9 soruda B12 vitamini hakkında bilmeniz gereken her şey

Bütünsel bitkisel beslenmenin en çok sorulan konularının başında açık ara B12 vitamini geliyor. Bu yazımda B12 vitaminini detaylıca anlatmaya çalışacağım.

B12 vitamini nedir?

Vücudun oldukça önemli vitaminlerinden biri olan B12 vitamini, B grubu vitaminlerinden biridir. Metiyonin, solunum ile ilgili olan Metilmalonil CoA’nın sentezinde ve DNA sentezinde görev alır, kırmızı kan hücreleri yapımına katkı sağlar.

B12 vitaminini vücudumuzda üretebiliyor muyuz?

B12 vitamini, topraktaki siyanobakteriler yardımıyla vücudumuzda oluşan bir vitamin(di). Artık maalesef modern hayatın getirdiği hijyen kuralları, toprakların hayvancılık endüstrisi başta olmak üzere hoyratça kullanımı nedeniyle hiçbir canlının tam olarak üretemediği bir molekül.

Hangi formda alınmalıdır?

Siyanokokalamin, metilkobalamin şeklinde alınıyor. Türkiye’de siyanokobalamin ve metilkobalamin şeklinde bulunuyor.

Eksikliğinde ne olur?

Eksikliğinden hızlı bölünen hücreler olan kemik iliği hücreleri ve bağırsak mukozası hücreleri etkilenmektedir. Temin edilmezse, megaloblastik anemi görülür. Ayrıca, vücuttaki homosistein yükselir, bu da kalp damar hastalıklarına neden olan bir etkendir.

Eksikliğinin nedeni nedir?

  • Diyette yeterince alınmaması
  • Emiliminin yeterince gerçekleşememesi
  • Kullanılan ilaçlar: Mide asitliği düzenleyiciler, antidiyabetik ilaçlar
  • İleal rezeksiyon veya gastrektomi gibi cerrahi işlemler
  • Yaşlılık

Nasıl alalım?

Dilaltı emilen tabletler, dilaltı sprey, iğne veya hap şeklinde alınabilir. En etkilisi dil altından alınan formlarıdır.

Normal değerler nedir?

300-350 pg/ml üstü değerler normal kabul edilir.

Günlük ihtiyaç ne kadardır?

Günlük ihtiyaç 1000-2000 mikrogramdır.

Ne zaman B12 alalım?

B12, karaciğerde 3-4 yıl depolanan bir vitamin türüdür. Sadece veganların, bütünsel bitkisel beslenenlerin değil, hayvansal yiyenlerin de B12 eksikliği ile karşılaştığını biliyoruz.

Kevser Başkara Beslenme ve Diyet Uzmanı
10 yıla yakındır %100 vegan yaşayan Kevser Başkara, Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans Programını, Cornell University Plant Based Nutrition, American College of Lifestyle ... Devam