Adet döneminde ilişkiye girilir mi?

‘Adet döneminde ilişkiye girilir mi?’ sorusunun cevabıyla ilgili bugüne kadar oldukça farklı fikirler duymuş, büyük çoğunluğu söylentiden ibaret olan pek çok bilgi edinmiş olabilirsiniz. Adet döneminde seks yapmanın sağlık için zararlı olduğundan ağrıları geçirdiğine, adet döneminde seks yapıp hamile kalmanın mümkün olup olmadığından dikkat edilmesi gerekenlere, adet döneminde cinsel ilişki ile ilgili merak edilen pek çok konuda en güvenilir kaynaklar hiç şüphesiz bilimsel araştırmalar. 

Adet döneminde cinsel ilişkiye dair merak ettiğiniz tüm soruları ve adet döneminde ilişkiye girerken dikkat edilmesi gerekenleri sizin için yazımızda bir araya getirdik.

Adet döneminde ilişkiye girmek zararlı mı?

Öncelikle en merak edilen konuya açıklık getirerek başlayalım: Adet döneminde seks yapmanın sağlığa zararlı olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt bulunmuyor. Aksine, bazı kadınlar adet görürken cinsel ilişkiye girmenin çeşitli faydalar sağladığını bile söylüyor ve bu faydaların bazıları bilimsel araştırmalarla da destekleniyor. Yine de adet döneminde ilişkiye girdiğinizde hamile kalmanızın mümkün olduğunu, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla ilgili olası risklerin menstrüasyon kanaması sırasında da geçerli olduğunu ve güvenli seks için gereken önlemleri almanız gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. 

Regl döneminde seks yapmanın en büyük dezavantajı ise tahmin edebileceğiniz gibi her yere kan bulaşması. Özellikle yoğun bir akıntınız varsa, size, partnerinize ve çarşaflara kan bulaşabilir. Etrafı kirletmenin yanı sıra, kanama ve kanın her yere bulaşacağı kaygısı süreçten keyif almanızı engelleyebilir. 

Adet döneminde ilişkiye girmenin bir diğer dezavantajı da HIV veya hepatit gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun (CYBE) bulaşması riskidir. Bu virüsler kanda yaşar ve enfekte adet kanıyla temas yoluyla yayılabilirler. Her seks yaptığınızda prezervatif kullanmak, bir CYBE bulaştırma veya kapma riskinizi azaltabilir.

Son olarak, regl döneminde cinsel ilişkiye girmeyi planlıyorsanız ve tampon takıyorsanız, tamponu önceden çıkarmayı kesinlikle unutmamalısınız. Unutulmuş bir tampon, cinsel birleşme sırasında vajinanızın içine çok fazla itilirse, çıkarmak için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Adet döneminde ilişkiye girmenin faydaları

Adet döneminde ilişkiye girmek, çeşitli potansiyel faydalar sağlayabilecek bazı fizyolojik değişiklikleri tetikleyebiliyor. Gelin bu bu değişiklikleri biraz daha yakından inceleyelim:

1. Adet kramplarını azaltabilir

Regl döneminde ya da hemen öncesinde deneyimlenen kramplar, uterusun iç astarını dökmek için kasılması nedeniyle oluşur. Orgazm, rahim kaslarının kasılmasına ve ardından serbest kalmasına neden olan bir durum olduğu için, adet döneminde yaşanan orgazm adet kramplarını rahatlatabilir ve dönem boyunca yaşanabilen sürekli kas gerginliğini hafifletebilir. (Kaynak)

Tüm bunlara ek olarak cinsel ilişki, ağrı kesici hormon olarak da bilinen endorfin salınımını tetikleyerek ağrı ve acı hissinin azalmasına, dolayısıyla da kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. (Kaynak)

2. Kanama dönemini kısaltabilir

Orgazm ve penetrasyon sırasında gerçekleşen yoğun kas kasılmaları, rahmin içindeki fazla dokunun atılmasını hızlandırabilir. Teorik olarak bu, adet dönemi ilişkiye giriyorsanız kanama döneminizin kısalabileceği anlamına gelebiliyor. Pek çok kişi bu durumu deneyimlediğini söylese de, bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir kanıt henüz bulunmuyor.

3. Doğal bir kayganlaştırıcı görevi görebilir

Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcıya ihtiyaç duyuyorsanız, adet döneminde ilişkiye girdiğinizde kayganlaştıcı kullanmanıza gerek kalmaksızın konforlu bir seks deneyimi yaşayabilirsiniz. (Kaynak)

Adet döneminde ilişkiye girerken dikkat edilmesi gerekenler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin etrafı ve üzerinizi biraz kirletmesi dışında herhangi bir riski bulunmuyor. Alacağınız küçük önlemler ve önden yapacağınız bir planlamayla bu durumu sorun olmaktan çıkarabilir ve adet döneminde ilişkiye girmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kanamanın görece daha az yoğun olduğu günlerde ilişkiye girmeyi tercih edebileceğiniz gibi, yoğun kanama sizi veya partnerinizi rahatsız etmiyorsa herhangi bir takvime bağlı kalmak zorunda da değilsiniz.

Cinsel ilişki sırasında vajinanızdaki kan miktarını en aza indirmek için, tampon ve pedlere alternatif olan nispeten küçük, esnek ve çevreci bir alternatif olan adet kabı (menstrual cup) kullanmayı deneyebilirsiniz. Adet kabı, rahim ağzından geçerken kanı topladığı için kanın vajinanıza ulaşmasını engelleyebilir ve daha ‘temiz’ bir cinsel birliktelik yaşamanıza olanak sağlayabilir. Tercih ettiğiniz adet kabını cinsel ilişki sırasında kullanıp kullanamayacağınızı doktorunuza danışabilirsiniz. Adet kabının doğum kontrolü işlevinin olmadığını ve hamileliğe karşı koruma sağlamayacağını aklınızda bulundurun.

Tüm bunlara ek olarak ilişkiye girmeden önce çarşaflarınızı ve yatağınızı korumak için altına havlu koyabilir, yatağınızın yakınında kağıt mendil bulundurarak ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Ayrıca ilişki sırasında sırt üstü yatmak kan akışını azaltabilir. İlişki sırasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissederseniz, partnerinizle paylaşabilir ve biraz daha yavaş ilerlemeyi teklif edebilirsiniz. Duşta ilişkiye girmek de adet döneminde ilişkiye girenlerin en çok tercih ettiği, temiz ve zahmetsiz yöntemlerden biri.

Sonuç olarak, adet döneminde ilişkiye girmek sağlık açısından riskli bir durum değil. Adet döngünüzün diğer dönemlerinde sahip olduğunuz enfeksiyon ve hamilelik riskleri bu dönemde de geçerli olduğu için güvenlik tedbirlerinizi aldıktan sonra cinsel ilişkinizin tadını çıkarabilirsiniz. 

Kaynaklar: Very Well Health, Healthline, Lehmiller

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!