Bitter çikolata antrenman performansını artırıyor

Gün geçmiyor ki bitter çikolatanın bir faydası daha keşfedilmesin! Salgılattığı serotonin ve dopamin hormonları sayesinde mutluluk ve enerji veren bitter çikolatanın, limitli tüketilmesi koşulu ile kalp krizi riskini azalttığı da uzun yıllardır bilinmekte idi. Uplifers olarak bu yazımızda, bu tadına doyulmaz mutluluk deposunun bambaşka bir faydasından bahsedeceğiz:

İlginizi çekebilir: Çikolatanın mutlulukla bir ilgisi olmalı

Bitter çikolata tüketmek nefes verimliliğini artırıyor    

Londra’da bulunan Kingston Üniversitesi’nin 2015 yılında yaptığı bir araştırma yakın zaman önce New York Times’da yayınlandı ve oldukça ses getirdi. Bu araştırmaya göre antrenman öncesinde küçük bir parça bitter çikolata tüketmek, sporcuların anaerobik yeteneklerinin artmasına yardımcı oluyor.

Araştırma kapsamında gerçekleştirilen kontrollü deneylere iki farklı bisikletçi grubu katılıyor ve deney boyunca gruplardan biri günde 40 gr bitter çikolata tüketirken, diğer grup günde 40 gr beyaz çikolata tüketiyor ve her iki grup da deney boyunca rutin antrenman programlarına devam ediyorlar. Deney sonunda ortaya çıkan tablo ise son derece çarpıcı: beyaz çikolata tüketen grupta hissedilir bir performans artışı gözlenmezken; bitter çikolata tüketen grubun anaerobik yeteneklerinin arttığı gözlemleniyor. Yani bu gruptaki bisikletçiler aldıkları nefesi daha verimli kullanarak enerjiye dönüştürme konusunda daha yetkin hale geliyorlar. Bu durum bilim insanlarınca, bitter çikolatanın içerdiği epicatechin maddesinin, hücrelere oksijen taşıyan nitrik oksit üretimini tetiklemesi olarak açıklanıyor.

İlginizi çekebilir: Birbirinden leziz 4 sporcu öğünü

Özellikle bisiklet gibi kardiyovasküler egzersizleri tercih ediyorsanız, günde 40 gr’ı geçmemek ve en az %60 kakao içermek kaydıyla bitter çikolata tüketmek performansınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir: Çikolata yemek için iki nedeniniz daha var

 

Kaynak:

Popsugar.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!