7 adımda en lezzetli eti siz pişirin: Et yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Güzel, lezzetli bir akşam yemeği yemek istiyorsanız önünüzde iki seçenek var: Ya bir restorana gidip dünya kadar para ödeyebilir ya da evde kalabilir ve kendiniz yapabilirsiniz! Tek ihtiyacınız olan iyi bir et, bir demir döküm tava, yanma seviyesi yüksek bir yağ, tuz, karabiber ve bir çift uzun saplı maşa.

Demir döküm tava kullanmak et pişirmenin en iyi yöntemlerinden biridir ancak en iyi sonuçları almak için iyi bir etle başladığınızdan emin olmalısınız. Kasabınızdan kemiksiz bir antrikot alın, -kemiksiz olması çok önemli çünkü kemik tava ile teması azaltabilir ve bu nedenle etin dışındaki karamelizasyon miktarını azaltabilir.

Ayrıca etin sıcaklığını ölçmek için, dijital bir termometreye ihtiyacınız var. Yemeye hazır olana kadar eti kesmek doğru değildir, bu nedenle bu araca sahip olmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Adım 1

Etinizi aldıktan sonra, hafifçe yağ ile kaplayın. Yüksek sıcaklıklarda yağ parçalandığından, yanma seviyesi yüksek bir yağ seçin. Avokado yağı gibi yağlar çok daha fazla sıcaklığa dayanabilir. Etin her iki tarafının da yağla iyice kaplanması çok önemli, kenarlar hakkında endişe etmenize gerek yok.

Adım 2

Şimdi eti baharatlama zamanı. Tipik olarak, öğütülmüş karabiber ve koşer tuz kullanılır. Yağ, baharatları ete yapıştıracaktır. Farklı bir sos hazırlamayı seçerseniz önceden yaptığınız marine işlemi ekstra lezzet sağlayacaktır.

Tuz ve karabiber dışında, birçok restoran karışıma kuru maydanoz ve diğer otlar ekler. İstediğiniz her şeyi kullanabilirsiniz ancak çok yoğun uygulamamayı tercih etmelisiniz. Amacımız baharatların değil, bifteğin lezzetini en üst düzeye çıkartmak.

İlginizi çekebilir: Gıda bilimcilerinden “nerdy” ama zekice 8 pişirme ipucu

Adım 3

Demir döküm tavanızı ısıtmaya başlayın. İhtiyacınız olan tüm yağ etin üzerinde olduğu için, tavaya yağ eklemenize gerek yok. Elinizi tavaya değdirmeden üstünde 5 saniye bekletin, eğer 5. saniyede elinizi çekiyorsanız tava ısınmıştır. Yanınızda temiz bir tabak, bir eldiven, biraz tereyağı ve bir maşa bulundurun. Pişirme işlemine başladıktan sonra uzaklaşma şansınız olmayacak.

Adım 4

Eti, sıcak tava ortasına yerleştirin. Bu esnada çok miktarda duman çıkacaktır, ancak eti hareket ettirmeden önce tam olarak 2 dakika beklemelisiniz. Yandığını düşünebilirsiniz, ama her şeyin yolunda olduğundan emin olun ve rahatlayın. Sabırlı olun.

Adım 5

2 dakika sonra etinizi çevirin. Pişen yüzeyde koyu kahverengi, zengin bir renk olmalıdır. Et 2 dakika daha pişirilmeye devam edilir.

Adım 6

Eti 4 dakika boyunca çift taraflı pişirin. Etin tam ortasına tereyağını bırakın. Bu tereyağı hızla eriyecek ve ekstra zengin, karamelize, cevizli bir lezzet elde edebilirsiniz.

Adım 7

Servis tabağına alıp afiyetle yiyebilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Kırmızı eti pişirmenin püf noktaları ve dikkat edilmesi gerekenler  

Hecha
Hecha'nın doğuşu, lezzet kaşifi Yağız İzgül'ün 2006 yılında gittiği bir restoranda dökme demirde pişen etleri tatması ile başladı. Tadına duyduğu hayranlığı baba mesleği olan ... Devam