Çikolatanın mutlulukla bir ilgisi olmalı

Stres dolu bir günün ardından markete uğrayıp bir çikolata almak ve bunu afiyetle yemek, eminiz birçoğunuz için mutluluk verici ve rahatlatıcı bir olay. Çikolatanın mutluluk verici hormon olan endorfin salınımını arttırdığı ve geçici de olsa bireyler üstünde mutlu edici bir etkiye sahip olduğu artık herkes tarafından bilinen, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir gerçek.

çikolatalar
Peki, çikolatanın verdiği mutluluğun süresi nedir?

Macht ve Muller’in 2007 yılında “iştah” konusunda yapmış oldukları çalışmada, bu süre yalnızca 3 dakika olarak belirtiliyor. 3 dakikadan sonra çikolatanın mutluluk verici etkisi ne yazık ki kayboluyor.

Fakat çikolatanın mutluluk verici etkisinin uzunluğu, çikolatanın kalitesine ve vücuda giriş şekline göre farklılıklar gösterebiliyor. Yani yediğimiz her çikolata ne yazık ki mutlu son getirmiyor.

Macht & Muller’in çalışmasında yer alan katılımcılar, depresif bir moda sokulduktan sonra farklı tür ve kalitedeki çikolatalarla besleniyorlar. Sonuç oldukça şaşırtıcı: yalnızca kaliteli olan ve sıcak çikolata şeklinde sıvı olarak alınan çikolata, katılımcıların mutluluk seviyesinde bir yükselmeye sebep oluyor.

Araştırmacılara göre, çikolatanın bireylerin modunda ani değişimlere yol açmasının sebebi yendiği anda alınan duyusal zevk (dilde bıraktığı tat) ve çikolatayla önceden bağdaştırılmış duygusal deneyimler.

Macht ve Muller yaptıkları çalışmada çikolatanın hormon seviyesinde herhangi bir değişiklik yaratmasının söz konusu olamayacağını, çünkü çikolatanın beyindeki kimyasallara karışmasının aşağı yukarı 1 saati bulabileceğini söylüyorlar. Yedikleri şeylerle deneyimleri arasında bağlantı kuran kişilerin, çikolatanın mutluluk verici etkisinden daha fazla yararlandıkları da çalışmada gözlenen sonuçlar arasında.

Çikolatanın mutluluk verici etkisi tartışılamaz, ancak bu etki kısa sürdüğü için mümkün olabildiğince dikkatli ve kaliteli çikolata tüketmeye özen gösterilmeli. Çikolatayı sıvı olarak tüketmek ve iyi kalitedeki çikolataları tercih etmek, çikolatadan aldığınız mutluluğun süresini arttırmanız için iyi bir seçenek.

çikolata

Havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı, güneşli günlerin yerini yağmurlu ve kasvetli havalara bıraktığı şu günlerde; işten çıktıktan sonra kendinizi sıcak çikolatayla şımartmak günün yorgunluğunu üstünüzden atmanıza yardımcı olabilir. Yeni yılı evinde geçirecek olanlara da bu özel geceyi çikolatayla tatlandırmalarını öneriyoruz.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!