5 element ve aromaterapi: Denge formülümüzü bulmak mümkün

5 Element teorisine göre evrendeki her şey 5 elementten oluşur. Her şey evrenden doğar ve evrene döner… Bunlar; ateş, toprak, metal, su ve ağaçtır. Doğada bulunan yaşam enerjisi ile bağlantı kurmanın 5 farklı yolunu temsil eden bu elementler ise evrenseldir ve yaşamımız içinde denge, düzen ve değişim sağlamamız için hayat yolculuğumuzu desteklerler.

Doğanın bir parçası olan bizler de, bu 5 elementi doğru şekilde kullanarak, hayat ve doğanın ritmi ile bağ kurabildiğimizde, dengeyi yakalar, fiziksel ve ruhsal sorunlarımızı dönüştürebiliriz.

Vücudumuzu bilinçaltı zihnimizin fiziksel ifadesi; tüm duygularımızı ise dili olarak düşünebiliriz. Meridyenlerimiz ise, artık, tüm duygularımızın, yaşam enerjimizin aktığı kanallardır.

Eğer ki bu yaşam enerjisi, doğal, rahat, serbest bir şekilde vücudumuzda-meridyenlerimizde gezinebiliyorsa sağlığımız yerinde ve uzun ömürlüdür. Ancak bloke edilmiş veya bastırılmış duygular hayatımızın bir parçası haline geldiyse, vücudumuz bunu otomatiğe bağlar, her ezberlenmiş duygumuz, tepkimiz için aynı proteinleri üretir ve biz de sürekli aynı tepkileri verir, aynı duyguların yol açtığı kronik hastalıkları yaşamaya başlarız. Yaşam enerjimiz, rahatça akamadığı için tıkanıklıklar ve sağlığımızda dengesizlikler çıkarmaya başlar.

Klasik, oryantal veya Çin tıbbında kullanılan 5 Element teorisi ve dengeli, uyumlu “Chi” akışı yaratmak, Ruh-Beden-Zihin sağlığı için çok önemlidir. Tüm hastalıkların nedeni, bu 5 elementin kendi arasındaki dengesinin bozulması ile ilişkilidir ve tedavilerde de esas olan, elementlerin dengesinin tekrardan kurulmasını sağlamaktır.

Peki bu 5 elementin aromaterapi ile ilişkisi nedir?” derseniz; ona da geleceğim ama ilk önce aromaterapinin ne olduğuna bir bakalım.

Aromaterapi, doğada var olan aromatik bitkilerin çeşitli bölümlerinden elde edilen yağların, yine bizlerin duygusal ve zihinsel sağlığımızı iyileştirici ve tamamlayıcı olarak kullanılması esasına dayanan bir bütünsel terapi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. İşte burada, doğanın şifalandırıcı gücüne bir kez daha şapka çıkartıyoruz.

Esansiyel yağlar, 5 elementimizi dengelerken, meridyenlerimizdeki “Chi akışının da dengeli, uyumlu, doğal halini geri kazanmasına yardımcı olur. Aromaterapi için; 5 elementimizi dengelemek, ihtiyacımız olan elementleri sağlığımıza tamamlayıcı ve iyileştirici olarak katmanın bir yolu da diyebiliriz. Her bir damlasında bitkinin ruhunu taşıyan bu yağların sihrine inanmamak mümkün değil.

Hepimiz doğum anında aldığımız etkilere bağlı olarak elementlerden oluşuruz. Çin Astrolojisi ile doğum tarihimizi, element bilgisine dönüştürerek, ihtiyacımız olan elementleri belirleyebiliriz. Bu elementlere karşılık gelen, bizi destekleyecek, şifalandıracak, aromatik bitkilerin esansiyel yağlarını günlük hayatımıza dahil ettiğimizde, fiziksel, zihinsel, duygusal dengemizi yakalamak kolaylaşır.

Kadim bilgiler ve doğanın şifalı yönünü bir tutam yaratıcılık ile bir araya getirdiğimizde yaşamın sihirli formülünü yaratmıyoruz belki ama hayatımızın her yönünde aradığımız DENGE formülünü kendimize özel hazırlıyor ve evrene bize verdiği nimetleri için şükürlerimizi iletiyoruz.

Not:
http://madeinfengshui.com/aromaterapi/ sayfamızdan 5 Elemente uygun hazırladığımız yağlar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bizimle iletişime geçebilir, doğum tarihinizi vererek, olumlu elementlerinizi öğrenebilir ve ihtiyacınız olan elemente karşılık gelen denge yağlarından sipariş verebilirsiniz…

Ya da sadece takip etmek isterseniz, web sitemizi, Facebook veya Instagram hesaplarımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yaşam enerjisi evinizde özgürce dolaşsın: 12 dekorasyon önerisi

Bahar Gücüyener Pardorokes Yüksek Mimar & Feng Shui Uzmanı
1970 yılında İstanbul’da doğan Bahar Pardorokes Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesinin ardından Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ... Devam