3 malzemeli vegan ve glutensiz çikolata tarifi

Kakao içerdiği sayısız doğal bileşen sayesinde sağlığa oldukça faydalı bir besin. Kakao çekirdeğinin kavrulup işlemden geçirilmesiyle elde edilen kakao tozu ve ondan elde edilen bitter çikolatanın bu faydalarını merak ediyorsanız ve vegan çikolata tarifini hemen demek isterseniz yazının devamını mutlaka okumalısınız:

Vitamin, mineraller ve antioksidanlar

Kakao ve bitter çikolata; potasyum, magnezyum, kalsiyum, C vitamini, demir ve bakır bakımından oldukça zengin. Tahıl, meyve, sebze ve fındık/ceviz gibi kuruyemişlerde bulunan antioksidanlar, kakao ve bitter çikolatada da mevcut. Öyle ki, kakao ve bitter çikolatanın antioksidan seviyeleri, yaban mersini ve açai üzümüyle yarışır durumda. Antioksidanların en önemli özelliği ise yaşlanmayı geciktirmeleri olarak biliniyor.

Kalp sağlığı

Kakao ve bitter çikolatanın içeriğindeki magnezyum, E vitamini ve bakır minerali, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı oluyor. Magnezyum, aynı zamanda, kalbin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayıp kan akışını iyileştirirken; bakır da kan hücrelerinin oksijen alımına iyi geliyor.

Hastalıklara karşı koruma

Tatlandırılmamış kakao, kan şekeri seviyesini yükseltmediği için, özellikle diyabet hastaları ve şeker hassasiyeti olanlar için iyi. Ayrıca hücrelerin de daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Mutluluk

Saf çikolata ve kakaonun içeriğindeki maddeler, uzun bir süredir serotonin seviyelerinin artmasıyla ilişkilendiriliyor. Bu ise bireyin hissettiği mutluluğun artmasıyla doğrudan bağlantılı. Ayrıca, kanıtlanması biraz zor olsa da, çikolatanın her 2 cins için de afrodizyak etkisi olduğu belirtiliyor.

Beyin fonksiyonları

Kafeinin akrabası olan kakao, kafeinin vücutta neden olduğu halsizlik veya baş ağrısı olmaksızın aynı enerjiyi beyne ve vücuda sağlayabiliyor.

Kakao ve bitter çikolatanın faydalarından bahsettikten sonra, sizlerle son derece basit bir çikolata tarifi paylaşmadan olmazdı. Aşağıda sadece 3 malzemeli, glutensiz ve vegan çikolata tarifi videosunu izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

İlginizi çekebilir:

Bitter çikolata antrenman performansını arttırıyor

Çikolatanın mutlulukla bir ilgisi olmalı

Kaynak: vegkitchen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!