8 Mart özel – Cesaret hikayelerinden ilham ve güç almak: Senin hikayen. Onun hikayesi. Paylaşmaya var mısın?

twın
Kadınların başarı hikayeleri

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü özel yayınımızda, sizlere dünya vatandaşı kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri küresel bir paylaşım platformunu tanıtmak istiyoruz: Turkish Women’s International Network (TurkishWIN).

twın

Bilgi paylaşımının internet üzerinden sağlandığı ve erişimin saniyelere indirgendiği günümüzde; Uplifers’da sıklıkla yer verdiğimiz TED Talks gibi ilham verici konuşmaları ve cesaret hikâyelerini tüm dünyayla paylaşan platformlar giderek artış gösteriyor. Başarılı rol modellere, yaratıcı fikirlere sahip bireylere, bu fikirleri eyleme geçirmiş olan kişilere erişmek artık oldukça kolay. Bu fikirle yola çıkan TED ve TEDx organizasyonları, dünyanın her yerinde, binlerce katılımcıya ve milyonlarca internet kullanıcısına ulaşarak, her yıl daha fazla insanın hayatına dokunmaya devam ediyor.

Melek Pulatkonak
Melek Pulatkonak

TEDxReset etkinliklerindeki konuşmalarından tanıdığımız, daha önce New York Borsası, İMKB, Hakia, Microsoft gibi uluslararası kuruluşlarda önemli pozisyonlarda görev almış Melek Pulatkonak; TED konuşmalarının etkileyiciliğinden ilham alarak, TurkishWIN’i hayata geçirmiş.

Cömertlik, cesaret, merak ve şeffaflık değerlerini benimseyen TurkishWIN’in amacı, kadının potansiyeline erişmesi için diğer başaran kadınlara kolayca ulaşabilmesi ve “ah biz kadınlar bir araya gelsek neler yaparız” söylemini eyleme geçirebilmek. TurkishWIN’in üç ana programı var:  özgün kadın hikâyelerinin ve fikirlerinin paylaşıldığı Web TV,  mentorluk programı, ve üniversite kampüs liderlik programı. TurkishWIN üyelerinin arasında öğrenci, girişimci, profesyonel iş kadını ve akademisyenler yer alıyor.

Yaşanan toplumsal değişimler ve teknolojik yenilikler, her geçen gün ekonomik ve sosyo-kültürel anlamda önemli gelişmelerin yaşanmasına sebep oluyor. Bu değişim beraberinde özellikle kadının ve erkeğin toplumdaki konumu ve cinsiyet rolleri üzerinde de önemli etkilere sahip. Artık daha fazla kadının iş hayatında önemli roller oynadığına, kadın girişimci sayısında gözle görülür bir artış olduğuna ve toplum tarafından desteklenen kadınların önemli başarılara imza attığına şahit oluyoruz.

Kişisel gelişimine önem veren, hedefleri olan ve bu hedeflere ulaşmak için emek harcayan kadınlar olarak, aslında hepimiz tek bir hedefe odaklanmış durumdayız: Hayallerimizi gerçekleştirmek. Ortak bir hedef doğrultusunda hareket ediyor olsak da, hepimizin yolundaki engeller, gelişimimize destek olan faktörler ve hayata bakış açımız farklılık gösteriyor. Birazdan izleyeceğiniz konuşmada, koşu yazılarını beğeniyle takip ettiğiniz yazarımız Kıvanç Ergun’un da gönüllü olarak içinde yer aldığı ‘’Adım Adım’’ projesini hayata geçiren Itır Erhart’ın, TurkishWIN etkinliklerinden birinde gerçekleştirmiş olduğu başarıya ulaşma yolculuğunu dinleyeceksiniz;

Itır Erhart | Hayallerden Adımlara

Hepimizin hayatında dönüm noktası olarak adlandırdığımız, önemli anlar vardır. Meslek seçimlerimiz, beklentilerimiz dışında gelişen olaylar, hayatımızda yaşanan değişimler gelişimimizin en önemli parçalarındandır. Pepe’nin yaratıcısı olan ve animasyon alanında dünyaca ünlü başarılara imza atan Ayşe Şule Bilgiç’in ve hepimizin yakından tanıdığı yazar Canan Tan’ın hayatlarındaki geçişlerde sizin de kendi hayatınızdan bir şeyler bulacağınızı düşünüyoruz;

Ayşe Şule Bilgiç | Her şey Mümkün! İmkansız Diye Bir Şey Yoktur

Canan Tan | Keşke dememek için!

TurkishWIN Konuşma Kütüphanesi’nde yer alan bunun gibi daha birçok ilham verici konuşmaya http://turkishwin.com/public/Talks.aspx  adresinden ulaşabilir, kurucusu Melek Pulatkonak’tan TurkishWIN’in hikayesini de bu linkten dinleyebilirsiniz:

Melek Pulatkonak | The Story of TurkishWIN

Başkalarına ilham olacak bir hikâye de sizden dinleyelim

Dinlemiş olduğunuz öyküler aslında hiçbirimize uzak değil. Çevremizde buna benzer hikâyelere çok sık rastlıyoruz. Anlatılanların birçoğunda kendi hayatınızdan örneklere rastlamanız, bu yolların birçoğundan geçmiş olmanız ya da çevrenizde önemli işler başarmış ve deneyimlerini diğer kadınlarla paylaşmak isteyen kadınlar tanıyor olmanız mümkün. Şimdi sahne sizin!

Hikayenizi paylaşın!

Öykünüzle diğer kadınlara ilham vermek, deneyimlerinizi paylaşarak başka bir kadının hayatında büyük değişimler yaratmak ya da ilham kaynağı olabilecek bir hikâyeyi diğer kadınlarla paylaşmak için aşağıdaki formu doldurarak bize göndermeniz yeterli. TurkishWIN tarafından seçilecek olan en ilham verici hikâyenin sahibi, Mayıs ayında gerçekleştirilecek etkinlikte konuşmacı olarak yer alma fırsatı yakalayacak. En beğenilen 2. ve 3. İlham verici öykünün sahibi ise bu etkinlikte katılımcı olarak yer alabilecek.

Siz de rol model olmak, rol model olan kadınların hikâyelerinden ilham almak ve size destek olacak bu kadın platformunun içerisinde yer almak istiyorsanız, muhteşem fırsatı kaçırmamanızı öneriyoruz.

Siz de kendi hikâyenizi ya da çevrenizde değişim yaratabileceğine inandığınız bir kadının fark yaratan hikâyesini aşağıdaki form yoluyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Bekliyoruz! Senin hikayen. Rol modelinin hikayesi. Paylaşmaya var mısın? 

Ad ve Soyad(gerekli)

Epostanız (gerekli)

Yaş

Yaşadığınız Şehir

Hikayeniz

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!