Adaçayı yakarak evinizin havasına sağlık katabilirsiniz

Hangi mevsim olursa olsun, mikroplardan korunmak ve sağlıklı bir ortamda nefes alıp verebilmek için evinizin havasını düzenli olarak değiştirmeniz gerekiyor. Bu konuda etkili bir yöntem arıyorsanız; o halde adaçayı yakmak tam da aradığınız çözüm olabilir. Yapılan güncel bir araştırma, adaçayı yakmanın ortamdaki zararlı bakterileri temizlediğini dile getiriyor.

İlgili yazı: Mutfağınızdaki 15 mucize bitki

Adaçayı yakmak evimizin havasına nasıl olumlu etki ediyor?

adaçayı
Yapılan araştırmalara göre, adaçayı yakmak evinizin havasına olumlu yönde etki ediyor.

Araştırma, adaçayı yakmanın, ortamdaki zararlı bakterileri %94 oranında temizlediğini dile getiriyor. Araştırmacılar deneyi yaptıkları ortamı bir gün sonra yine test ettiklerinde, havanın hala temiz olduğunu görüyorlar.

Adaçayı yakmada en iyi metod ‘bulaştırma’ yöntemidir. Bulaştırma yönteminde kurutulmuş adaçayı alınıyor. Tütsü şekline getiriliyor ve tütsü bitene kadar yakılıyor, daha sonra da söndürülüyor. Ortaya çıkan duman, ortamdaki havaya karışıyor ve havada var olan zararlı bakterileri öldürüyor. Eğer adaçayı yakmaya karar verdiyseniz, beyaz renkli adaçayını kullanmanızı öneririz.

Kötü kokuları yalnızca maskeleyen kimyasal ortam temizleyicilerine göre, adaçayı hem %100 doğaldır hem de alerjik reaksiyona sebep olmamaktadır. Ayrıca hoş kokusu da genellikle kullananlar tarafından beğenilmektedir. Araştırmalar adaçayı yakıldıktan sonra kokunun ortamı temizlemesi için 1 saat boyunca yanması gerektiğini belirtiyorlar. O yüzden 1 saat yetecek kadar adaçayı aldığınıza emin olmalı ya da hazır olarak satılan adaçayı çubuklarından almalısınız.

Temiz bir ortama sahip olmanın önemi

İnsanların yaşadıkları evdeki havanın kalitesi hakkında endişelenmelerine neden olabilecek birçok sebep bulunuyor. Bu nedenlerin birçoğu da ne yazık ki sağlık kaynaklı. Evdeki havanın kalitesi düşük olursa aşağıdaki sorunlar baş gösterebilir:

  • Astım
  • Öksürük
  • Solunum yolu hastalıkları
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk
  • Akciğer kanseri
  • Kalp problemleri

Yine de hemen endişelenmeyin! Kronik sağlık sorunları uzun süre kirli havaya maruz kalındığında ortaya çıkmaktadır; fakat bazı sağlık problemleri evinizdeki havanın kalitesi yüzünden de oluşabilmektedir. Adaçayı yakmak hem uygun maliyetlidir hem de evinizin havasını doğal yollarla temizlemektedir.

Adaçayı yakmakla ilgili merak edilenler

Adaçayı çubuğunu nerede bulabilirim?

Adaçayına, doğal ürünler satan dükkanlardan ya da aktarlardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Uygulama için ne kadar adaçayı gerekiyor?

Yukarıda anlattığımız ‘bulaştırma’ metodunu uygulamak için bir avuç dolusu adaçayı yeterli olacaktır.

Çocuklar ve evcil hayvanlar için güvenli bir uygulama mı?

Adaçayı yakmak, çocuklar ve evcil hayvanlar için tehlikeli bir durum oluşturmamaktadır. Evcil hayvanınızın koklama duyuları bizden daha gelişmiş olduğu için adaçayı yakılan ortamda bulunmak istemeyebilir, ancak adaçayı yakmak evcil hayvanınızın sağlığına olumsuz etki etmez.

Kaynak:

lifehack.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!