecek olmanızın heyecanı sardıysa, yeni maceralara doğru yelken açmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak: Holidify

İlginizi çekebilir: Seyahat ürünleri: Seyahate çıkarken yanınıza mutlaka almanız gereken 8 şey

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!